Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#nieruchomosci #mieszkania #kredyt #prawo

Cześć, z żoną intensywnie szukamy mieszkania z rynku wtórnego, mamy jedno spoko nagrane, ale jest to mieszkanie spółdzielcze wlasnosciowe bez ksiegi wieczystej. Właściciele wyrabiają KW, bez tego na pewno nie kupimy, podobno to formalność itp. Zastanawiam się jednak nad samym mieskzaniem spółdzielczo-własnosciowym. Na pewno będziemy chcieli to przerobić na pełną własność, co potrwa do 6 miesięcy. Zrobiłem research i wynika z niego, że:
- żeby taka zamiana SW na wlasnościowe była możliwa przede wszystim spółdzielnia musi być właścicielem gruntu
- nie może być zaległości w czynszu
- tu wątpliwość - nie może być kredytów które spółdzielnia brała też na to mieszkanie. Tego nie rozumiem, tak piszą w poradnikach. Chodzi o to, że np spółdzielnia brała kredyt na remont dachu i to się dzieli propocjonalnie na ilość mieszkań w bloku? Czy jakiś inny case?

Chodzi o to, że nie chcę się wwalić na minę, że niby wszystko ok, kupię jak jest KW i będę na spokojnie sobie przerabiał na własnościowe a okaże się, że coś jest nie tak. Rozważam pójście do jakiegoś prawnika od nieruchomości w Krk żeby to ogarnął, ale chcę też sam wiedzieć na co mam uwagę zwrócić i za co płacić.

Z minusów SW wiem, że nie mogę sobie robić remontów jak chcę w mieszkaniu (duzych zmian), wiem, że nie mogę rejestrować sam z siebie tam DG tylko prosić się musze spółdzielni, tak? No i mega się boję tego, że niby jako właściciel mieszkania SW będę odpowiadał też swoim majątkiem jak spółdzielnia np się zadłuży? Nie rozumiem trochę tego przypadku, nie wiem na ile to realne ryzyko i jak i co sprawdzić żeby się nie wkopać.

No i jeszcze pytanie o #kredythipoteczny - być może kupimy za gotówkę, ale raczej nie wystarczy i jakiś mały kredyt bierzemy. KW obowiązkowo, ale czy spółdzielcze-wlasnosciowe nie spowoduje np. większej marży albo nie ograniczy oferty banków? Widziałem, że na wykopie kilka osób zajmuje się zawodowo kredytami, może ktoś coś podpowie? @marcpol ?

Sorry ze z anonimowego mirko

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #622891f2e136d4a348efaeae
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Wesprzyj projekt
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@AnonimoweMirkoWyznania:

tu wątpliwość - nie może być kredytów które spółdzielnia brała też na to mieszkanie. Tego nie rozumiem, tak piszą w poradnikach. Chodzi o to, że np spółdzielnia brała kredyt na remont dachu i to się dzieli propocjonalnie na ilość mieszkań w bloku? Czy jakiś inny case?


Taaa. Moja spoldzielnia sie zadluzyla tak na miliony... Sytuacja jest beznadziejna bo zarzad zdefraudowal srodki i uciekl xD
  • Odpowiedz
KW obowiązkowo, ale czy spółdzielcze-wlasnosciowe nie spowoduje np. większej marży albo nie ograniczy oferty banków? Widziałem, że na wykopie kilka osób zajmuje się zawodowo kredytami, może ktoś coś podpowie? @marcpol ?


@AnonimoweMirkoWyznania: Obecnie tylko w mBanku są gorsze warunki w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

No i mega się boję tego, że niby jako właściciel mieszkania SW będę odpowiadał też swoim majątkiem jak spółdzielnia np
  • Odpowiedz