Wpis z mikrobloga

Aktualizacja WIBORu i oferty stałego oprocentowania po dwóch tygodniach:

WIBOR 3M- 4.88%(+0.45%)
WIBOR 6M- 5.13% (+ 0.34%)


Już jutro kolejna Rada Polityki Pieniężnej. WIBOR jako wskaźnik który zawiera także oczekiwania co do przyszłej wartości w ostatnim czasie wzrósł w zastraszającym tempie. Średnio 0.4 p.p w ciągu ostatnich 14 dni. Rosnące oprocentowanie kredytów udzielonych na zmienną stopę procentową skłania nas do rozważenia oprocentowania zablokowanego na 5 lat.

Jeszcze około miesiąc temu najlepsze oferty miał bank ING i Millenium. Oprocentowanie wynosiło wtedy 6.1%. Tutaj mam dla was dobrą wiadomość. Oferty są coraz droższe, ale rosną zdecydowanie wolniej niż WIBOR. Na ten moment oprocentowanie w najlepszych ofertach wynosi 6.3%. Do dyspozycji mamy bank PKO BP oraz BNP.

Różnica w oprocentowaniu na dzień dzisiejszy to 1% na korzyść stałej stopy procentowej która dodatkowo jest dużo bardziej bezpieczna. Przy kredycie na 500 tysięcy złotych miesięczna różnica w racie wynosi 330 zł. Jeśli WIBOR wzrośnie o kolejne 2 p.p różnica ta wzrośnie do 1030 zł.

Jeśli tylko masz zdolność kredytową i jeszcze nie przeniosłeś swojego kredytu na stałe oprocentowanie to dobry moment żeby się za to zabrać.

droetker4 - Aktualizacja WIBORu i oferty stałego oprocentowania po dwóch tygodniach:
...

źródło: comment_1649163729srHWGTAu0DdO4JKBQYxZVS.jpg

Pobierz
  • 25
@droetker4: 6.3% w PKO BP na stałym?
Obecna 5-letnia stała stopa tam to 5.13% czy to oznacza, że oferują do tego marżę na poziomie 1.17%, z którą po 5 latach będzie można wrócić na zmienne?

BTW - obecnie 5 letnia stała stopa tam wynosi tyle samo co WIBOR 6M, który jest oferowany na zmiennym.
  • 1
@lipszczak do tego dochodzi jeszcze 0.5 p.p z tytułu promocji na stałe oprocentowanie która trwa do 30.06. Obliczenia sprzed dwóch dni przy stopie bazowej 4.99% dały łączne oprocentowanie 6.26% przy składaniu wniosku. Czyli podsumowując marża na poziomie 1.8%.
@droetker4: akurat znam temat dość dobrze, jeżeli banki wychodziłyby z takiego założenia i wibor miał teoretycznie wzrastać/utrzymywać swój poziom przez następne 5 lat to kredyt na stałej stopie byłby dla banków mniej korzystny finansowo mimo że jest dla nich znacznie bardziej ryzykowny. Coś mi się tutaj zwyczajnie nie klei, bo bank to nie organizacja charytatywna.
@marcpol: bank będzie tracił jeżeli jego koszt pozyskania pieniądza będzie większy niż to co płacisz.
Jeżeli stopa lombardowa (czyli oprocentowanie po jakim bank może pożyczyć pieniądze od NBP) przekroczy oprocentowanie Twojego kredytu bank będzie de facto tracił pieniądze, bo odsetki banku wobec NBP bedą wyższe niż Twoje w stosunku do banku w danym okresie.
bank zarabia póki kredytobiorca spłaca kredyt. Lepiej golić owce niż ja zarżnąć.


@lipszczak: no niestety chłopski rozum, a rzeczywistość to dwie różne rzeczy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Oczywiście że bank będzie tracił wtedy kiedy koszt uzyskania pieniądza na Twoj kredyt będzie wyższy niż to co płacisz bankowi w odsetkach.
Jeżeli stopa lombardowa (czyli oprocentowanie po jakim bank może pożyczyć pieniądze od NBP) przekroczy oprocentowanie Twojego kredytu bank będzie de facto tracił pieniądze, bo odsetki banku wobec NBP bedą wyższe niż Twoje w stosunku do banku w danym okresie.


@kijanu_riws: Kredyty lombardowe udzielane bankom przez NBP mają termin o/n.

Banki udzielając kredytów z czasowo stałym oprocentowaniem stosują zabezpieczenia w postaci instrumentów pochodnych.
Banki udzielając kredytów z czasowo stałym oprocentowaniem stosują zabezpieczenia w postaci instrumentów pochodnych.


@marcpol: które to nigdy nie wykluczą w pełni ryzyka związanego z inwestycją, w tym wypadku udzielenia kredytu
@droetker4: czy ta promocja jest do wyrwania dla każdego? Mam ofertę z czwartku na 5.08%, marżę mam 1.45, w ofercie nie było mowy o żadnej promocji. Czy teraz potrzebowałbym dostać nową ofertę czy promocja miałaby zastosowanie do tej oferty która mam?
@droetker4 @kijanu_riws

A moglibyście dorzucić mi cegiełkę do moich rozważań apropo przejścia na stałe?

Aktualnie mam kredyt na 500k w mBanku.
Oprocentowanie wynosi 6,74% z rsso 6,94%

Oferta na stałe to oprocentowanie na poziomie 7,87% z rsso 8.17%

I teraz tak sobie rozważam:
-przejsc na stałe i przegryźć to 8rsso
-zostac na zmiennych i liczyć na to że będzie lepiej
-przejsc na stałe + szukanie refinansowania. Z tego co widzę po jakiś