Wpis z mikrobloga

#januszex #budowa #bhp #pracbaza

Mirasy, co się odjaniepawliło to ja nawet nie...
Jestem dość ambitnym Anonkiem i rozkręcam (od 2 miesięcy) własną firmę. Na razie nie ma z tego kokosów, więc postanowiłem, że pójdę sobie do roboty. Jako, że coś tam umiem trochę w budowlankę na poziomie B1 xD to zgadałem się ze znajomym który prowadzi taki jednoosobowy kołchozik budowlany. Kiedyś już tam coś razem robiliśmy i było w sumie ok. Bez spiny, miła atmosfera, zero pijaństwa i nawet dobrze płacił. Ochoczo przyszedłem do roboty, nawet nowe gacie budowlańca sobie kupiłem i... Zastałem koszmar.
Mieliśmy robić elewację na takim wielkim domu z wymyślnymi gankami, werandami i tym podobnym cygańskim dekorem. Wszystko spoko, robota nawet zapowiadała się przyjemnie i tu zaczyna się meritum opowieści. Rusztowania... Ahh... Co to było za wrażenie! Stare, pordzewiałe, niekompletne, brakujące balustrady, ustawione od oka, miejscami z metr od budynku, gdzieniegdzie zupełnie bez balustrad i wisienka na torcie - BRAK WŁAZÓW KOMUNIKACYJNYCH I DRABINEK. Więc, żeby wleźć na powedzmy 3-4 poziom (jakieś 7-9 metrów nad ziemią) trzeba skakać jak gibon po zewnętrznej stronie chwiejącego się rusztowania (Po co poziomować? Stoi? Będzie stało.) miejscami zapierając nogę o taką 4cm wypustkę na, której zaczepia się balustrady. Raz nie wiem dlaczego wlazłem na 3 poziom, niestety zejście to był koszmar bo jako że do najwyższych nie należę to oczywiście brakowało mi ze 3-4 cm żeby stanąć na balustradzie i jakoś zejść.
Mirasy budowlańce, czy ja przesadzam, czy wrażenie, że to jest kupowanie sobie biletu do kalectwa jest z mojej strony na wyrost?
  • 18
(jakieś 7-9 metrów nad ziemią)


@cezary_9266692: we dwóch elewacje chcieliście zrobić takiej wysokości? faktycznie jesteś początkujący i kolega też. a pomijając ujowo ustawione ruszto, nie pomyślałeś żeby tam wyżej wejść po drabinie?
@mojnicknawykopie: Nie no jest jeszcze 3 kaskader. Kolega to już z 15 lat ma swoją firmę budowlaną xD. Nie ma drabiny. W normalnych rusztowaniach są te klapy komunikacyjne z drabinkami, ale tu niestety nie ma. Dobra, zaraz jadę popatrzeć na ten cyrk. Może będzie padało i się szybciej do domu wróci.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@cezary_9266692: Jak jednoosobowy to pewnie wynajmuje rusztowania. Jak wynajmuje to po taniości, więc co się dziwisz?
Do tego obecnie jest problem jakąkolwiek siłą roboczą, która potrafi sama zawiązać sznurowadło. Powiedz mu o tym, dojdzcie do jakiegoś konsensusu, jak nic nie wyjdzie, idź na dowolną inną budowę.
@Kulek1981: rusztowanie jest własnościowe ale stare i niekompletne. Już trochę popatrzyłem na oferty z budowlanki z mojej okolicy. Trochę się powstrzymuje bo nie bardzo mi się uśmiecha praca po 12 godzin, bo muszę mieć czas jeszcze na swoje interesy.
@cezary_9266692: Nie przesadzasz, nie ma co ryzykować. Każdy z tych starych 'fachowców' #!$%@? ze przez 20 lat tak łaził na rusztowaniu i nic sie nie stalo - aż w koncu sie #!$%@? stanie.

Nie ma co ryzykować dla kilku groszy.
Osoby ktore ustawiają takie rusztowania i ryzykują życie innych powinno się #!$%@?ć do kryminału. Jak nie ma pieniędzy żeby kupić normalne rusztowanie niech nie prowadzi biznesu bo widocznie nie jest na
@cezary_9266692 Brak włazów jeszcze można zrozumieć - rusztowania warszawskie, taki typ, bardziej mobilny do mniej wymagających prac na niskich wysokościach. Widziałem ludzi skaczących jak małpy po takim na ponad 20 metrach nad ziemią. Ja się zraziłem jak któregoś razu pękł pode mną blat i cudem nie zleciałem z nim w dół z wysokości 2 piętra. Bardziej można #!$%@?ć się do tego ustawienia na oko, bez poziomów i niekotwiczenia, choćby nieinwazyjnego - przy
No i dałem sobie definitywnie spokój z tą akrobatyką. Kumpel nie miał focha, że olałem to po 4 dniach, myślę, że się spodziewał mojego rychłego opuszczenia brygady, bo nawet jak gadaliśmy o tej robocie, to tak jakoś "od zawietrznej" podchodził do tematu skakania po rusztowaniu. Miałem okazję wcześniej łazić po rusztowaniu Krause, które było kompletne i dobrze postawione, no i wtedy nie miałem większych obaw o swoje zdrowie.