Wpis z mikrobloga

Bagatelizowałem temat, ale okazuje się, że #sztucznainteligencja już dziś jest na poziomie, którego nie spodziewałem się za mojego życia - a już na pewno nie spodziewałem się, że zaczniemy od niszczenia tego, co było naprawdę świetne - radości z tworzenia i możliwości podziwiania pracy oraz umiejętności innych.

Myślałem, że autonomiczne samochody i robienie z ludzi NPC we własnym życiu to gówno, ale to, co (oprócz profanacji nazwiska) robi Dall-e z grafiką (generuje dowolny obraz na podstawie krótkiego opisu - patrz: załącznik) i zaczyna robić Codex z programowaniem, wywróciło mi flaki, widziałem też już automaty do muzyki i tekstów.

Praca twórcza i artystyczny dorobek ludzkości zostały całkowicie oplute i obdarte z wartości przez kilku technologicznych złamasów, nie mam już złudzeń, że któryś z tych łbów się zastanowi "ej, #!$%@?, stop, co my robimy?". Mieli zabierać pracę i eliminować gówniane, powtarzalne czynności, żebyśmy mogli normalnie żyć, a zaczęli od zabierania radości z życia i satysfakcji z tworzenia. Na szczęście bozia patrzy i może ześle raka na nich albo chociaż na ich obsrane dzieci, żeby się #!$%@? od normalnych ludzi i zajęli czymś innym.

ps wszyscy #programista15k również mogą teksty "programowania nie da się zautomatyzować" wsadzić między bajki, które potem AI może wyrenderuje dla zabicia czasu w kolejce do pośredniaka - nie da się zautomatyzować takiego, jakie znacie dziś, po prostu sposób programowania zostanie całkowicie zmieniony i wasze umiejętności zostaną #!$%@? na śmietnik historii. Kibicuję tej branży, bo to też pewnego rodzaju #sztuka, ale kierunek rozwoju Codex jest oczywisty.

#bzdr #sztucznainteligencja #ai #gownowpis #zalesie #grafika #grafikakomputerowa
bzdr - Bagatelizowałem temat, ale okazuje się, że #sztucznainteligencja już dziś jest...
  • 55
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bzdr: mam dostęp do tego codex i proste rzeczy robi, jeszcze trochę czasu mu zajmie, ale podejrzewam, że za parę lat będzie robił duże projekty
mam dostęp do tego codex i proste rzeczy robi, jeszcze trochę czasu mu zajmie, ale podejrzewam, że za parę lat będzie robił duże projekty


@mizantrol: po tej prezentacji to stało sie dla mnie jasne. Jeśli ktoś jest w stanie zebrać założenia i przekazać je programiście, to równie dobrze może przekazać je komputerowi, który z czasem będzie coraz lepiej rozumiał jaki efekt chcesz osiągnąć.
@bzdr: Najbardziej ostatnio mnie zadziwiło jakie obrazy fajne umie generować AI.
Nie mogę stronki teraz znaleźć, ale ogólnie wyobraź sobie, że kupujesz dzieło stworzone przez komputer.
Najbardziej ostatnio mnie zadziwiło jakie obrazy fajne umie generować AI.

Nie mogę stronki teraz znaleźć, ale ogólnie wyobraź sobie, że kupujesz dzieło stworzone przez komputer.


@budyn: nie umiem sobie tego wyobrazić, bo coś, co zostało wygenerowane bez żadnego wysiłku i wkładu, to nie jest dzieło. O tym jest mój wpis.
Czy jeżeli wsadzisz wysiłek w stworzenie dzieła, które generuje inne dzieła, to efekt nie jest dziełem?

Trochę filozoficzne pytanie, ale gdzie chcesz postawić kreskę i jak decydować co jest dziełem?


@Francao: jasne - to, co zrobili, samo w sobie jest warte oklasków, podobnie jak bomba atomowa - zrobiłeś, jesteś super, ale nie używaj, bo na dłuższą metę robi to więcej szkód niż pożytku, prace milionów ludzi, gdzie największą wartością jest włożony
@bzdr: AI robi małpki ze śmiesznymi czapkami albo pandę na łyżwach a waćpan piszesz o automatyzowaniu programowania ( ͡° ͜ʖ ͡°). Przecież to jest zupełnie inny poziom skomplikowania. Jasne, AI może kiedyś ogarnąć programowanie na takim poziomie o jakim piszesz, ale nie za naszego życia. Sposób programowania będzie się zmieniał, IDE będą coraz bardziej zaawansowanymi programami które używając AI będą wspomagać programistę ale wyeliminowanie programistów to mrzonka
AI robi małpki ze śmiesznymi czapkami albo pandę na łyżwach a waćpan piszesz o automatyzowaniu programowania ( ͡° ͜ʖ ͡°). Przecież to jest zupełnie inny poziom skomplikowania. Jasne, AI może kiedyś ogarnąć programowanie na takim poziomie o jakim piszesz, ale nie za naszego życia. Sposób programowania będzie się zmieniał, IDE będą coraz bardziej zaawansowanymi programami które używając AI będą wspomagać programistę ale wyeliminowanie programistów to mrzonka tak samo
AI robi małpki ze śmiesznymi czapkami albo pandę na łyżwach a waćpan piszesz o automatyzowaniu programowania ( ͡° ͜ʖ ͡°).


@dhg666: no i sumie to bagatelizujesz to tak samo jak ja jeszcze dwa dni temu. To nie robi "małpek ze śmiesznymi czapkami" - to robi wszystko, o co zapytasz, obejrzyj dostępne przykłady i zobaczysz dowolnie absurdalną rzecz w dowolnym stylu graficznym. To jest praktycznie koniec stocków ze
@bzdr: Pragnę zauważyć że AI jest dobre w rozmytych sprawach. Czyli łatwo(teoretycznie) sprawić żeby na podstawie otoczenia auto pojechało jakąś drogą, bo 10cm w te czy w te nie robi różnicy, na obrazkach też pare pikseli tak czy śmak nie ma dużej różnicy. Natomiast jeśli chcesz zrobić coś bardzo ścisłego, typu konfigurator który ma ścisłe warunki i formuły to długo AI nie bedzie w stanie tego w stanie wykonać i zawsz
Podsumowując tak "programowania nie da się w pełni zautomatyzować", oczywiście narzędzia typu copilot które odnajdują Ci kawałek kodu który akurat pasuje i go dostosowują są świetne, ale nadal potrzebują supervisora który będzie je akceptował i dopracowywał, zawsze będą potrzebowały. Na obrazku piksele pomiędzy niedźwiedziem a gitara którą on trzyma nie sa tak ważne, jak to co się dzieje pomiędzy fragmentami kodu


@zibizz1: mówisz nadal o programowaniu jakie znasz dzisiaj. Za jakiś
@bzdr: dupa, dupa:)
1. Tak, dziś już mówisz i Codex robi Ci program. To jest teraźniejszość, nie przyszłość.
2. Te wszystkie zajebiste narzędzia bazują na ludzkiej pracy, na danych, google translate zaczęło mieć pare lat temu problem z tym że ich translator zaczął się zapętlać bo zaczął uczyć się na własnych rezultatach co pogorszyło jego jakość. Brak nowych danych, brak progresu. Dane wejściowe są nieprecyzyjne i wyjściowe są nieprecyzyjne, zawsze będą.
@bzdr: Taki przykład z czapy, jak będziesz chciał zrobić kalkulator to jeszcze przez kilkadziesiąt lat będziesz miał 2 opcje:
A) kalkulator który dodając 2+3 zwróci ci 5.04 , gdzie liczba zer będzie rosnąć z każdym rokiem rozwoju AI
B) załącznik

To właśnie mam na uwadze mówiąc skomplikowany konfigurator, jeszcze sporo wody w Wiśle popłynie zanim coś się zmieni w tym temacie
zibizz1 - @bzdr: Taki przykład z czapy, jak będziesz chciał zrobić kalkulator to jesz...

źródło: comment_1652454106y3nCHym4rVN9KVJAQjMKVO.jpg

Pobierz
1. Tak, dziś już mówisz i Codex robi Ci program.


@zibizz1: dziś robi gówno, a nie program, ale pokazuje, jak będzie to działało za kilka -naście lat. Nikt nie twierdzi, że to dziś jest super-duper, nawet twórcy to jasno napisali: "dopiero ledwie dotknęliśmy tego, co może być zrobione".

3. Do końca mojego życia, czyli przynajmniej 50 lat zero zagrożenia ze strony AI w IT. (...) To właśnie mam na uwadze mówiąc
"dopiero ledwie dotknęliśmy tego, co może być zrobione".


@bzdr: Ty uważasz że
postęp = praca
a ja uważam ze
postęp = praca ^ 2
przy czym uważam że 2 może być niedoszacowane

Bardzo łatwo pomylić sin(x) z x dla małego x :)
@bzdr: zaczalem sie interesowac AI w 2012 roku. zaczelo sie od art'a waitbutwhy o ai i singularity. wtedy myslalem ze nie ma szans zeby za mojego zycia powstala AGI. teraz jestem pewny ze agi jest w zasiegu 1 roku - 2 lat. a może Gato to juz proto-AGI ?? fascynujacy jest ten postep ale tez straszny.
@bzdr ale co w tym złego? Jeśli Ai będzie w stanie wygenerować np serial który będzie lepszy od jakiegokolwiek serialu wyprodukowanego przez człowieka (w co wątpię że nastąpi prędko bo Ai mimo że potrafi generować ładne obrazki jeszcze raczkuje) to no profit dla rodzaju ludzkiego bo mamy zajebiste seriale

Krytykować Ai współcześnie to trochę tak jakby krytykować silnik parowy w przeszłości. "Człowieku wiesz ile płótna można wyprodukować dziennie przy pomocy takiej maszyny???
Krytykować Ai współcześnie to trochę tak jakby krytykować silnik parowy w przeszłości. "Człowieku wiesz ile płótna można wyprodukować dziennie przy pomocy takiej maszyny??? Totalnie stracisz pracę jako tkacz"

No i tkacz stracił pracę tylko co z tego? Znalazł pracę gdzie indziej a dzięki temu my teraz nie musimy sobie tkać ubrań i zaoszczędzony czas przeznaczamy na programowanie ¯\(ツ)/¯

I tak samo będzie z Ai, owszem zlikwiduje dużo miejsc pracy, ale dzięki temu
@martinlubpl: AGI powstanie szybko ale będzie słabiakiem, takim sawantem. Czyli geniuszem z niepełnosprawnością intelektualną. Raczej nie w zasięgu 1-2 lat, dlaczego?
Wytrenowanie modelu wielkości GPT-3 to pare milionów USD, wliczając próby i prace z 30 milionów + pensje ludzi
Do jego uruchomienia potrzeba sprzętu za minimum 100k USD, kilkaset GB RAM

Żeby osiągnąć AGI trzeba przemnożyć wielkość modelu ok x300. Czyli biorąc pod uwagę że rozwój się utrzyma to z 10-15