Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mcsQ: nie jest powiedziane, że od początku zakłada problemy. Wiele deweloperów tak działa, że na każdą inwestycje zakłada spółkę celowa właśnie z kapitałem 5k PLN. Aczkolwiek ryzyko jak już jakieś duże problemy wystąpią dla Ciebie jako klienta już wyższe, nie wiem jak działa ten fundusz deweloperski w takim przypadku . A w obecnej niepewnej sytuacji wchodzimy w ryzykowne pod względem inwestycji czasy..
@mcsQ: firma zostanie zlikwidowana po wydaniu ostatniego mieszkania i zostaniesz bez gwarancji. A gwarancja na dom/mieszkanie się przydaje, bo w ciągu kilka lat często wychodzą jakieś problemy - przeciekający dach, źle położone tynki, itp.
@mcsQ niestety, powstaje taki budomix park 2 sp. z o.o. z kapitałem 5k który pożycza kasę od budomix investment, zleca budomix development budowę na działce kupionej od budomix properties i ich ryzyko jest całkowicie zminimalizowane. Jak chcesz pozwać developera to masz do dyspozycji tylko wydmuszkę która nic nie ma.
@mcsQ: Sam ze znajomkami mam spólkę deweloperską i taki kapitał jest wygodny i tani w obsłudze, zmianach w krs itp. Majątek spółki i tak jest zwykle inny, bo już sam grunt ma znaczną wartość. Ryzyko ponosi Klient tylko jak kupuje dziurę w ziemi przed założonymi rachunkami powierniczymi.
@damian662:

za gwarancję odpowiada spółka " matka" spółki celowej.


Nie kwestionuje, ale mógłbyś rozwinąć? To jest wprost/pośrednio w ustawie deweloperskiej, czy to jakaś popularna praktyka umowna? Dawno akurat tym wątkiem się nie interesowałem i chętnie się dokształce.
@mcsQ: Tak. Spółki takie tworzy się by je potem łatwo likwidować i nie narażać się na roszczenia powstałe długo po wybudowaniu.

Po zakończeniu inwestycji i rozliczeniu wypracowanego zysku spółka deweloperska będąca najczęściej spółką córką rzeczywistego dewelopera która nie wykonuje już żadnych przynoszących zyski działań, zaczyna generować tylko koszty i traci ekonomiczne uzasadnienie swojego istnienia