Wpis z mikrobloga

@Soothsayer: ja miałem teścia bardzo nisko a podskoczył podwójnie i mam teraz średni poziom.

Ja miałem w normie cały czas D i covid też mnie minął.


To był taki żart, nawiązywałem do pewnego badania ;)

@drGreen: jesteś pewien? czytałem że przy dużych ilościach wit. D lepiej brać też k2.
@Soothsayer: link do badania ;) :

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34684596/

COVID-19 Mortality Risk Correlates Inversely with Vitamin D3 Status, and a Mortality Rate Close to Zero Could Theoretically Be Achieved at 50 ng/mL 25(OH)D3: Results of a Systematic Review and Meta-Analysis

ale jak już będziesz po kuracji to zawołaj mnie czy wynik się powtórzył


Nie wiem czy się powtórzy bo testo nadal mam w normie a poziom wit. D znacząco spadł.
@hansschrodinger: Też czytałem, że przy większych dawkach d3, warto dorzucić k2mk7.

Też właśnie od niedawna włączyłem k2, biorąc 8k d3. Trochę poczytałem i dowiedziałem się, że zalecana ilość k2 to 150-200µg dziennie. Kupiłem ten suplement i polecam. Ogólnie wcale nie tak łatwo znaleźć czystą k2, bo zazwyczaj jest jako dodatek do d3, ale tutaj z tego Bicapsa masz 200µg na tabletkę, czyli dawkując jedną dziennie wychodzi ok. 27zł/miesiąc, także myślę bez
@hansschrodinger: Zazwyczaj przeczytasz, ze Witamina D3 powinna być zawsze przyjmowana w połączeniu z witaminą K2, ze Te dwie witaminy działają synergicznie i zapewniają, że wapń pozyskiwany z pożywienia odkłada się w kościach, a nie w tętnicach.

Teraz witamina D mogłaby wyciągać wapń z kości tylko wtedy gdybys nie przyjmował wystarczająco dużo wapnia z diety? Czyli musiałbyś być weganinem albo mieć bardzo uboga dietę. Nie ma badań które udowadniają tezę, ze wysokie
@DrGreen_2: Ja wcale nie twierdzę, że przyjmowanie K2 jest konieczne. Wiem, że K2 uczestniczy w jakiś sposób w procesie absorpcji wapnia z krwi do kości, więc niedobór tej witaminy (myślę, że wcale nie tak łatwo przyjmować na co dzień wystarczające dawki z samego pożywienia) korzystny na pewno nie jest. Dodatkowo jeszcze ja osobiście mam lekką osteoporozę, więc tym bardziej jestem na to wrażliwy.

Wiadomo, że jeśli będziesz mieć mało wapnia z
@Tropical9:

witamina K2 aktywuje białko, które pomaga ze wapn wieze sie z koscmi.

myślę, że wcale nie tak łatwo przyjmować na co dzień wystarczające dawki z samego pożywienia


calkiem latwo jak nie jestes weganinem bo sporo tej witaminy znajdziesz w serach, watrobce, kurczaku, masle, jajach czy fermentowanych prdouktach jak np kapusta kiszona

Nie wiem niby na jakiej zasadzie witamina D miałaby "wyciągać wapń z kości"


W wiekszosci miejsc gdzie sprzedaja suplemnety