Wpis z mikrobloga

#rower #kodeksdrogowy

Nigdy nie jest za późno na doedukowanie się w przepisach ruchu drogowego, a że byłem uczestnikiem dość nieprzyjemnego zdarzenia rano (bez konsekwencji), to postanowiłem że dopytam tutaj.

Kto ma pierwszeństwo w sytuacji z pic rel? Rowerzysta poruszający się wg niebieskiej strzałki, czy samochód wyjeżdzający ze Strefy ruchu?

Dotychczas naturalnym dla mnie było, że w takim przypadku samochód włącza się do ruchu i musi ustąpić. Ale... kierowca sugerował że tak nie jest ( ͡º ͜ʖ͡º) i wskazywał mi na fakt, że tuż przed tym wyjazdem kończy się droga rowerowa i zaczyna dopiero parę metrów dalej...

Ja poruszałem się właśnie wg niebieskiej strzałki i ledwo wyhamowałem przed autem, które bez zastanowienia wpierdzieliło się pomiędzy końcem, a początkiem tej drogi rowerowej.
krustytehclown - #rower #kodeksdrogowy 

Nigdy nie jest za późno na doedukowanie si...

źródło: comment_1644857677EfYXgstqUTBZ38HyUhaPIf.jpg

Pobierz
  • 105
  • Odpowiedz
samochód wyjeżdzający ze Strefy ruchu?


@krustytehclown: samochód wyjeżdzający ze Strefy ruchu. To niestety przykład patologicznych rozwiązań dla rowerzystów. Powinieneś tam zejść z roweru.
  • Odpowiedz
@dymel: No masz znak na zdjęciu, który jest niebieski z namalowanym rowerem i przekreślonym czerwoną kreską, czyli zdejmujesz dupę z roweru i przechodzisz dalej prowadząc rower.
@sargento: Tak. Na drodze po której jeżdżą samochody, a nie dla ścieżki rowerowej.
  • Odpowiedz
@krustytehclown: Wyjeżdżając ze strefy ruchu należy ustąpić pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu, także pieszym. Według tego co tu zostało zmajstrowane to powinieneś dojechać do końca drogi rowerowej, zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez ten przejazd, a następnie kontynuować jazdę. Wszystko to zachowując pierwszeństwo przed wyjeżdzającymi ze strefy ruchu.
  • Odpowiedz
No masz znak na zdjęciu, który jest niebieski z namalowanym rowerem i przekreślonym czerwoną kreską, czyli zdejmujesz dupę z roweru i przechodzisz dalej prowadząc rower.


@nophp: XD
  • Odpowiedz
@sargento W Polsce jest obowiązek jazdy droga dla rowerów lub jezdnią jeśli takowej nie ma. Ten kawałek nie jest ani tym ani tym. Dlatego według mnie należałoby zejść z rowera, albo zjechać na jezdnie, ale organizator chyba tego nie przewidział jako poprawnej opcji ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@krustytehclown: Zarówno kierujący opuszczający strefę ruchu jak i rowerzysta mijający znak "Koniec drogi dla rowerów" są uczestnikami włączającymi się do ruchu. Mamy więc sytuację równorzędności. W takich sytuacjach o pierwszeństwie decyduje reguła prawej dłoni, który dotyczy nie tylko pierwszeństwa na skrzyżowaniach, ale również przecinania się kierunków ruchu poza skrzyżowaniem.
Analogicznie w sytuacji kiedy na trzypasmowej drodze kierujący na pasach skrajnych jednocześnie decydują się na zajęcia pasa środkowego.
W przedmiotowej sytuacji
  • Odpowiedz
@nevar91:

W Polsce jest obowiązek jazdy droga dla rowerów lub jezdnią jeśli takowej nie ma.


Można jeszcze jeździć po drogach niepublicznych. Można też pod pewnymi warunkami jeździć chodnikiem. To chodnikiem chyba nie jest.
  • Odpowiedz