Wpis z mikrobloga

Jedna do łączenia z operatorem


@Bad_Wolf: to tez bedzie pula=kilka? pewnie prywatne? to tam będzie jakieś PPPoE? jedno login/haslo na wszystkie publiczne adresy (1 sesja?) czy dla każdego publicznego osobna sesja?
Mam mikrotika. Bardziej mnie konceptualnie interesuje.

Co to znaczy jak na forach piszą że routowalne przez router klienta? a nieroutowalne to jakie?
@kopyrta: dostaniesz pulę pulę /31 może /30 jako pulę do połączenia z operatorem.
(Tak jest najczęściej, czasem bywa, że dostaniesz adres dla interfejsu z szerokiej puli np /24 ale to rzadkość.)
Adres dla interfejsu i gateway.

A następnie pulę o szerokości jaką zamówiłeś z adresacją taką jak zamówiłeś. Czasem kilka to jest kilka pul adresowych. Przykładowo chcesz 4 adresy IP, możesz dostać /30 ale równie dobrze może to być 4x /32.
@Bad_Wolf:

Twój router musi ogarnąć, że ta druga pula jest dla niego i prawidłowo przekazywać ruch. Nieroutowalne to te przypisane do interfejsu w którym są w tej samej podsieci co gateway.


Nie musi. Waćpan jakieś kocopoły piszesz. Wszystkie adresy IP są routowalne i przestań pisać głupoty.

@kopyrta: Połączeniówka to tak naprawdę klasa adresowa pozwalająca poprawnie zaadresować 2 końcówki. zwykle ustanawia się ją na masce /30 lub coraz częściej na /31
Nie musi. Waćpan jakieś kocopoły piszesz. Wszystkie adresy IP są routowalne i przestań pisać głupoty.


@brokenik: takiś cwany to wpisz taką konfigurację w tp-linka. Jak to zrobisz to wróć i zacznij się mądrzyć
@Bad_Wolf: Nie ma problemu. Jakikolwiek adres IP dodatkowy przypisany do interfejsu LAN w TP-Linku (np. Archer C6) stanowi bramę domyślną dla komputerów z danej puli adresowej. Nie widzę tutaj żadnych problemów. Jak ktoś potrzebuje mieć większą kontrole nad pulami i podzialem na klasy publiczne i prywatne to niestety ale domyślny soft w TP-Linku nie pozwala na takie kombinacje i tutaj można z powodzeniem wgrać sobie OpenWRT gdzie takie operacje da się
@Bad_Wolf aaa, w ten deseń:) Myślałem że mówimy o adresach w tym samym publicznym zakresie. Wszystko w takim razie rozbija się o routing... teoretycznie na moim TP link mogę ustawić network /32 z nexthopem jako ja sam na interfejsie LAN, ale nie wiem czy to zadziała.
Ciekawy kejs!