Wpis z mikrobloga

W PL. Praca za biurkiem, fajne biuro, mała odpowiedzialność, ale kiepski szef - typowy Janusz, atmosfera w pracy, kiepskie wynagrodzenie ok 1,3 oficjalnej średniej + ew. nadgodziny. Brak rozwoju, polski januszex, ciężko zmienić pracodawcę bo środowisko hermetyczne. Ogólnie kiepsko trafiłem, nie myślałem te kilka lat temu, teraz ręka w nocniku. Wykształcenie inż elektryk uznane przez NOKUT. Praca w branży.

W Norwegii. Mam udokumentowane doświadczenie z PL w pracy elektroinstalatora. Starałbym się o uznanie polskich upr. SEP w Norwiegii tzw. DSB. Angielski powiedzmy słabe B2. "Łatwe" filmy np. Harry Potter rozumiem w 90proc. Gorzej z mówieniem. Norweski - zero. Ciężko się zabrać za naukę od zera. Wolałbym uczyć się na miejscu jeśli wszystko tam byłoby ok.

Mirki, jak sądzicie? Warto dążyć a w konsekwencji, jeśli się powiedzie i taką dostanę, zmienić pracę biurową w PL na robotę na budowie w Norwegii lub Islandii?
Interesuje mnie przede wszystkim czy ktoś tu pracuje w Norwegii, Islandii w tym zawodzie. Jak tempo pracy, atmosfera, relacje z szefem czyli tzw. godność człowieka.

Zakładamy życie samemu, wynajem kawalerki min 35m2.

#emigracja #praca #pracbaza #elektryka #elektrotechnika
#norwegia #islandia
  • 10
Norweski - zero.


@nieznamniepamietam: język prosty (wspólczesny, bo tak faktycznie są dwa), nie ma co się martwić. Sam się nie nauczysz ( ͡° ͜ʖ ͡°) jest diametralnie inny niż polski.
å snakke bokmål er enkelt

Natomiast Norwegia, jest specyficzna, zwłaszcza północna.
@Bad_Wolf: @tajpej: chyba siedzi na migracji tam, to podepnę swoje pytanie: jak z zarobkami i ofertami pracy w inżynierskich dziedzinach?

@Bad_Wolf: jak z długością nauki do takiego poziomu norskprove? Od września najpewniej startuje z nauką norweskiego (obecnie w czerwcu zdaję CAE z angielskiego) i kminie, czy od razu zapisywać się do jakiejś szkoły językowej aby robić 'poprawne' fundamenty, czy oszczędzić hajs i solo próbować ogarnąć podstawę?
@AryanWonderBoi: ja miałem podobną rozkminkę jak kolega nad sensem życia( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale, życie inaczej się potoczyło i nie pojechałem.

Jak będziesz znał angielski dobrze to w Norwegii przeżyjesz. Nauka bokmål do A1 zajęła mi ok 9 miesięcy ale ja nie mam talentu do języków.

Pamiętaj, że do życia w Norwegii trzeba być twardym, noc polarna nie służy psychice.
do poziomu A1 aż tyle czasu


@AryanWonderBoi: nie mam talentu do języków( ͡° ʖ̯ ͡°) długo muszę się uczyć, jak masz trochę więcej talentu to pójdzie Ci szybciej

Noc polarna chyba tylko w centralno-północnej części kraju jest? Czy mylę się?


@AryanWonderBoi: taka noc, że słońce nie wstaje to tak. Tyle, że w Oslo też różowo nie jest, świt o 9 z groszami, zachód ok 15