Wpis z mikrobloga

siemka mirki!
w końcu po długiej tułaczce udało mi się znaleźć pracę jako #programista15k (no dobra, może nie jeszcze 15k, ale kiedyś może tak).
jednak mój pracodawca chce pracować na b2b, więc musiałbym założyć JDG
ale aktualnie to nie będzie mi się opłacać przez ZUS. da radę pracować na b2b używając useme? przynajmniej z 3 miesiące tak popracować, żeby trochę ogarnąć sobie finanse w życiu...
piszcie z pomysłami, doceniam każdy
#podatki #programowanie #b2b #useme
  • 14
@jzz3r: jeżeli u tego pracodawcy nie byłeś wcześniej zatrudniony na UoP, to przysługą ci ulgi ZUS. Przez pierwsze 6 miesięcy tylko składka zdrowotna, a później dodatkowe 2 lata ulgowych składek społecznych. Jeżeli wybrałbyś opodatkowanie ryczałtem 12%, to składka zdrowotna by wychodziła jak na obrazku ( ͡° ͜ʖ ͡°) Policz sobie to dobrze, bo programiści na B2B obecnie mogą mieć podatkowe eldorado albo zleć analizę np. takim mireczkom
neobooks - @jzz3r: jeżeli u tego pracodawcy nie byłeś wcześniej zatrudniony na UoP, t...

źródło: comment_1647690722uwAoPvBs4pF2MrmeaB4tQH.jpg

Pobierz
@jzz3r: Może nie najlepszy, ale rzucam pomysł - masz może kumpla, kogoś bliskiego kto ma firmę w podobnej branży i może Cię zatrudnić, żeby wystawiać faktury, a Ty de facto będziesz po prostu dla niego pracował
@spameggs: dobrze mu napisałeś! ( ͡° ͜ʖ ͡°) Warto też dodać, że na B2B generalnie się negocjuje wyższe stawki niż UoP/UZ właśnie ze względu na to, że obciążenia publicznoprawne są po naszej stronie. Takim mniej więcej wyznacznikiem może być, że koszt całkowity pracodawcy UoP (tzw. superburtto) to kwota netto na B2B, bo wtedy na poziomie kosztów to wychodzi identycznie dla pracodawcy.
@spameggs: @odysjestem: @neobooks: jednak będe robił na full etat, więc stawka będzie okej. Podrzucicie jakiś tutorial dla początkujących jak to wszystko ogarnąc? Od założenia firmy przez podatki itp. Jestem zielony w życie, to moja pierwsza praca ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@jzz3r: ogólnie to działalność możesz zarejestrować na https://biznes.gov.pl/ Masz 3 formy opodatkowania:
a) skala podatkowa - 17%/36% (jak na UoP)
b) podatek liniowy - 19% bez progów
c) ryczałt - stawki różne, ale dla programistów jest 12%
Ryczałt w przeciwieństwie do skali i liniowego nie uwzględnia kosztów i 12% się płaci od całego przychodu, ale jak to ma być typowo B2B, to raczej też dużych kosztów nie planujesz i prawdopodobnie to
@jzz3r polecam bloga Programista Na Swoim, oraz jego grupę na FB. Ale przede wszystkim księgowa która to ci ogarnie od strony formalnej.
@neobooks:

c) ryczałt - stawki różne, ale dla programistów jest 12%

że się tak podepnę pod temat: czy ryczałt 12% jest tylko dla programistów, czy pracowników IT ogółem (Application Support, Client Technical Suppot itp)?
@Caesium_: generalnie dla wszystkich ról w IT są stawki 12% i 8,5%. W przypadku supportu, przy założeniu że podpada pod PKD 62.03 "Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi" i nie wiąże się z tworzeniem oprogramowania, to można skorzystać z 8,5%.