Wpis z mikrobloga

#nas #synology
Mój DS220+ już do mnie jedzie i teraz czas na dyski.
1. Jakie polecacie, myślę o 6TB.
2. Ceny są kosmiczne, więc myślałem żeby kupić teraz 1 dysk i dopiero gdy będzie jakaś promocja dokupić kolejny. Bez problemy się potem synchornizują w RAID1?
3. Chiałbym dokupić też RAM 16GB. Tylko widzę dużo sprzecznych informacji czy zadziała lub nie. Polecicie jakiś konkretny model?
  • 27
@Patres: szczerze powiedziawszy nie przeplacaj za dyski "do NASa". Prawda jest taka ze w domowych warunkach dyski wyciagniete z kieszeni zewnetrznej (ot chociazby WD Element) dzialaja tak samo dobrze jak Ironwolf czy Red Plus. Jedyne co o czym musisz pamietac to to aby byly to dyski CMR.
@Patres: Zdecydowanie polecam dyski od Ironwolf. Przez moje ręce przewinęło się już wiele tych dysków i nikt nie narzekał. W porównaniu do WD Red.

Swojego pierwszego NASa w życiu też tak stawiałem. Najpierw kupiłem jeden dysk, później dokupiłem drugi i zrobiłem RAID1, a następnie trzeci i zrobiłem RAID5. I teraz tak dokuluje dyski aby zapełnić wszystkie zatoki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@mzuczek: Dzięki! Pewnie też tak zrobię, że zacznę od jednego dysku. Mam jeszcze pytanie, może akurat będziesz mi w stanie doradzić: na olx mam ofertę na 2 dyski IronWolf 6TB za łącznie 710zł - 1700 godzin pracy i jeszcze ma kilka miesięcy gwarancę. Warto ryzykwoac i kupić używany? Czy lepiej kupić jeden ale nowy
@Patres: Kupuj nowe. Największy problem z dyskami to ich transport. Jak kupisz nowy i coś nie będzie banglac to sklep wymieni Ci bez problemu. Jak kupisz używkę, to baw się ze sprzedawcą. Mniej nerwów będzie jak kupisz nowy. Unikaj Amazona i oficjalnego sklepu Allegro. Oni pakują przesyłki jak ziemniaki. No i pozostaje kwestia gwarancji. Lepiej mieć cały okres gwarancji.

Dyski HDD można porównać do opon. Można i kupić używane, ale no
@mzuczek: na WD Red ludzie narzekaja poniewaz jak w kazdych dyskach wd do 8 tb (poza wd red plus) sa tam dyski SMR ktore zupelnie nie nadaja sie do NAS'a (chyba ze uzyjesz Unraid aczkolwiek watpie zebys chcial placic za licencje).

MCo by odpowiedziec na twoje pytanie to bral bym the 6TB za taka cene aczkolwiek zapytalbym sprzedawce o nastepujace S.M.A.R.T data:

*SMART 5
*SMART 187
*SMART 188
*SMART 197
*SMART
@widofmaker: No nie zgodzę się ( ͡° ͜ʖ ͡°) oni używali PMR, czyli WD RED Plus. Nigdy bym nie polecił nikomu SMR, ani dysku nie prznaczonego do serwera NAS. Po prostu wytrzymałość WD była gorsza niż Seagate. Oczywiście, moja próbka danych może nie być wystarczająca, jednak moje przekonania zmieniły.
@mzuczek: widzisz statystycznie jednak przegladajac dane od backblaze wyglada na to ze twoja probka danych byla zbyt mala. Prawda jest taka ze segate jak i wd sa w miare tak samo wytrzymale (z malymi wyjatkami). Jak dla mnie placenie za nowe IronWolfy to przerost formy nad trescia.
@ban19: mhm. Backblaze co roku od 2013 roku publikuje statystyki odnosnie dyskow, z uwzglednieniem 25,000+ dyskow konsumenckich. Dowód anegdotyczny w tym wypadku nie jest zadnym dowodem, a przynajmniej nie jest dowodem na tyle wartosciowym aby na jego podstawie podejmowac dosyc kosztowne decydje.

Raport Backblaze

So, Are Enterprise Drives Worth the Cost? From a pure reliability perspective, the data we have says the answer is clear: no. Enterprise drives do have one
@Patres: ja mam DS920+. Pamietam, ze pytales o Plexa pare dni temu, wiec zahacze o ten temat, a zaraz o dyskach.

Plex - dziala dobrze, ale niestety sa ALE. Tylko direct play, transcoding zadziala tylko dla niskich rozdzielczosci, wiec 1) podczas odtwarzania zawsze max jakosc (tj. jakosc oryginalnego pliku) 2) dla plikow 4K (a i czasem dla 1080p) napisy w osobnym pliku SRT zamiast wbudowanych w MKV.

Na czym bedziesz to
@kontra Dzieki! Będę odtwarzał na tv, więc raczej samo 4k i 1080p. Z transcodingiem słyszałem że są problemy, ale raczej tylko direct play będę odtwarzał więc mam nadzieję że będzie dobrze.
@Patres: to jeszcze jedna uwaga odnosnie TV, jezeli masz LG to ma nie najlepsza apke Plex - zdarzalo mi sie, ze niektore pliki mi sie zacinaly i praktycznie nie moglem ogladac, podczas gdy przez Chromecasta dzialaly normalnie.

Fakt ze zdarzylo mi sie to doslownie na jednym albo dwoch serialach, ale jak bedziesz sobie testowal i mial problemy, to odtworz sobie cos przez Chromecasta (jesli masz) lub przez przegladarke na kompie.