Wpis z mikrobloga

#medycyna #fizjoterapia
Skręciłem kostkę i staw skokowy. opuchlizna dalej jest mimo, że minęło już 5 tygodni. Lekarz najpierw przypisał mi ortezę na 2 tygodnie (taka sztywna do kolana) a potem taka mniejsza na kostkę. Dzwonię, żeby skonsultować to z fizjoterapeutą a on pyta dlaczego tak długo to usztywniam bo to zły pomysł i należy te nogę rozruszać masować, i powoli ćwiczyć. #!$%@? komu ja mam ufać to ja już nie wiem. To w końcu oszczędzać te nogę czy wręcz przeciwnie?
  • 31
  • Odpowiedz
@Maver87: jakbyś miał zerwanie to mógłbyś chodzić, ale czułbyś gorszy brak kontroli + ból. Na ten moment leć do fizjo - obrzęk w tym tygodniu to patologia z którą również wypadałoby się uporać jak najszybciej nie mówiąc już o ćwiczeniu obciążania tej stopy i ogólnie praca z zakresem ruchu. Czyli w skrócie - dzwoń do fizjo poproś o najszybszy możliwym termin, weź badania obrazowe na wizytę i lecisz z tematem
  • Odpowiedz
@Maver87: Nic nie zakładać, wyrzucić do kosza/oddać komuś za piwo. Dopóki nie ma zerwania więzadła i chęci leczenia zachowawczego orteza jest całkowicie zbędna
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Poemat
@MTGrubas
@hekktik swoją drogą ten lekarz ortopeda kierownik czegoś tam mówi, że wypisze zwolnienie i moje zadanie to leżeć z nogą do góry i robić okłady. Dobrze, że nie zmarnowałem tego czasu i nie leżałem.
  • Odpowiedz
@Maver87: no tak, nie ruszaj ta noga najlepiej pol roku i trzymaj do gory, moze opuchlizna wtedy zejdzie rotfl. starzy ortopedzi siedzacy na #!$%@? od 50lat z rowniez tez wiedza sprzed tylu lat sa totalnie #!$%@? warci. bezruch zabija stawy, sprawia ze do danego miejsca nie docieraja wszystkie substancje/skladniki ktore powinny docierac
  • Odpowiedz
@Maver87: najlepsze we wczesnym stadium są odpoczynek, zimne okłady, kompresja i uniesienie kończyny. Sprawdziłem na sobie, działa. 3-4 dni i wróciłem do pełnego obciążania stopy.

Ćwiczenia tak jak ktoś tu pisał, jeżdżenie na wałku, ale bez pełnego obciążenia stopy na początek, potem systematycznie zwiększać. W razie co pisz na priv coś mogę doradzić.
  • Odpowiedz
@Roitboss: Widzisz, a ja się nie zgodzę, obciążałbym już po 48h od urazu jeśli mowa o II stopniu nawet w obrębie więzadeł bocznych. Z doświadczenia idzie to ogarnąć do dwóch tygodni żeby wrócić na 100% sprawności ;)
  • Odpowiedz
@Maver87: skręciłam kostkę jakieś 4 razy i za każdym razem kazali usztywniać parę pierwszych dni, najczęściej dopóki opuchlizna nie zejdzie. Potem tak jak mówił reha stopniowo chodzić i rozruszać. A później opaska tylko jak zaczniesz wracać do jakiejś aktywności np. biegania. Ale też tylko przez chwilę. A Ty piszesz, że masz opuchliznę 5 tygodni, to coś jest nie tak. Idź do innego ortopedy, serio. Szkoda zdrowia na takie papranie się.
  • Odpowiedz
godzę, obciążałbym już po 48h od urazu jeśli m


@Poemat: Szkoda, że miras nie trafił na kogoś, kto zastanawiałby się czy obciążać nogę w drugiej czy trzeciej dobie( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz