Wpis z mikrobloga

Kiedyś jako nacjonalista byłem bardziej przeciwny katolicyzmowi, ale teraz uważam, że wartości chrześcijańskie w jakiś sposób, jednak zakorzeniły się w naszą kulturę i nie da się ich całkiem wyeliminować w naszym narodzie. Co więcej nawet w chrześcijaństwie można odnaleźć symbole, czy mity, które pojawiają się w innych kulturach i mają charakter uniwersalny. Tu odsyłam do Campbella czy Mircea Eliade. To, do czego nacjonalista powinniśmy dążyć to raczej próba porozumienia między nacjonalistami katolickimi i rodzimowiercami czy nacjonalistami świeckimi niż tworzenie wewnętrznych podziałów w narodzie.
#nacjonalizm #revoltagainsthemodernworld #katolicyzm #rodzimowierstwo
Pobierz Al-3_x - Kiedyś jako nacjonalista byłem bardziej przeciwny katolicyzmowi, ale teraz u...
źródło: comment_1645356995FvqjHSlwEycK3v56UPmtmL.jpg
  • 15
@Al-3_x mam bękę jak ktoś pisze o rzymianinie na kiju i wierze z pustyni, to prymitywne uproszczenie.
Katolicyzm to tak naprawdę nie jest ewolucja judaizmu a imo synteza judaizmu z religijnoscią grecko-rzymską. W polskim wydaniu z bardzo silną domieszką pogaństwa.
Co niestety nie zmienia faktu, że nasz kościół ma dzisiaj wiele wad a związki z polityką tylko pogarszaja sytuację.
@Al-3_x: Katolicyzm nigdy nie będzie sojusznikiem nacjonalizmu ponieważ Katolicyzm jest większą ideą niż nacjonalizm i nawet więcej, jest mu przeciwną. Zarówno nacjonalizm jak i Katolicyzm wykorzystują definicję wspólnoty narodu ale Katolicyzm idzie dalej mówiąc o wspólnocie narodów.

Ponieważ Katolicyzm jest silnie zakorzeniony w Polakach, z tego powodu nacjonalizm nie zdobędzie większego grona zwolenników i dlatego też, nigdy polscy nacjonaliści nie byli katolikami. Zobaczmy takie "zrywy" jak powstania listopadowe i styczniowe, gdzie
Wyciągnij rękę w geście porozumienia to ten ją nie dość, że odrzuci to jeszcze na ciebie napluje.


@Al-3_x: dlaczego napluje? Przecież idea nacjonalizmu nie może się dodawać do katolicyzmu ponieważ nacjonaliści akceptują rewolucję. Dlatego też nacjonaliści nie mają sztamy z konserwatystami.

No chyba, że mi powiesz, że jako nacjonalista odrzucasz drogę rewolucji i uznajesz wyższość prawa Boskiego nad prawem narodu i że uznajesz Boga za wartość wyższą niż naród. To wtedy
@qluch: Rewolucji zbrojnej nie popieram, bo to nie te czasu. Religijnie katolikiem nie jestem, ale dopuszczam, że chrześcijaństwo i katolicyzm w naszym kraju istnieje, odgrywa swoją role i miał wpływ na naszą historię czy tożsamość. Nie oznacza to jednak, że będę cały kraj podporządkowywał katolickiemu prawu i nie będę akceptował innych narracji jak rodzimowierstwo czy ateizm, a nawet krytyke katolicyzmu.
@qluch: Mówiąc to jeszcze inaczej, uznaje katolicyzm za ważną część naszej kultury ale ani katolicyzm nie sprowadza się do naszego narodu, ani kultura naszego narodu nie sprowadza się to Katolicyzmu. W obu przypadkach jest sporo miejsca inne elementy.
Rewolucji zbrojnej nie popieram, bo to nie te czasu. Religijnie katolikiem nie jestem, ale dopuszczam, że chrześcijaństwo i katolicyzm w naszym kraju istnieje, odgrywa swoją role i miał wpływ na naszą historię czy tożsamość. Nie oznacza to jednak, że będę cały kraj podporządkowywał katolickiemu prawu i nie będę akceptował innych narracji jak rodzimowierstwo czy ateizm, a nawet krytyke katolicyzmu.


@Al-3_x: Jako katolik dla mnie bliższy mi będzie francuski katolik niż polski
@qluch:

Jako katolik dla mnie bliższy mi będzie francuski katolik niż polski ateista. Czy dla ciebie jako nacjonalisty będzie to akceptowalne?

Wole widzieć katolików którzy mimo wszystko cenią ojczyzne i są gotowi jej bronić. Ale dopuki będzie to jedynie twój prywatny pogląd jestem wstanie go zaakceptować.
Trzy filary Europy: grecka filozofia, rzymskie prawo i judeo-chrześcijańska religia


@blisko_kebab: A nie lepiej barbarzynska filozofia, barbarzynskie prawo, i barbarzynska religia? Z ta religia to roznie, ale jednak z filozofia i prawem (i ekonomia) germanskie kraje radza sobie najlepiej.

Co więcej nawet w chrześcijaństwie można odnaleźć symbole, czy mity, które pojawiają się w innych kulturach i mają charakter uniwersalny.


@Al-3_x: Nawet miedzy Jezusem a Odynem sa ciekawe podobienstwa.