Wpis z mikrobloga

Przenosiny mojej pierwszej akcji Tesli z mBanku do Interactive Brokers.

ETA: IBKR mówi 2-5 days, mBank mówi: do 7 dni roboczych

Opłata za ten luksus: 0.95% wartości przenoszonych akcji, ale nie mniej niż 50 PLN (czyli w tym przypadku 50 PLN).

Nie chcę od razu przesyłać na raz wszystkich akcji o wartości 450k PLN, stąd najpierw taki próbny transfer. Nie chciałbym, żeby taka kwota utknęła mi w limbo.


Podczas zlecania transferu i wypełniania formularza w interactive brokers, pojawiła się pewna wątpliwość co do wyboru odpowiedniego instrumentu, który miałem w IBKR zaznaczyć, że chcę przesłać (TESLA INC / NMS vs. TESLA INC / EBS - oba z takim samym numerem ISIN, tj. US88160R1014). Nawet Pan w mBanku nie bardzo był mi w stanie podpowiedzieć, czy aby wybieram właściwy.

Generalnie, zlecenie zrobione. Jeżeli akcja dojdzie, to zrobię osobny wpis, z instrukcją krok po kroku, która opiszę jak coś takiego można zrobić (instrukcja dla innych, jak i dla mnie, gdybym musiał to za jakiś czas powtórzyć :) )

#gielda #tsla #interactivebrokers
Pobierz anonimowy_programista - Przenosiny mojej pierwszej akcji Tesli z mBanku do Interactiv...
źródło: comment_1647266690UjPdYAAoC64T6I0GlbigT9.jpg
  • 10
@Kris10: margin account. Chcę mieć możliwość zastawienia części swoich akcji, by móc wziąć tanią pożyczkę na zakup kolejnych akcji.

Przykładowo... mając ok ~0.5mln PLN w akcjach Tesli... chcę sobie pożyczć nie wielką kwotę w granicy 25-50k PLN... by dokupić sobie od razu dodatkowe 7-15 akcji Tesli.

Innymi słowy, jest to rodzaj dźwigni. Jeżeli akcje pójdą do góry, to zyskuję więcej i szybciej. Jeżeli na dół, to tracę więcej.

Oczywiście, to wiążę
margin account. Chcę mieć możliwość zastawienia części swoich akcji, by móc wziąć tanią pożyczkę na zakup kolejnych akcji.

Przykładowo... mając ok ~0.5mln PLN w akcjach Tesli... chcę sobie pożyczć nie wielką kwotę w granicy 25-50k PLN... by dokupić sobie od razu dodatkowe 7-15 akcji Tesli.


@anonimowy_programista: I takie coś lubię - ktoś uzasadnia wybór brokera nie "może i nie działa, ale tani", ale wskazuje jakiś konkretny drobiazg, który może mu się
@Bordomir: OTP pozwala na kupno akcji z opóźnionym terminem zapłaty do momentu rozliczenia w KDPW (T+2), nie zadziała dla zagranicznych akcji. Zwykła pożyczka czy kredyt maklerski są oprocentowane na ponad 10%, a w IB masz 1.58% do 100000 USD. Ponadto mBank nie udziela kredytu maklerskiego zabezpieczonego zagranicznymi akcjami.
@rosen: jeszcze konta margin nie mam. Z tego co gdzieś widziałem, trzeba mieć najpierw środki na koncie w odpowiedniej wysokości, by wnioskować. Nie pamiętam jakiej wysokości, ale jak przetransferuje część akcji, to powinno być ok.

Będę opisywał temat na bieżąco, w miarę jak sam się będę uczył tych rzeczy.