Wpis z mikrobloga

#rower

Problem z piastą koła przedniego, rower miejski, mianowicie rozwalają mi się ciągle łożyska i miski (na zdjęciu), z czasem pęka miska lub łożysko się rozwala.

Dokręcam moim zdaniem z wyczuciem, ale co- za mocno?

ogólnie jest tak że po założeniu nowych jest ok jakiś czas, potem dostaje luzu (koło ma luz całe), dokręcam trochę śrubki które wszystko trzymają, znów jeżdżę jakiś czas i jest ok a potem wszystko si rozwala.
death070 - #rower

 Problem z piastą koła przedniego, rower miejski, mianowicie roz...

źródło: comment_1648990758XRSkJJ1qvUZzlc0tCJJnCA.jpg

Pobierz
  • 15
Dokręcam moim zdaniem z wyczuciem


@death070: I kiedy masz to wyczucie? Masz szybkozamykacz? Jak dokręcisz jak należy a potem zamontujesz koło to będzie za ciasno. Jeśli masz oś na szybkozamykacz to musisz ustawić piastę tak, żeby miała troszkę luzu zanim zamontujesz koło, a dopiero po zamontowaniu musisz sprawdzić czy jest idealnie.

ogólnie jest tak że po założeniu nowych jest ok jakiś czas, potem dostaje luzu (koło ma luz całe), dokręcam trochę
@death070: sprawdź, czy ośka jest prosta, bo objawy właśnie na to wskazują. Jeśli koło jest na szybkozamykacz, to przy skręcaniu łożysk musisz je ustawić z bardzo delikatnym luzem. Sprawdź też, czy kulki nie mają wżerów i napakuj łożyska jakimś lepszym smarem
a co jeśli nie jest?


@death070: Zdejmujesz koło, poprawiasz trochę na ślepo (np. 1/8 obrotu nakrętki), zakładasz koło z powrotem i sprawdzasz czy jest lepiej czy gorzej. Powtarzasz czynność do momentu aż po założeniu koła nie będzie ani za ciasno ani za luźno.
@4833478: @krabozwierz: dziś wymieniłem wszystko, z jednej strony rozwalone było łożysko i miska prawdopodobnie dlatego że nie chciało mi się zdejmować koła i poprawiać śrub gdy pojawił się luz, natomiast wtedy rozkręcałem śruby trzymające koło i nie zdejmując koła dokręcałem tylko te ,,stożki'' które trzymają łożyska do kupy z miską.