Wpis z mikrobloga

Ja życzę osobom które mają kredyty żeby ich raty były jak najniższe a osobom, których nie stać na mieszkanie żeby w końcu było ich stać.

Naprawdę z żalem patrzę na toczące się tu spory waszą nienawiść do siebie. Myślę, że jako naród bylibyśmy dużo dalej gdybyśmy nie pałali do siebie taką nienawiścią.

#nieruchomosci
  • 88
  • Odpowiedz
@pewnie_tak_albo_pewnie_nie: Mieliśmy okres bardzo niskich stóp procentowych. To była doskonała okazja, żeby wziąć kredyt na stałą stopę. Kto tego nie zrobił to albo był głupi, albo zbyt chytry, żeby przepłacać 0,6%.
Podniesienie stóp w dłuższym terminie uspokoi trochę #!$%@? rynek nieruchomości, gdzie mieliśmy tylko wzrosty.
Niestety czasami trzeba się uczyć na własnych błędach.
  • Odpowiedz
Ludzie pobrali kredyty i kupili mieszkania a tutaj niektórzy się o nich wypowiadaja jakby co najmniej ich okradli tym zakupem


@pewnie_tak_albo_pewnie_nie: Trochę tak jest (oczywiście nie dosłownie). Ciekawa wypowiedź jaką czytałem (niestety nie pamiętam już gdzie) to taka, że małe stopy przy większej inflacji oraz świadomości rządu, to jawna wola polityczna by przetransferować kapitał od ludzi trzymających gotówkę (czyt. starszych osób z odłożoną kasą) do młodych, którzy biorą kredyt na mieszkanie.
  • Odpowiedz
@bezsensutenwykop: ja tylko nie chce zebym musial komus doplacac do kredytu kto i tak zarobil na wzroście ceny mieszkania w ostatnich latach. Bo jak ktos chce trochę odłożyć to zjada to inflacja, wiec sie pytam kto pomoze takim osobą?
  • Odpowiedz
Trochę tak jest (oczywiście nie dosłownie). Ciekawa wypowiedź jaką czytałem (niestety nie pamiętam już gdzie) to taka, że małe stopy przy większej inflacji oraz świadomości rządu, to jawna wola polityczna by przetransferować kapitał od ludzi trzymających gotówkę (czyt. starszych osób z odłożoną kasą) do młodych, którzy biorą kredyt na mieszkanie.


@wioslarz-umyslow: przeciez pieniadze nie maja zadnej wartosci. Jedynie co sie liczy to obrot tymi pieniedzmi, i jego szybkosc. Jakby wszyscy polacy
  • Odpowiedz
  • 11
@pewnie_tak_albo_pewnie_nie problemem to jest rząd, który w 2021 nie podniosl stop i zaczął dawać tarcze.
Dodrukowali mld pustych zł przez co inflacja wywaliła w kosmos i teraz się modlą żeby się zatrzymała. Teraz muszą wypić nawazone piwo tylko chcą te piwo przezucic na obywateli co to mieszkania kupili.

Odwracają uwagę żeby społeczeństwo się żarło, bo jak to można było wziąć kredyt kiedy był najtańszy.
  • Odpowiedz
@bezsensutenwykop: To zwykły konflikt interesów. Ktoś ma gotówkę to czeka na wyższe stopy, bo inflacja go okrada. Ktoś ma kredyt to nie dziwie się, że dobijają go stopy.

Ja jestem w tej pierwszej grupie wiec chcąc nie chcąc cieszę się, że kredyciarze dostają po dupie.
  • Odpowiedz
W PL juz sa na 10 lat pierwsze oferty, ucywilizuje sie rynek


@affairz: wprowadzone teraz, jak zdolność wszystkim spadła na łeb, a ceny nieruchomości nadal w kosmosie.

Jastrzębie polskich finansów jak zwykle zareagowali w porę xD
  • Odpowiedz
@cezeter: Nie jestem wróżką ale zabierz 80% siana z rynku w jakimś modelu makroekonomicznym i zobacz. Zobacz ile kosztowały mieszkania zanim pojawiły się hipoteki
  • Odpowiedz
@pewnie_tak_albo_pewnie_nie: oszczedzajacy sie plują o to, że tracą na inflacji a nie mają gdzie ulokowac hajsu, bo gównolokaty są na 2% a kredyciarze o wzrost rat ze wzgledu na zmienną stope. Moglismy tak ładnie wyruchac bankierów i 98% kredytów powinno być na stałej stopie brane od 2020r. Z tym scenariuszem to bliżej nam do Big Shorta ¯\(ツ)
  • Odpowiedz
Ludzie pobrali kredyty i kupili mieszkania a tutaj niektórzy się o nich wypowiadaja jakby co najmniej ich okradli tym zakupem


@pewnie_tak_albo_pewnie_nie: branie kredytu na który Cię nie stać -> sztuczne podbijanie popytu -> wzrost ceny mieszkań -> rozsądni muszą dłużej czekać oszczędzając, a ofiary losu zaraz będą płakać jak frankowicze, że ich oszukano i domagać się kasy od tych którzy nie rzucali się na kredyty jak szczerbaty na suchary
  • Odpowiedz
Ja jestem w tej pierwszej grupie wiec chcąc nie chcąc cieszę się, że kredyciarze dostają po dupie.


@PsiaMac: ja teoretycznie jestem w drugiej, bo #!$%@? mam, a nie oszczędności, ale i tak uważam, że stopy procentowe powinny siedzieć wysoko, żeby ludzie nie marnotrawili pieniędzy z kredytów tylko odpowiedzialniej je wydawali - wtedy nie generuje to takiej inflacji

A kto wie, może kiedyś się nauczę oszczędzać. Poza tym, deflacja jest dobra nawet
  • Odpowiedz