Wpis z mikrobloga

Mirki problem, mam podłączony światłowód popc 600mb/s od Play na routerze Huawei OptiXstar K562 router ma 3 wyjścia do 1 jest wpięty kabel od światłowodu, natomiast do 2 wpiąłem switcha netgear 308e , i tutaj wszystko działa na tym switchu ( 3 komputery, 2 telewizory ) następnie podpiąłem kabel do switcha który schodzi na piętro podłaczyłem go do drugiego innego switcha dlink go i po podłączeniu do niego laptopa jest komunikat że połączenie lokalne nie ma poprawnej konfiguracji protokołu ip , i nie działa internet , taki sam switch trzeba kupić na dół czy w czym tkwi problem ???
#siecikomputerowe
  • 20
@d1sconn3cted: a co inaczej napisać żeby zrozumiał. Jeżeli ja dobrze zrozumiałem to z jakiegoś routerka wychodzi na switch później na switch i później na switch i później na PC, takie układy nigdy działają.
a co inaczej napisać żeby zrozumiał.


@albcag: w sensie ja nie rozumiem jak "switch gubi adresy" zakładasz że co tablica MAC nie działa jak należy? Bo jeżeli tak to wpięcie w router nic nie da skoro podstawa switcha nie działa

takie układy nigdy działają.


@albcag: no oprócz każdego większego campusa gdzie masz core, distribution i access czyli 3 switche podpięte jeden pod drugiego (ʘʘ).
Powiesz czemu
@d1sconn3cted: Być może są to piździki wielkości kostki masła, a nie urządzenia klasy operatorskiej. Być może zbyt wiele urządzeń jest wpiętych w jeden port routera i jest już problem z wydajnością albo na ostatnim urządzeniu coś wraca napięciem lub po prostu gdzieś jest zapętlenie co się zdarza, to jest jakaś mała domowa sieć a Ty mi tu zaczynasz wykład i zaraz skończymy na tym że będzie konieczna redundancja. Zasada prosta, przy
Być może zbyt wiele urządzeń jest wpiętych w jeden port routera i jest już problem z wydajnością


@albcag: problem z wydajnością na DORA? Poza tym to nie początek xxi wieku by osiągniecie 16Gb/s (8 portów full duplex) to było coś do nieosiągnięcia nawet te kostki masła mają ASICi, które przewalą taki śmieszny ruch pobierając kilka wat.

albo na ostatnim urządzeniu coś wraca napięciem


@albcag: wtedy port by szedł góra/dół ciągle
@d1sconn3cted: no jak jeżdżę po awariach to tak pięknie nie wygląda, że zgłaszający mi powie że mu ruch idzie góra/dół cały czas albo że pani pod biurkiem się kabel wypiął więc wpięła na pętlę przypadkiem, stary kumam - nie ta liga. Tylko staram mu się podpowiedzieć, z doświadczenia taki układ nigdy nie chciał działać na dłuższą metę.
pani pod biurkiem się kabel wypiął więc wpięła na pętlę przypadkiem, stary kumam - nie ta liga


@albcag: w sensie jakaś pani pod biurkiem ma 2 switche które są podpięte do siebie i tej pani się odpiął jakiś kabel więc postanowiła podpiąć kabel do dwóch switchy, tak? Bo innej opcji nie widzę na to by ta historia miała sens.

Tylko staram mu się podpowiedzieć, z doświadczenia taki układ nigdy nie chciał
@Jarek_P: tak jak pisałem wcześniej, może kwestia jakości urządzeń. Nie studiowałem administracji sieci więc nie jestem w stanie odpowiedzieć Wam dlaczego to sprawiało problemy. Zdarzyło mi się wymieniać taki któryś z kolei switch i działało ale bywało tak, że na krótko. Budowałem wtedy inny układ kabli i działa do tej pory.
@d1sconn3cted: pusty kabel ethernet wychodzący ze switch wpięty spowrotem w switch - wyjścia na świat nie było, w sensie internetu nie było ale lokalnie drukarka działała. Odpinam tą pętlę i wszystko wraca do normy, jak? Nie wiem ale tak było.
pusty kabel ethernet


@albcag: czyli co skrętki w środku nie było?

jak? Nie wiem

Nie studiowałem administracji sieci więc nie jestem w stanie odpowiedzieć Wam dlaczego to sprawiało problemy


@albcag: i myślę że to jest główny problem, chodzisz i "naprawiasz" sieci nie mając pojęcia jak one działają coś posprzerasz w kablach po przepinasz inaczej i liczysz że zadziała. Odpiąłeś loopa i super, ale czy zrobiłeś cokolwiek by temu zapobiec w
@d1sconn3cted: no ale jaki loop detection jak tam był jakiś router adsl netii i switch tplinka za 50zl, a klient to sklep spożywczy na zadupiu więc z dojazdem 150zł oczywiście bez fv. A wyceniam w zależności od tego co mam do zrobienia, nie buduje i nie utrzymuje sieci dla dużych firm tylko zajmuje się tym w międzyczasie, a ludzie dzwonią do mnie bo przekazują między sobą numer i jestem w stanie
jaki loop detection jak tam był jakiś router adsl netii i switch tplinka za 50zl


@albcag: to trzeba było wspomnieć o tym w pierwszym poście to bym się nie czepiał ¯\(ツ)_/¯

a ludzie dzwonią do mnie bo przekazują między sobą numer i jestem w stanie zazwyczaj być szybciej i zrobić niż dostawca internetu lub jakaś firma zewnętrzna zajmujaca się utrzymaniem potężnej sieci w domku jednorodzinnym albo sklepie budowlanym z drukarka
@d1sconn3cted: co zrobisz, ja na tym zarabiam klient zadowolony.
W pięknych czasach gdy istniała jeszcze telekomunikacja Polska to mieliśmy taką niepisaną zasadę, że jak za dobrze będziemy usuwać uszkodzenia to później roboty nie będzie i wszystkich nas zwolnią. Guess what i tak nas #!$%@?. ;)