Wpis z mikrobloga

@kerdian sam prof. Miodek powiedział, że obie są poprawne, natomiast mówienie na jest silnie zakorzenione w j.polskim i obecne wciskanie wszędzie w jest bardzo nienaturalne i w ogromnej większości na siłę
  • Odpowiedz
Czytanie opinii ekspertów

@Logytaze: język to nie nauka ścisła. Jego "zasady" są miękkie i uznaniowe, wypływają tylko z widzimisię starych dziadów językoznawców. Jednego dnia odmienianie słów "radio" i "studio" jest błędem. Drugiego błędem jest brak ich odmiany. Dzisiaj mówimy "przyszedłem", pojutrze obie formy wraz z "przyszłem" będą dopuszczalne, a za tydzień formą poprawną będzie "przyszłem", a "przyszedłem" będzie wiesniactwem i oznaką braku podstawowego wykształcenia.

Traktowanie języka jak fizyki czy matematyki
  • Odpowiedz
@Kotouak: to ze obie formy sa poprawne nie znaczy, ze temat zamkniety. "W Ukrainie" uzywane obecnie przez lewicowych baranow. Teraz dopiero temat zamkniety.
  • Odpowiedz
konkretną ścieżką przecież.


@Prawak_Fikolarz_Borys_Jelcyn_Drugi: Żadną konkretną, płynie wieloma ścieżkami naraz, jedne odnogi się rozrastają, inne kurczą, jeszcze inne pozostają długo niezmienne. Każda lokalność i nawet indywidualność ma swoją własną niepowtarzalną ścieżkę. Ty jesteś jedynym panem swojej ścieżki.

Jak budujesz most,


@Prawak_Fikolarz_Borys_Jelcyn_Drugi: Słaba analogia jak #!$%@?. Ale niech będzie. Dwa brzegi to przestrzeń komunikacji między tobą a drugą osobą. Możesz zbudować nieskończenie wiele rodzajów przepraw, mostów i kładek, możesz
  • Odpowiedz
@60scnds: co ty bajdurzysz w ogóle?
Przeciez nowa forma jest podyktowana "troską" o Ukraińców, a nie poprawnością językową.
Skoro Ukrainiec ma #!$%@? w to jak się mówi to co ona sama będziesz bardziej ukraińska od Ukraińca na siłę?
  • Odpowiedz
@ebismolarek: Ta forma jest podyktowana troską o Ukraińców, z perspektywy mechaniki językowej, której oni mogą nawet nie do końca rozumieć. Zaimki to nie jest banalna rzecz dla osób obcojęzycznych, więc użyj głowy i spróbuj zrozumieć to trochę bardziej dogłębnie.

Druga sprawa - myli Ci się Ukrainiec z Polakiem. Ci pierwsi nie są tak homogeniczni, jak my. Niektórzy z nich nie lubią swojego narodu w bardzo głębokim sensie (gardzą swoim pochodzeniem).
  • Odpowiedz
@60scnds:

Druga sprawa - myli Ci się Ukrainiec z Polakiem. Ci pierwsi nie są tak homogeniczni, jak my. Niektórzy z nich nie lubią swojego narodu w sensie narodowościowym. Mam kolegę Ukraińca, który gardzi i Rosja i Ukrainą, uważa oba kraje za prymitywne i narodowościowo określonym go zdecydowanie najbardziej "emigrantem". On też Twoim zdaniem reprezentuje całą Ukrainę i wypowiada się w imieniu wszystkich walczących?


akurat pudło. Ja to rozumiem jak mało
  • Odpowiedz