Wpis z mikrobloga

#medycyna #fizjoterapia
Skręciłem kostkę i staw skokowy. opuchlizna dalej jest mimo, że minęło już 5 tygodni. Lekarz najpierw przypisał mi ortezę na 2 tygodnie (taka sztywna do kolana) a potem taka mniejsza na kostkę. Dzwonię, żeby skonsultować to z fizjoterapeutą a on pyta dlaczego tak długo to usztywniam bo to zły pomysł i należy te nogę rozruszać masować, i powoli ćwiczyć. #!$%@? komu ja mam ufać to ja już nie wiem. To w końcu oszczędzać te nogę czy wręcz przeciwnie?
  • 31
  • Odpowiedz
@Maver87: fizjoteraputy. to byloby spoko na krotki okres czasu, nie na taki to raz. dwa ze brak ruchu na dluzsza mete to najgorsrze co mozesz zrobic, ruch powinien byc dostosowany do do mozliwosci oczywiscie. ortopedzi #!$%@? wiedza o ruchu, nadaja sie do robienia rtg i zakladania konczyn w gips
  • Odpowiedz
@Maver87: 5 tygodni opuchlizny w ortezie to za dlugo. cos smarowales pod ta orteze czy #!$%@?? staw jest stworzony po to aby sie ruszac, w zasadzie bezruch go niszczy - brak przeplywu substancji, krazenia etc
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@hekktik przez pierwsze 3 tygodnie w miarę regularnie jakimś specyfikami w stylu altacetami i ta główna opuchlizna zeszła. Dostałem tam też przeciwzakrzepowe zastrzyki. A potem to jak mam tą małą ortezę i z biegiem czasu coraz mniej tego pilnowałem. Generalnie łażę w tej ortezie tylko poza domem. W domu bez.
  • Odpowiedz
@Maver87: Moim zdaniem jak najszybciej rozruszać. Dwukrotnie poważnie skręcałem staw skokowy. Za pierwszym razem stopa tak zastana ze do pełnego zakresu ruchu chyba pół roku dochodziłem. Za drugim razem po kilku dniach wizyta prywatna u ortopedy. Dostałem opieprz, że już powinienem ćwiczyć. Kupić wałek jak do rozciągania mięśni i turlać przód, tył, prawo, lewo. Noga dużo szybciej wróciła do zdrowia i nie było problemów z ruchomością.
  • Odpowiedz
@Maver87: Fizjoterapeuta siedzi 5 lat na studiach medycznych. Lekarz siedzi 6 plus specka. Z jednej strony dziwne, że masz sztywny opatrunek i do kolana. Chociaż w przypadku złamania usztywnia się sąsiednie stawy. Mi na torebkę kazali nakładać przez trzy tygodnie stabilizator który mi to usztywniał
  • Odpowiedz
@FacetTwojejMamy: skrecenie to nie zlamanie
@Maver87: rok temu jakos cos zle stanalem, noga spuchla fest. smarowalem altacetem obandażowaną i lekko ruszalem gora/dol przelamujac ból (ledwo dalem rade stope postawic i stanac tylko na tej nodze), powoli z trudem gora/dol, pozniej okrezne ruchy, przeszlo w ciagu paru dni. brak ruchu to dokladnie odwrotne niz to co powinienes robic a czesto sie tak mysli bo czuc bol przy ruchu
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@FacetTwojejMamy u mnie żadnego złamania nie było, albo mi tak tylko powiedział więc dwa tygodnie śmigłem w tej większej a teraz do roboty zakładam od ponad 3 tygodni te ortezę na tych paskach co ma tylko kostkę usztywniać.
@Szpooon dzięki, będę coś próbował walczyć. Generalnie sam mam wrażenie, że powinien to rozchodzić, a z drugiej strony boję się, że ta opuchlizna się powiększy bo często tak miałem, że jak noga
  • Odpowiedz
@Maver87: miałem pacjenta po skreceniu kostki. U niego też opuchlizna nie schodziła. Masaż poprzeczny, kinesiotaping, ćwiczenia, a fizykoterapia uzupełniająco .

O kulach jeszcze chodzisz czy już obciążasz nogę?
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@hekktik dzięki za podpowiedzi
@Roitboss ja o kulach wcale nie chodziłem bo generalnie to nie było tak, że ten ból dyskwalifikował mi chodzenie. Teraz po tych kilku tygodniach mocniej mnie zakuje w kostce niż w pierwszym tygodniu po kontuzji. Umówiłem się do fizjo ale dopiero za trzy tygodnie (prywatnie). Mam nadzieję, że podpowie co i jak
  • Odpowiedz
@Maver87: zacznij powoli w granicach bolu ruszac ta noga, regularine co jakis czas, pare ruchow, przerwa, za jakis czas w trakcie dnia znowu. strzelam ze poprawe zobaczysz blyskawicznie. chyba ze #!$%@? sie cos konkretniej ale to by wyszlo na jakims zdjeciu, zakladam ze chociaz to ortopeda zlecil a nie #!$%@? noge na 1.5 miesiaca bez rtg
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@hekktik zdjęcia RTG były robione. Zdjęcia kostki i stawu skokowego bo w dwóch pozycjach robiono. Złamań nie stwierdzono a i chyba za dobrze chodziłem żeby stwierdzić, że coś tam gorzej się zadziało.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@MTGrubas złamania nie ma a jakbym miał zerwane to zakładam, że nie dałbym rady chodzić? Ja po kontuzji wsiadłem w samochód i wciskałem sprzęgło i gaz ta nogą żeby do domu wrócić. Także widzę, że pora ortezę rzucić w kąt i powoli mimo opuchlizny rozruszać nogę.
  • Odpowiedz