Wpis z mikrobloga

TO JEST DOŚĆ DŁUGI WPIS, ALE MAM NADZIEJĘ, ŻE WARTO.

Miałem wczoraj bardzo podobny wpis, prawie identyczny, ale jak zrobiłem sobie poranny przegląd mediów społecznościowych do zagotowałem się jeszcze bardziej, dlatego dużo treści będzie powtórzonych, ale w komentarzach dodam kilka screenów + źródła na których ja się opieram xD

Osoby siedzące od lat w temacie które obserwuje, słucham, czytam mają dość podobne stanowisko: trzeba czekać na dalsze ruchy Rosji i zachodu. Jednak, jeśli tak ogromna mobilizacja miałaby się skończyć tylko jednostronnym uznaniem niepodległości dwóch "republik" przez Rosję, to jest to porażka Putina. Oczywiście sformalizował (z jego perspektywy) status tych terenów, wprowadzi tam swoje wojska, stworzy bazy. Tylko co z tego? Tereny i tak miał pod nieoficjalną kontrolą, Ukraina nie mogła tam robić praktycznie nic.

Rosja jest biedna, Putin trzyma żołnierzy w fatalnych warunkach od kilkunastu tygodni, prawie każdy ekspert wypowiadający się na temat pełnej inwazji mówi o tym, że taka wojna wykończyła by Rosję ekonomicznie z powodu samych kosztów operacji, ale i sankcji.

Do tej pory NATO mówiło jednym językiem (choć oczywiście z odchyłami jak Niemcy), że Putin przesadza. Codziennie dyplomaci przeprowadzają rozmowy ze stroną rosyjską, poszczególne kraje dozbrajają Ukrainę. Co chwile mamy informacje wywiadowcze zdradzające ruchy Rosji (oczywiście dzięki kontrolowanym wyciekom). Dodatkowo zachód -szczególnie USA- po wpadce w Afganistanie nie chce pozwolić na kompromitacje, kolejna taka wtopa to zaproszenie dla Chin do jeszcze odważniejszej gry. Praktycznie każdy odważny ruch Rosji, to konsolidacja stanowiska zachodu.

Ale oczywiście naczelni eksperci bazujący na naczelnej ideologii chłopskiego rozumu już rozgłaszają - ZACHÓD PRZEGRAŁ. DRUGIE MONACHIUM. Nie mam pojęcia jaka reakcja dla takich osób była prawidłowa: interwencja NATO, bombardowanie Moskwy, a może sankcje całkowicie niszczące gospodarkę kraju który ma dostęp do broni atomowej i zrobi wszystko, żeby w razie zagrożenia pokazać swoim obywatelom, że dalej jest mocarstwem.

ZAZNACZAM, że zachód jeszcze może to kompletnie przegrać. Reakcja może być zbyt słaba, głosy zbyt rozbite. Tylko pamiętajmy, że polityka to nie film z Seagalem. Zachód nie może wystrzelać się teraz z najmocniejszych sankcji, bo nie zostanie im nic w przypadku ataku na pełną skalę. Utrata terytorium Ukrainy oczywiście boli, ale niestety trzeba powiedzieć, ze była wkalkulowana. Teraz kolejnym etapem pokazującym nam co będzie dalej jest kwestia granic republik - czy będą to tereny tylko okupowane przez siły separatystów teraz, czy całe obwody w granicach administracyjnych, jeśli to drugie na ile Rosja będzie chciała naprawdę je opanować siłą a na ile będą używać ich jako kolejnej karty negocjacyjnej.

PS: tu tylko moja prywatna opinia, nie oparta jak cała poprzednia wypowiedź na tym co przeczytałem - Ukraina do 2014 roku była ciągle niewiadomą. Przechodziła z rąk polityków proeuropejskich do prorosyjskich. Europa i zachód musiał być ostrożny bo nie wiedział kto zaraz przejmie władzę. Teraz politycznie Ukraina jest w przeważającej części prozachodnia i antyrosyjska. Oczywiście nie wiadomo dokąd w perspektywie lat doprowadzi to Ukrainę - do Unii i NATO, czy może do sytuacji gdzie Ukraina nie będzie w żadnym trwałym sojuszu. Jednak faktem jest, iż dla Europy dziś Ukraina politycznie jest dużo pewniejszym i bezpieczniejszym partnerem niż przed 2014 rokiem i to jest ogromny sukces Ukrainy.

Twierdzenie, że zachód przegrał, NATO nie

Źródła na których bazuje:

Kliku mirków, którzy od lat postują na temat sytuacji na wschodzie: @aryo i @Ten_od_Hanki

Analizy OSW, między innymi ta, ta i ten podcast

Podcasty: podcasty Polityki Insight, Raport o Stanie Świata

I kilka innych artykułów z różnych mediów których nigdzie nie zapisałem/nie mogę znaleźć.

W komentarzach kilka screenów chłopo-rozumistów no i poniżej oczywiście naczelnego z nich ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ukraina #rosja #wojna
Pobierz parooow - TO JEST DOŚĆ DŁUGI WPIS, ALE MAM NADZIEJĘ, ŻE WARTO.

Miałem wczoraj bard...
źródło: comment_1645529021HPYAszNP8YqcL0x8XVBt1J.jpg
  • 11
@Aryo: Wszystkich nie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wasze zdanie szanuje. Widać, że temat ten jest wam bliski, od kilku lat jesteście dla mnie sporą dawką wiedzy dotyczącą sytuacji na wschodzie i w sumie to co piszecie, pokrywa się z wypowiedziami ekspertów.