Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki, jakie książki i strony o długoterminowym, ostrożnym inwestowaniu warto przeczytać? Moim celem jest finansowa niezależność w ciągu 15-20 lat przez odkładanie około 7k złotych miesięcznie. Jestem laikiem w tej domenie, znam bardzo dobrze język angielski. Czy warto kupić "Finansową fortecę" Marcina Iwucia, by mieć stabilne fundamenty uwzględniające polski kontekst, czy jest przereklamowana? Inne książki, które mi polecano:

- Winning the Loser's Game
- The Elements of Investing
- Retire before Mom and Dad
- The Bogleheads Guide to Investing

Kluczowym elementem będzie dla mnie minimalizacja podatków i opłat.

#pytanie #inwestycje #inwestowanie #finanse #pieniadze #oszczedzanie #oszczednosci

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #620d2847ff98844e781edb7e
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Wesprzyj projekt
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Mirki, jakie książki i strony o dłu...

źródło: comment_1645036659SLnzKpP59k1qRFE3zhIrli.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@AnonimoweMirkoWyznania:

Czy warto kupić "Finansową fortecę" Marcina Iwucia,


Niby warto ale oglądając jego materiały trzeba samodzielnie myśleć, niby nic trudnego, jednak nie każdy potrafi.
W 2020 naganial na mieszkania na kredyt, a nie dawno mówił że nie rozsądnie jest branie kredytu mimo niskich stóp w kryzysie. Także tego...
  • Odpowiedz
Niby warto ale oglądając jego materiały trzeba samodzielnie myśleć, niby nic trudnego, jednak nie każdy potrafi.

W 2020 naganial na mieszkania na kredyt, a nie dawno mówił że nie rozsądnie jest branie kredytu mimo niskich stóp w kryzysie. Także tego...


@AshtarPL: nic nie naganiał, sam rusz głową i słuchaj co on faktycznie mówi.
A mówi mniej-więcej to samo - jak chcesz mieć swoje mieszkanie, zależy Ci, to nie baw się w jakieś spekulacje na cenę nieruchomości ,ale jeśli Cię stać to sobie kup i tyle. Bo nie chodzi w tym wszystkim o to, żeby mnożyć majątek w nieskończoność, to nie jest sztuka dla sztuki, ale to wszystko jest po to, żeby realizować jakieś cele (którym często jest np. święty
  • Odpowiedz
@KeepCalm: trudno dyskutować z kimś kto już na starcie stawia wyżej Iwucia od tradera. Czyli człowieka z majątkiem 3 mln vs człowiek u którego można zarobić te 3mln rocznie...

nic nie naganiał, sam rusz głową i słuchaj co on faktycznie mówi.

Naganiał, sam rusz głową nie b--ń swojego idola, oglądaj bez emocji.
Zresztą, nie trzeba wprost naganiać na mieszkania, wystarczy połączyć słowa, i inwestowanie i nieruchomości, tworzyć filmiki z rankingami
  • Odpowiedz
@KeepCalm: prawdopodobnie w tym materiale było m.in. o tym żeby do małej kwoty 10k dozbierać na wkład własny i wziąć mieszkanie na kredyt pod wynajem.
Prawdopodobnie bo może jednak w innym.

Iwuć
  • Odpowiedz
trudno dyskutować z kimś kto już na starcie stawia wyżej Iwucia od tradera.


@AshtarPL: Nie stawiałem nikogo wyżej, kolejne halucynacje.
Pisałem, że zajmują się czym innym. To inny biznes i inna perspektywa.
Iwuć jest raczej po stronie inwestowania pasywnego, Trader
  • Odpowiedz
@KeepCalm:

30 minut wideo, z tego 2:30 minuty o mieszkaniu na wynajem, ale Iwuć nagania na nieruchomości. No niech będzie.


Przejrzyj kanał, uzbiera ci się kilka godzin p---------a o nieruchomościach. Urojenia masz
  • Odpowiedz
Czy warto kupić "Finansową fortecę" Marcina Iwucia, by mieć stabilne fundamenty uwzględniające polski kontekst, czy jest przereklamowana?


@AnonimoweMirkoWyznania: Przeczytałem i polecam. Książka składa się z 3 części:
1. Ogólnego wstępu z wyłożeniem filozofii inwestowania autora, rysu historycznego, psychologii inwestowania, cyklach rynkowych.
2. Opisem rodzajów aktywów (akcje, obligacje, ETF-y, surowce itp) i opakowań (IKE, IKZE itd) i to stanowi jakieś 2/3 książki.
3. Taki Q&A z pytaniami typu "W co zainwestować 10tys?" , ale bez konkluzji w postaci recepty na sukces ( ͡
  • Odpowiedz
Na własność? Przecież twój naganiacz właśnie mówi żeby kupić na wynajem. A skoro każdy chce mieć na własność to kto wynajmować będzie? Weź kartkę i poćwicz łączenie kropek.


@AshtarPL: na własność, większość materiałów tam to jednak kupowanie własnego mieszkania, dlatego są rankingi kredytów.
I tak, on ładuje, z tego co pamiętam, 50% w nieruchomości.

I jaki masz problem z tymi nieruchomościami właściwie? Nie wolno inwestować w nieruchomości czy jak?
  • Odpowiedz
@KeepCalm: nie mam problemu z nieruchomościami, tylko z jego wypowiedziami w 2020 roku. Nie chce mi się szukać konkretnych fragmentów ale w skrócie radził ludziom kupować mieszkanie na kredyt bo tani, nie tylko do mieszkania samemu ale i na inwestycje.
Ani słowa o tym że to chwilowa sytuacja i będzie gorzej. W przeciwieństwie do niego, trader21 o tym mówił, wielokrotnie.
No i chyba najważniejsze, widzowie powinni mieć swój rozum i
  • Odpowiedz