Wpis z mikrobloga

Siema, zastanawia mnie kwestia rozliczania delegacji. Pracuję na umowie o pracę 8-16, na wyjazdy jeżdżę 2-3 razy w miesiącu do innych miast. Dojazd zajmuje niekiedy 4-5h w jedną stronę, zatem muszę wyjechać o 6 a wracam o 20-21, często w piątki. Pracodawca wypłaca mi 15zł jakiejś śmieszne diety. Moje pytanie czy jest to właściwie legalne? Pracowałem wcześniej w UK i każda minuta ponad umiowny czas pracy była płatna baza godzinowa +25%. Nigdy nie spotkałem się z czymś takim, żebym dostawał 15zł~3£ za dodatkowe 6 godzin z mojego życiorysu. Uważam to za skrajnie stachanowskie podejście do pracownika, na granicy niewolnictwa. Proszę o opinie.

#prawo #prawopracy #praca #delegacja #januszebiznesu #januszex
  • 12
@baal80: Jak widać prawo pracy tak to reguluje, że w praktyce dostaje zapłatę 3zł za poświęconą godzinę na dojazd. Pytam, czy firmy w Polsce ludziom idą na rękę i rozliczają to po ludzku, czy wykorzystują przyzwolenie do cichego niewolnictwa i płacą tylko dietę. Jak to wygląda w praktyce?
@youarebambik niestety jest to normalne :( maszyniści też tak pracują, że ich wiozą kilka godzin na miejsce (bezpłatnie oczywiście w czasie "odpoczynku") gdzie pracują a potem albo spanko w hotelu albo powrót samochodem do domu
@plazma: rozumiem, że jeśli jadę z Katowic do Warszawy do klienta 4 godziny w tym czasie prowadzę auto i jestem skupiony, mogę zarobić mandat i stracić życie na najniebezpieczniejszych drogach w EU zaraz po Bułgarii, to dla mojego pracodawcy i prawa polskiego jest to uznawane jako odpoczynek i nie należy się za to zapłata?
Może coś podpowiecie- przyjmijmy dwa scenariusze symulacji:
-4500 netto -> 6256 brutto -> 7538 łączny koszt pracodawcy

-3500 netto -> 4748 brutto -> 5721 łączny koszt pracodawcy

*Płacą minimalna 2022
2363 netto - 3010 brutto - 3626 łączny koszt pracodawcy l.

Teraz moje pytanie - przykładowo umawia się pracownik, że chce minimalna na papierze a reszta na lewo w kopercie, jakie przyjąć obliczenia żeby opłacało się względnie pracodawcy i pracownikowi? Przejść na