Wpis z mikrobloga

TLDR
- szukam propozycji kotła na pellet lub pellet +drewno
- opinii użytkowników których producentów unikać, których polecacie

Potrzebuje pomocy w wyborze nowego kotła.
Obecnie najkorzystniej w mojej sytuacji wygląda ten:
Piec stalowy na ekogroszek, pellet 24 kW

Ale mam też mnóstwo wątpliwości, ponieważ:
- same pozytywne opinie na 5 gwiazdek a jednocześnie mnóstwo negatywnych ocen tych pozytywnych opinii.
- producent z 20 letnim doświadczeniem, a jednocześnie strona internetowa bardzo uboga i zrobiona po taniości na zasadzie sztuka jest sztuka. https://mgspaw.com

Dlatego chcę was zapytać, czy ktoś miał do czynienia z kotłami tego producenta i może podzielić się opinią?
Czy ktoś może polecić/zasugerować kocioł zarówno na pellet jak i na drewno pochodzące z wycinki drzew? (wiem, że cena będzie dużo wyższa, ale mam własną działkę leśną oraz w przyszłości 2 hektary sadu, więc zakładam, że odbije to sobie na kosztach ogrzewania jeśli zdecyduje się na taki właśnie kocioł)
Z waszego doświadczenia, jakich producentów unikać, a jakich polecacie?

#ogrzewanie #budowadomu #budujzwykopem #budownictwo #remontujzwykopem #remont
  • 45
@inko-gnito: dokładnych wyliczeń nie robiłem (potrzebną moc ustalę już ze sprzedawcą), ale mam dom z trzema kondygnacjami więc po odliczeniu garażu i kotłowni zakładam że będzie to około 250m2 do ogrzania plus woda użytkowa (teraz zapotrzebowanie jest na jedną kuchnie i łazienkę, ale do kolejnej wymiany kotła może się okazać, że dwie kuchnie i dwie łazienki będą musiały być zaopatrywane jednocześnie).
@inko-gnito: Co zaś do przestrzeni, to mam już kolektor słoneczny i sam kocioł z podajnikiem jeszcze się zmieści, ale niestety, doczytałem, że kotły na pellet plus drewno wymagają dodatkowego bufora i na ten nie będę już miał miejsca. Chyba, że zamontuję go na środku kotłowni co jest bez sensu.
@Spojler22: Zainteresuj się firmą Defro. Mam od nich kocioł Defro komfort eko Duo Uni R i przerobił bezawaryjnie tyle opału, że czapki z głów :-) Mają fajny kociołek teraz w podobnej cenie co podałeś z funkcją automatycznego czyszczenia, tylko nie możesz wtedy palić w nim drewnem
Jak chcesz Pellet+drewno to kominki są fajne od Iwonapellets, ale nie wiem czy będziesz miał na niego miejsce w salonie
@Spojler22: a Ty myślisz, że do groszku nie potrzebny jest bufor? Lubisz puszczać kasę kominem przy okazji kopcąc na całą okolicę?

Każdy stałopalny piec powinien mieć bufor aby pracować w optymalnym zakresie temperatur z najwyższą sprawnością. W innym przypadku dymisz i zatruwasz siebie i okolicę ale jak kto woli.
@Spojler22: wejdź na stronę "cieplowlasciwie.pl" i wpisz parametry swojego domu. Jestem prawie pewny, że potrzebujesz mniejszą moc kotła, a sprzedawcy też często przewymiarowują kotły.

"doczytałem, że kotły na pellet plus drewno wymagają dodatkowego bufora"
Pierwsze słyszę.

@robertx: "Zainteresuj się firmą Defro."
Mój hydraulik odradzał Defro. Serwis i wsparcie techniczne podobno są problematyczne u nich.

@Bad_Wolf: skończ z tymi marketingowymi bzdurami.
Defro komfort eko Duo Uni

Na stronie producenta widnieje jako archiwalny/ wycofany z produkcji. Podejrzewam, że już nie spełnia wymogów pod nowe przepisy.
Kominki odpadają. Potrzebuje montażu w kotłowni i ma ogrzewać parter plus dwa piętra.

@robertx:
Serwis i wsparcie techniczne podobno są problematyczne u nich


@inko-gnito: niniejszym dementuje. Infolinia działa 24/7 bo raz jak zepsułem sterownik bo chciałem być za mądry to w sobotę do 23 krok po kroku przez telefon mnie prowadzili jak to naprawić
skończ z tymi marketingowymi bzdurami.


@inko-gnito: a bo palenie w kotle stałopalnym na 40stC czy 50stC jest zdrowe dla pieca, komina, otoczenia.

Pojęcia nie masz, że ten piec powinien ładować pełnym ogniem aby temperatura spalin była odpowiednia do tego aby sadza się w kominie nie osadzała, to marketingowy bełkot, to, że duszony stałopalny piec rdzewieje to też marketingowy bełkot, to że zduszony piec stałopalny kopci bo brakuje mu tlenu do spalania
a Ty myślisz, że do groszku nie potrzebny jest bufor?


@Bad_Wolf: Nie wiem jak z ekogroszkiem, bo go nie rozważam jako paliwa. Ale opinie jakie czytałem o pellecie mówią o możliwości szybkiego uruchomienia spalania i szybkiego wygaszenia. Zakładam więc, że jeśli widełki temperatury będą odpowiednio szerokie, to po odpaleniu i pracy z duża mocą będzie się mógł szybko wygasić i nie produkować zbędnych zanieczyszczeń. A ocieplenie domu wraz z nowymi oknami
@Spojler22: dziwnym trafem u Niemców 99% pelletów spiętych jest z buforami. Taka dziwna zależność, a to skąpe towarzystwo.
Samo odpalanie i gaszenie to też nie jest szczyt rozwiązania.
Każde odpalenie to zużywająca się zapalarka, bo wiesz, że to forma grzałki która rozgrzewa się do temperatury zapłonu drewna. Każde rozpalenie to nagrzanie pieca do temperatury roboczej w czasie którym piec kopci i nie wygrzewa komina do takiego stopnia aby pozbyć się sadzy
@Bad_Wolf: chodzi o rozmieszczenie. Zarówno piec jak i bufor z kolektora są umieszczone na tej ścianie przy której są tez drzwi przejściowe z garażu do kolejnego pomieszczenia. Bufor zmieścił by się w pomieszczeniu, ale zagrodził by przejście między drzwiami. Wiec musiał bym go omijać i tym samym stracił bym sporo miejsca które teraz zajmuje opał po przeciwległej stronie. Jest jeszcze opcja, żeby bufor ustawić po drugiej stronie drzwi a potrzebne rury
kotła na pellet nie łączy się z buforem, nie słuchaj bzdur


@robertx: co Ty nie powiesz, świat jednak twierdzi inaczej.
https://carberyoils.ie/fh0/wp-content/uploads/2018/04/Wood-Pellet-848.jpg
https://www.mescolicaldaie.it/wp-content/uploads/2021/02/LP1_BSC-20-ICO-800x800.jpg
https://www.atmos.eu/upload/zapojeni_laddomat_vyrovn_nadrz_acd01_dxxpx_72dpi.jpg

A to tylko takie pobieżne zapytanie dla google bo nie chce mi się szukać starych dokumentacji które miałem na etapie wyboru sposobu ogrzewania domu.
Bufor jest niezbędny do każdego źródła ciepła którego nie można modulować lub jego modulacja nie mieści się w zakresie pracy odbiorników.
To, że w
Bufor jest niezbędny do każdego źródła ciepła którego nie można modulować lub jego modulacja nie mieści się w zakresie pracy odbiorników


@Bad_Wolf: Ale kocioł na pellet można modulować bez problemu. W tym celu stosuje się zawór 4d i wszystko gra i buczy. Na podłogówkę czy grzejniki idzie temperatura taka jaką się ustawi samemu albo kocioł ją ustawi na podstawie czujnika pogodowego który jest na zewnątrz.