Wpis z mikrobloga

Tej @piotrveyner czemu usunąłeś moją odpowiedź i mnie zablokowałeś pod twoim wpisem, kiedy odpisałem to:

"Dotychczas zainwestowałem 17.550 PLN. W dniu 01.02.2022 wartość moich oszczędności wynosiła 963.495 PLN czyli stopa zwrotu to 5390%. Odkładam 79 miesięcy co daje 818% rocznie (średnio)." od autora blogu: http://bitfilar.pl/

kiedy napisałem też że wystarczy shortować dług/QE za pomocą krypto...

#kredyt #kredythipoteczny #nieruchomosci #gospodarka #finanse #nbp #kryptowaluty #bitcoin #btc

??????
  • 29
@Corona_Beerus: w sumie ciekawe. Chłop miesięcznie inwestuje 225 PLN (czyli tyle co nic) w 5 różnych kryptowalut i to wszystko co robi.

W sumie to może bym i sam spróbował, 225 zł to żaden pieniądz (niektórzy na fajki wydają więcej), a długoterminowo może fajnie zadziałać. Na jakiej legitnej stronie polecasz kupowanie krypto? Pytam, bo nigdy wcześniej nie kupowałem krypto.
@haha123: Możesz kupić za gotówkę w bitomacie lub kantorze krypto (polecam trzymać dowody zakupu na przyszłe rozliczenie). Albo jeśli chodzi o giełdę to trzeba najpierw wymienić euro na Revolucie (ma przelew instant sepa) i wtedy na Coinbase Pro - jedna z tańszych opcji.
@jacuss: revo to bank, Coinbase to giełda krypto... Jeśli chodzi ci o różnice między tymi dwoma w kwestii kupna btc czy innego krypto, na Coinbase kupujesz realnego bitcoina z którym możesz zrobić co chcesz. Na revo kupujesz obietnice i zwykły kontrakt na roznice. Nic z tym nie zrobisz poza sell&buy. Na dodatek jak im się coś nie spodoba to ci zablokują środki/konto i masz po hajsie. Dużo było takich historii. Można
Pytanie: nie ma niczego co przyjmuje złotówki


@haha123: jest parę miejsc. Polska giełda Zonda, ale ostatnio zniknął były właściciel plus często blokowali środki ludziom więc lepiej trzymać się z daleka. Z polskich rzeczy jeszcze jest Bitcan, Kanga, Egera, wszędzie trzeba zrobić KYC (czyli zweryfikowanie się dowodem). Ale najważniejsze jest jedno NIE TRZYMAĆ NA GIEŁDZIE. Własny wallet hardwarowy i trzymamy u siebie. Dlaczego to jest ważne. Bo każdy system finansowy upadał przez
Czyli na coinbase obracam realnym btc, a jak bym chciał to spieniezyc to moge wrzucic to na revo spowrotem?


@jacuss: `Tak przelewasz z walletu na coinbase, sprzedajesz do Euro i wypłacasz na Revolut. Ale ogólnie nie polecam tradować krypto, tylko tak jak w wątku na długi termin trzymać na lata i mieć to jako zabezpieczenie części majątku.
@Corona_Beerus: dziękuję. Teraz sprawdzę czy to wszystko zrozumiałem:
1. Mam pieniądze w PLN, potrzebuje euro
2. Zakładam konto np w walutomat.pl i za niego pomocą robię PLN -> EUR
3. Potem przesyłam EUR na Polskie konto bankowe w EUR (np. kantor Alior Bank)
4. Kantor Alior Bank -> EUR na Coinbase Pro
5. Kupuję różne krypto za 300 ziko.
6. Kupione krypto -> portfel (pobieram program z exodus.com).
7. Całość zapętlam,
@czoko: hmm... wiesz nie wiem wszystkiego bo to skomplikowany proces :} ale ze swojej wiedzy mogę tylko napisać, że żeby shortować pieniądz dłużny trzeba wiedzieć jak powstaje i gdzie najpierw trafia, a trafia przez kredyt głownie w w nieruchy, samochody, elektronikę, leasingi, także pośrednio na giełdę. Czyli wszędzie tam gdzie kredyt wpływa na cenę. Żeby grać przeciwko temu trzeba kupować rzeczy które nie można dodrukować: złoto, krypto, może sztuka, nieruchy niby
Dobrze to wszystko rozumiem? Czy o czymś zapomniałem/ przekręciłem?


@haha123: dokładnie tak :} Oczywiście jeśli robisz zakupy co miesiąc możesz sam próbować gdzie jest taniej. Raz kupić w kantorze, raz w bitomacie a raz tak jak wymieniłeś i wtedy sobie stwierdzisz jak jest najtaniej, najszybciej czy najwygodniej.
@czoko: poza tym ważna jest dywersyfikacja. Każde aktywo ma plusy i minusy:
nieruchy:
+ daje dywidendę i tworzy status społeczny
- nie zabierzesz tego ze sobą jak trzeba będzie, niska płynność, kredyt wpływa na cenę

złoto:
+ w kieszeni możesz trzymać ponad 300k, nikt nie wie ile posiadasz
- jest ciężkie przy dużych sumach, łatwo podrobić, można ukraść

krypto:
+ nie ma masy względem wartości, nie da się tego ocenzurować
-
Powiedz mi gdzie są oraz jakjie prowizje? jeśli bym chciał 300-500 zł miesiecznie wrzucać. i jaki portfel hardwareowy?


@jacuss @haha123 tak jak pisałem koledze wyżej: "możesz raz kupić w kantorze, raz w bitomacie a raz tak jak wymieniłeś i wtedy sobie stwierdzisz jak jest najtaniej, najszybciej czy najwygodniej" Hardwarowy portfel nie trzeba od razu póki ta suma nie będzie poważna. Szczerze dużo ludzi się lubi zachłysnąć tym pomysłem i po paru miesiącach
@Corona_Beerus: bitfilar to świetny przykład tego że inwestycje to nie inwestycje a spekulacja jak chodzi o krótki termin czasowy. Pół roku , rok - to nic z reguły. Gdzieś widziałem taki ładny schemat, na którym było pokazane w ile lat możemy jako inwestorzy mniej więcej wiedzieć czy mieliśmy rację co do danej inwestycji. Wszystko co było poniżej 5 lat praktycznie opiewalo nadal na spekulacje i szczęście.

Bitfilar pokazał że konsekwencją i
Koleś na dodatek mam wrażenie że miał doświadczenie i zaplecze pod postacią wiedzy ekonomicznej


@gosciu82: może ma może nie ale ten blog też pokazuje że czasem liczy się fart, nie jakaś tajemna wieda. W sensie nikt nie mógł wiedzieć dnia pierwszego że to wypali. Tym bardziej nikt nie mógł wiedzieć że Dogecoin przebije zwrotem BTC, a taki Dash czy LTC to praktycznie... Lepiej było kupować BTC :) Do czego zmierzam coś
Szczerze dużo ludzi się lubi zachłysnąć tym pomysłem i po paru miesiącach odpuszcza (szczególnie jak cena długo spada), to jest jak ze wszystkim - siłownią, bieganiem, czy rozwojem siebie, tam gdzie trzeba być konsekwentny.


@Kolczaneiro: ^