Wpis z mikrobloga

@Metylo: jestem wolnorynkowcem i wgl ale tych patologii jakie mamy na rynku nieruchów nie da się wyleczyć inaczej niż takim czymś. chcesz se ładować swoje 543892 bilionów dolarów od inwestorów to se kup bitcoina, kontrakt na ropę, dług jakiegoś państwa lub podmiotu a nie #!$%@? beton, żeby potem młodzi ludzie do 50. roku życia musieli mieszkać ze starymi bo masz takie widzimisie
@affairz: Ja tęż jestem wolnorynkowcem, ale mam inne zdanie. Wszelkie regulacje prowadzą do patologii. Równie wdobrze można prowadzić ustawę znoszącą ubóstwo, ale to problemu nie rozwiąże.

Jakie mogą być konsekwencje tych zasad? Spóbuję zgadnąć:
- zagraniczni inwestorzy znajdą sposób, jak będą chcieli kupić nieruchy
- podatek do 12m - fliperzy zaczną wliczać go do cen - a trzeba pamiętać, że fliperzy to nie tylko janusze. Po prostu jest popyt na to,
@erplus: mi najbardziej nie podobają się te #!$%@? Black Rocki czy inne Vanguardy, które mają siana jak lodu i są w stanie zrobić wycenę +1000% na dowolnym aktywie jakie by sobie obrały na celownik. flipery i cesje mniej mi wadzą, z tym bym raczej nic nie robił, chociaż ograniczenie szybkich flipów <12M nie brzmi głupio.

- zagraniczni inwestorzy znajdą sposób, jak będą chcieli kupić nieruchy


@erplus: no właśnie, tylko jaki?
@Metylo: Ślepy traf

@affairz: Jeśli zrobią+1000% na jakimś aktywie to będzie znaczyło, że w przypadku takiego rynku nieruchomości deweloperzy będą mogli zarobić krocie. Wtedy wystarczy im nie przeszkadzać i pozwolić wybudować te brakujące 50mln mieszkań skoro jest popyt ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@affairz: fakt, dzięki za poprawienie mnie :)

Widzisz, bo tutaj są dwie kwestie. Ja poruszałem teoretyczny model. W praktyce już rolą ustawodawcy jest takie zorganizowanie systemu, aby te grunty były. A jak ich będzie niewiele (będą drogie) to można spojrzeć za ocean i zobaczyć , że wtedy powstają wieżowce.

W ogóle to zacząłem polemikę, bo sam wynajmuję i też chciałbym mieć swoje mieszkanie. Jednak widzę, ze frustracja, złe emocje, tak mocno
@erplus: ja tak zupełnie między nami (jako podkład do rozmowy, nie braggowanie) posiadam mieszkanie, ale jestem też sfrustrowany bo chcę kupić lepsze i od ok 2-3 lat rynek mi konsekwentnie odjeżdża. mam ponad 2x tyle hajsu (nominalnie) co na początku a mogę za to kupić mniej niż wtedy XD
ale też w jakiś sposób rozumiem #!$%@? ludzi, którzy kończą studia, łapią pierwszą pracę za te 3-5k na rękę i niedawno w
@erplus te wymienione na screenie regulacje, byłyby skuteczne, jeżeli nie byłyby napisane jak typowe polskie prawo czyli jak dziurawy ser szwajcarski. Np Ograniczenie flipów nie zabiłoby rynku ale skutecznie go ochłodziło
@Metylo: Tego czyli czego? XD
Zakaz tak naprawdę obowiązuje jedynie zagraniczne fundusze i to takie które nie chcą zapłacić za otworzenie lokalnej spółki zoo. No i Ew kogoś kto chce mieć letni domek w Kanadzie czyli pewnie paru starych amerykańskich dziadków.
To typowa wydmuszka która nic nie zmieni, może poza kolejnym podniesieniem cen przez dopłaty, ale która daje lokalnej gawiedzi ułudę ze coś się dzieje.
Ta ulga podatkowa, jak pamietam, to
@affairz: Rozumiem to dobrze. Tylko trzeba sobie zdawać sprawę, że politycy mają często rozbieżne interesy z obywatelami. Jak proponują takie rozwiązania to właśnie liczą na zbicie kapitału politycznego i załatwianiu swoich interesów. W końcu taka duża grupa złych, rozżalonych ludzi, którzy chcą mieć mieszkanie a nie mogą to aż prosi się o wykorzystanie. Ale chyba już od tematu głównego zboczyłem :)