Wpis z mikrobloga

Mamy ponad dwukrotny wzrost ilości pieniądza w obiegu za ostatnie 5 lat (m.in. w wyniku udzielonych kredytów -> każdy kredyt to nowy pieniądz).


@LaurenceFass: W jaki sposób banki generują nowe pieniądze udzielając kredytów tak konkretnie?
  • Odpowiedz
@LaurenceFass: Przeciez dlug publiczny wzrosl nagle podczas pandemii o 30%. Przez niskie stopy bo spadly z 1.5% do 0.1? Nie, przez wszystkie tarcze i emisje pieniadza bez pokrycia. Dodatkowo dolicz wzrosty surowcow na calym swiecie itd..
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 13
@LaurenceFass: ale też nie do końca tak, że inflacja by wybiła od razu po 2017, Polska miała sporo rezerw finansowych i dobry stan gospodarczy, PiS zwiększył obciążenia podatkowe i wydrenowal rezerwy na skalę jaką zrozumiemy dopiero jak się władza zmieni, bo to poszły rezerwy demograficzne, poszło OFE, instrumenty finansowe, kasę z samorządów, nawet #!$%@? pakiety emisyjne co2. Przez te 3 lata drenowali co się dało a druga ręką dokładając kolejne
  • Odpowiedz
@LaurenceFass: No wzgledem wartosci sprzed pandemii :) W innych gospodarkach mieli stopy okolo zera zawsze, wiele sie teraz nie zmienilo, i tez maja inflacje. Dlaczego? Bo tez drukowali hajs i rozdawali w trakcie covidu, i tez ich dojechaly ceny surowcow. Nie mowie ze stopy nie maja wplywu ale to nie jest jedyny element tutaj..
  • Odpowiedz
to już chyba tylko cud i kreatywna księgowość sprawia, że we wskaźnikach inflacja wynosi tylko 11%


@Tasde: też mnie to dziwi, wydaje mi się, że jak to gówno wypłynie to będzie powrót do lat 90'
  • Odpowiedz
@AshDash:
No mnie cieszy, słuszna decyzja.
Lepiej być pozytywnie zaskoczonym :)
Jak tak dalej będzie iść to uda się odzyskać wiarygodność RPP, NBP i złotówki, a tym samym uratować gospodarkę.
  • Odpowiedz