Wpis z mikrobloga

Dobra, tak chcę na szybko zrozumieć XD
Prowadzę firmę, odprowadzam 17% od dochodu. Nie płacę vatu.

Czyli.
Zarobiłem 5000 zł
Kupiłem na firmę tableta za 3000 zł.
Muszę odprowadzić podatek tylko od 2000zł?
To jest takie proste czy jednak bardziej skomplikowane i muszę się w ten temat wgłębić? XD
#jdg #firma #dzialalnoscgospodarcza #podatki
  • 10
@Kieres: to zależy co rozumiesz przez "odprowadzam 17% dochodu".
Czy jesteś na ryczałcie, czy na KPiR?
Podatki to hydra, co roku przybywa więcej przepisów podatkowych, niż normalna osoba jest w stanie ogarnąć.
Jak nie robisz czegoś bardzo prostego i z małą liczbą klientów, to lepiej korzystać z księgowego.
@Kieres: Na książce P/R zasadniczo tak, ale poza tym masz inne koszty typu ZUS(maly czy duży?)które tez ci podatek zmniejsza, + amortyzacje, w cenie tableta jest VAT, podatek płacisz od kwot netto.
Wszystko zależy w twoim przypadku od formy opodatkowania i kilku założeń prowadzenia działalności.
w cenie tableta jest VAT, podatek płacisz od kwot netto


@Dzibson90: czyli jest tablet kosztuje 2500 netto, 3000 brutto, to mogę odliczyć tylko 2500?
Zapewne zadaje głupie pytania, ale jest to dla mnie totalnie czarna magia
@Kieres: Zacznijmy od tego ze na kpr nie bycie vatowcem jest bez sensu. Normalnie przy odpowiednich przychodach odliczasz VAT i zmniejszasz sobie PIT w tym przypadku o ok 400 zł. Jak jesteś na ryczałcie to nie interesują cie koszty (bo pewnie masz niskie stałe) i płacisz podatek od przychodu.
@Dzibson90: będę miał pod sobą pracowników, także koszta będą stanowiły 50% przychodu.
Generalnie z każdego wypracowanego przez pracownika 80zł, 45zł trafia do nich.
to mogę odliczyć tylko 2500?


@Kieres: nie odliczasz 2500 tylko % podatku z tych 2500 jak będziesz na podatku 17% to płacisz mniejszy podatek o 17% z 2.5k jak wystawiłeś fakturę na 5k + vat to finalnie płacisz tylko 17% od 2500 podatku i vat od 2500 reszta zostaje w kieszeni ale w sklepie za tablet musiales zaplacic 3k
w cenie tableta jest VAT, podatek płacisz od kwot netto.


@Dzibson90: No nie wprowadzaj kolegi w błąd, przecież wyraźnie napisał że on VATu nie płaci więc go obchodzi cała cena w brutto

Zacznijmy od tego ze na kpr nie bycie vatowcem jest bez sensu.


@Dzibson90: Tylko jeśli Twoimi klientami są inni vatowcy, w każdym innym wypadku masz dochód 19% większy

@Kieres: generalnie jest tak jak napisałeś + pamiętaj że