Wpis z mikrobloga

Mirki ku przestrodze, dostałem dzisiaj najniższy możliwy mandat 1500 pln i 10pkt, za nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który był już na drugim białym pasie. Filmik zobaczyłem na spokojnie dopiero w domu bo pieszego kompletnie nie widziałem w tych warunkach. Mandat przyjąłem bo policjant mi powiedział, że pieszy był na drugiej zebrze.
Zastanawiam się nad odwołaniem, bo patrząc na szerokie nagranie z kamerki sam ruch pieszego był jak byłem 2-3 metry przed pasami a jechałem z 40-45 km/h.

https://streamable.com/l8408j

#mandat #policja #stopcham #polskiedrogi #prawojazdy
  • 42
@barcelinho11: odwołuj się, @memento_mori i @Ventod opisali ci wszystko
Zarówno definicja ustąpienia pierwszeństwa jak i pieszego wchodzącego jest po Twojej stronie.
Pieszy stał lub wchodził na przejście
Jeśli stał to nie mogłeś wymusić. Jeśli wchodził to nie wymusiłeś, bo nie zmusiłeś go do zatrzymania/zwolnienia.
De facto nowe przepisy nie zmieniły niczego w kwestii przejść
@Ventod:

Kwestia samego odwołania to kiepski temat, bo podstawą do odwołania mandatu przez sąd jest zaniedbanie kwestii proceduralnych, nie zaś zmiana decyzji kierującego. Przyjęcie mandatu to przyznanie się do winy.


Nieprawda, przynajmniej w teorii.

Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, Art. 101. § 1.

Prawomocny mandat karny podlega niezwłocznie uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie albo na osobę, która popełniła czyn zabroniony przed ukończeniem 17 lat,
jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie


@kromnomo:
Grzywnę nałożono za określony czyn: nieustąpienie pierwszeństwa, które jest wykroczeniem.
To że, istnieją uzasadnione wątpliwości co do tego czy taki czyn miał miejsce jest kwestią oddzielną. Gdyby osoba została ukarana mandatem karnym za czyn, który np. nie podlega karze, jest przestępstwem itd., to wtedy zachodzi ta przesłanka.
@Ventod to nie do końca tak jest, była sprawa gdy kierowca przyjął mandat za wyprzedzanie przed przejściem, a po obejrzeniu nagrania z kamerki stwierdził że mandat jest niesłuszny. Odwołał się i sędzia uchylił mandat. W tym przepisie chodzi bardziej o to że jak popełnisz wykroczenie ale mandat dostaniesz za inne wykroczenie to nie możesz się odwołać, ale jeśli jest oczywiste że żadnego wykroczenia nie popełniłeś (ani tego za które zostałeś ukarany ani
@memento_mori: kamerka 135 stopni, rybie oko tryb szeroki, żeby zgarniać jak najwięcej drogi, odległość od umieszczenia kamerki za szybą do początku auta jest metr, prędkość 45-50 więc miałem jakieś 2s na reakcje jak zauważyłem pieszego za pierwszą czarną toyotą jadącą z naprzeciwka
@barcelinho11: kolego to ze przyjąłeś mandat nie znaczy że nie możesz się od niego odwołać, nie słuchaj tych wykopowych "ekspertów" którzy mówią że mandat ci się należał! odwołuj się, nic nie masz do stracenia, a jak wygrasz to ciągaj psy o bezpodstawne ukaranie mandatem, musimy walczyć bo nas zniszczą !
@barcelinho11: sorry, ale na tym nagraniu ewidentnie widać, że nie ma szans na reakcję z Twojej strony (a nawet byłaby niebezpieczna gdybyś ostro zahamował). Idź do prawnika, albo nawet radcy prawnego i odwołuj się.
Idź do prawnika, albo nawet radcy prawnego i odwołuj się.


@HitcH_: To doskonała rada aby poniósł dodatkowe koszty. Podpisał samodzielnie mandat, potwierdzając, że zgada się że popełnił wykroczenie. Jeśli odwoła się od mandatu, jedyne co sąd zrobi to sprawdzi czy mandat jest wystawiony za czy będący wykroczeniem, a dowolne nieustąpienie pierwszeństwa jest wykroczeniem. Nikt nie będzie badał tej konkretnej sprawy, bo to klasyczne "pani redaktur!, Przyniesły, kazały podpisać, my nie czytali
@kromnomo: wy nie rozumiecie do końca. Sąd anuluje mandat za czyn, który nie jest wykroczeniem - nie rozstrzyga, czy do wykroczenia doszło. Jakby OP dostał mandat za np. słuchanie RMF FM zamiast RADIA Zet to wtedy jak najbardziej sąd może taki mandat anulować, jeśli jednak dostał za coś za co można ukarać mandatem to na tym się sprawa kończy.
@niebiesko-niebieski:

jeśli jednak dostał za coś za co można ukarać mandatem to na tym się sprawa kończy.

Bzdura. Ważne czy popełniony czyn kwalifikuje się jako wykroczenie czy też nie, a nie czy "można ukarać mandatem".

Jeśli nie było wymuszenia, to ten czyn (czyli taka jazda jak na filmie) nie był wykroczeniem. Policjant stwierdził, że był wykroczeniem, sąd może stwierdzić, że nie był. Jak sąd stwierdzi, że nie był wykroczeniem, to mandat
@niebiesko-niebieski: @niki_niki:

https://www.youtube.com/watch?v=JrvOCavH--w

https://pbs.twimg.com/media/FCQ5DIdWEAIZeFw?format=png&name=900x900

https://bip.brpo.gov.pl/pliki/12690075970.pdf

https://www.saos.org.pl/judgments/108100

https://www.ebos.pl/zdaniem-sedziego/2070-uchylenie-prawomocnego-mandatu-karnego.html

Mój research ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pierwsze dwa linki to przykłady wyroków uchylających mandat.

Generalnie dużo zależy od sędziego. Część interpretuje tak, że nie bada w ogóle winy, a część patrzy czy jednak faktycznie popełniono jakiś czyn zabroniony. TK wypowiadał się, że dla ludzi byłoby mylące, gdyby sąd nie mógł badać winy przy odwołaniu od mandatu, ale nic z
Mój research ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pierwsze dwa linki to przykłady wyroków uchylających mandat.


@memento_mori: Wyjątek nie stanowi reguły, zwłaszcza że w przedmiotowej sprawie, pieszy jest podczas wchodzenia na przejście, czyli zespołu czynności jakim jest dojście do przejścia, upewnienie się że może przejść bezpiecznie i samego przejścia. Pieszy już zapoczątkował ten proces, bo nie sądzę, że ustawodawca chciał rozróżnić moment w którym pieszy jest tuż przed postawieniem
@niki_niki No nie stanowi reguły, ale ja nie mam wiedzy czy to wyjątek czy norma. Czytając wypowiedzi sędziów raczej jest to rzadkie zjawisko, ale może gra o punkty karne jest dla OPa warta świeczki? To już musi sobie sam skalkulować, na pewno jakieś szanse ma.

Co do drugiej części, oczywiście nie ma obowiązku zatrzymania się przed przejściem gdy pieszy na nie wchodzi lub już na nim jest. Nie ma też obowiązku zatrzymania
Czy stworzył zagrożenie?

@memento_mori:Mandat nie jest za zagrożenie, bo to całkiem inne wykroczenie. Tak samo możesz przejechać na czerwonym, nie robiąc żadnego zagrożenia, jednak nie ma to znaczenia dla faktu przejechania na czerwonym.

Co do drugiej części, oczywiście nie ma obowiązku zatrzymania się przed przejściem gdy pieszy na nie wchodzi lub już na nim jest.

Nie zgadzam się, ponieważ nie możesz zapewnić, że pieszy z tego powodu iż pojazd nie zatrzymał
@niki_niki: Mandat nie jest za zagrożenie, ale za samo zagrożenie też może być mandat ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pieszy też nie może zachowywać się irracjonalnie. Jeśli samochód jedzie powoli i w niczym nie utrudnia przejścia pieszemu, a pieszy jednak ma PTSD i się wzdrygnie, to to jest sprawa pieszego, a nie kierującego. Podobnie jeśli włączam się do ruchu, a samochód na drodze 200m dalej da po heblach,
@memento_mori: Dworak nie jest dla mnie autorytetem, na swoim koncie ma spektakularne teorie nie poparte przepisami, a jedynie jego przemyśleniami, choćby kończącego się pasa lub zawracania na drodze z pierwszeństwem. Dworak też popełnia błędy, jak każdy.

Wyżej Ci kolega wrzucał nagrania jak Dworak przejeżdża przez pasy mimo, że idzie pieszy z drugiej strony. Ale nic na nim nie wymusił, nie było wykroczenia.

Jeśli Dworak jest jasnowidzem, to niech tak robi. Przechodząc