Wpis z mikrobloga

Mam od niedawna 7kWp. CWU była przygotowywana kotłem zasypowym, kuchenka gazowa. Jak oszacować na co wystarczy energii z PV? CWU? Indukcja? Nie wiem jakie było dotychczasowe zapotrzebowanie na energię. Po zainstalowaniu PV nie mam dostępu do starych faktur na mój Tauron. W 2021 rata na G11 wynosiła 180zł. W domu jest 5 osób.

Chcę teraz kupić grzałkę do zasobnika CWU i zastanawiam się czy, może byłoby zasadne kupić kocioł CO elektryczny, który nadwyżką energii z PV wspomagałby kocioł zasypowy tak aby ta ewentualna nadwyżka energii(?) nie poszła na marne. Ten kocioł elektryczny w lecie służyłby do przygotowania CWU.

#fotowoltaika #budujzwykopem #dom #remontujzwykopem #pytanie
#pv
  • 12
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@cotozazycie: ja na ogrzewanie i cwu używam 4000 rocznie grzejąc gruntowa pompą. Pozostała energia to było 3000-4000. Indukcja, pralka,.lodówka, komputery oświetlenie. Od kiedy wszedł covid i kupiłem suszarkę do prania (też z pompą ciepła) + stacjonarny komputer to dobiłem do 10000/rok rodzina 5 osób.

Jedynie mierząc się przekonasz, mam licznik do PV o tam mogę sobie na żywo sprawdzać zużycie
@awdr: Tak, wiem, chodzi o to że tak czy inaczej chcę kupić grzałkę do CWU i pytanie czy nie warto byłoby dołożyć kilka stów do kotła elektrodowego, który nie dość że pełniłby funkcję grzałki cwu, byłby awaryjnym ogrzewaniem w przypadku awarii kotła no i mógłby ogrzewać dom w porach przejściowych.
@zibizz1: No to inna sytuacja od mojej. Mniej zużywasz na cwu(grzanie PC) ale ja znów nie liczę na co(kocioł). Pytanie czy to się jakoś równoważy.

Ja w przyszłości wymienię kocioł na gazowy(mam instalację w kotłowni). No chyba że ceny PC poleciałyby albo byłby jakeś dofinansowania.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@cotozazycie: cwu to u mnie 1/3. Czyli ok 1300kWh rocznie, grzejąc grzałka masz z 4500kWh/rok
Dom tak samo tylko 2600 trzeba pomnożyć x 4.5 czyli ogrzewanie cały sezon 12000kWh czystym prądem.
Dom 20cm styropian, okna 3 szyby, dach piana 20cm
@Fudgehog: 180 litrów, gruntowa 10kW
1 marzec 2021 - 2 marzec 2022
Całkowity czas pracy:
1,495h w tym cwu 512h godzin pracy
w sumie 4,152kWh

W trybie grzania domu pompa(sprężarka + obiegowe) ciągnie 2.3 kW, w trybie grzania cwu nawet 2.5kW
CWU grzeje się z 4-5 razy na dobę