Wpis z mikrobloga

Drobne pytanie do osob bardziej doświadczonych w #emigracja #niemcy. Podjąłem decyzję i wyjeżdżam do pracy, fabryka pod Lipskiem. Wyjazd z agencja - niestety nie znam niemieckiego. Zakwaterowanie w pensjonatach.
1. Za Lipskiem przemawia bliskość do domu - 8h jazdy według Google maps. Czy warto na to zwracać uwagę, czy np pensje w #bawaria zrównoważą to? Głównie chodzi mi o to czy jest duża różnica w zarobkach - dla operatora maszyny z komunikatywnym językiem.
2. Jazda na polskich blachach - powinienem przerejestrować samochód po 183 dniach? Maksymalna długość jazdy na polskich blachach bez żadnych wpłat i wizyt w urzędach.
3. Ausbildung - interesuje mnie na CNC. Orientuję sie ktos ile to trwa? Jak wygląda to z praktykami? Czy da sie połączyć ausbildung z pracą zarobkową?

Jak przyjadą wam do głowy jakieś złote rady, cos co wam by pomogło a nie wiedzieliście tego jadąc do Niemiec - podzielcie sie w komentarzach.

#lipsk
  • 20
@Ularadarowiec: 2. Teoretycznie musisz i ja bym tak zrobił dla spokoju, w praktyce znam ludzi co jeżdżą od 6 lat na polskich blachach XD

3. Ausbildung to połączenie pracy i nauki, z reguły trwa 3 lata. Da się połączyć z inną praca, ale to będzie wymagało dużego nakładu czasowego. Zła wiadomość jest taka, że z samym komunikatywnym językiem to raczej będzie baaardzo ciężko się dostać na jakiś choć trochę lepszy Ausbildung
Co do Ausbildungu to trwa 3 lata, jest też opcja skrócenia o pół roku lub rok jeśli masz dobre wyniki w nauce. Ausbildung jest na pełny etat, zatrudnia Cię firma i dodatkowo chodzisz do szkoły. Teraz musisz mieć minimum B1 na Ausbildung o ile się nie mylę, każdy Land ma swoje zasady. Jak chcesz dodatkową pracę to ewentualnie Minijob na max 450€ miesięcznie.
Z doświadczenia wiem, że bez niemieckiego jest ciężko, chyba,
@Ularadarowiec: Na CNC nie ma sensu, żadnego Ausbildung robić. Jak coś potrafisz to będziesz robił, a resztę cię firma przeszkoli. Za to warto uczyć się języka bo większość firm na południu gdzie stawki są lepsze wymaga komunikatywnego.
Z ciekawości jakie warunki masz pod tym Lipskiem?
@jason_bourne: u znajomego nie przymknęli. Dostał mandat z fotoradaru, za kilka dni przyszło pismo o nakazie przerejestrowania. Ale różnie bywa, zależy od landu, urzędu I urzędnika.
@Ularadarowiec: Generalnie zakladajac marny jezyk i kompetencje to Lipsk jest calkiem niezly.
Relatywnie tansze mieszkania, tansze uslugi i blisko do polski w razie w.
Mysle ze 300e wiecej w Monachium i tak zjadloby Ci mieszkanie.
@Ularadarowiec: Zalezy. Finansowo napewno. Chociaz osobiscie nie lubie poludnia niemiec, ew. bawaria moglaby byc. Chociaz osobiscie wole troche "luzniejsze klimaty" i pewnie wybralbym Hamburg lub Kolonie.
@Ularadarowiec 1700€ nie znając języka to Ty zarobisz, ale brutto (na rękę około 1100€).

Ponad 10 lat mieszkałem w Niemczech i pracowałem w tej branży, więc znam rynek.
Ps. A o nauce zawodu to zapomnij. Nie weźmie Cię żadna firma, a i poziom jest wysoki.
Sporo Niemców nie może ukończyć.
@Ularadarowiec w Niemczech nie ma czegoś takiego jak dieta bez podatku. Pod stołem też nikt Ci jej nie zapłaci, a jak będziesz chory lub pojedziesz na urlop to za te dni już Ci się nie należy.

Miesięcznie to możesz sobie liczyć na jakieś 250€ netto tego dodatku (diety)