Wpis z mikrobloga

Pod koniec zeszłego roku odwiedziłem w Krakowie zapomniany kamieniołom Liban. Położony jest on w jednej z cenniejszych pod względem krajobrazowym i przyrodniczym części miasta Krakowa. Nazwa tego kamieniołomu pochodzi od żydowskiego przedsiębiorcy o nazwisku Bernard Liban. Jego firma produkowała kamień łamany fundamentowy i brukowy oraz wapno budowlane. Liban to najgłębsze i najbardziej rozległe wyrobisko o powierzchni 18 ha, którego ściany sięgają 38 m wysokości. Początki wydobycia materiału skalnego w tym miejscu datuje się na XIV w. W roku 1993 Steven Spielberg stworzył tu scenografię dla słynnej „Listy Schindlera”. Do dzisiaj, chodząc po tym opuszczonym terenie, można znaleźć pozostałości właśnie tej scenografii: drewniane słupy z resztkami drutu kolczastego oraz fragment ścieżki ułożonej z imitacji macew. Miejsce to mogłoby stać się kolejnym ważnym punktem na turystycznej mapie Krakowa. Niestety, od czasu wizyty Stevena Spielberga z ekipą filmową nic więcej tu się nie dzieje. Link do znaleziska znajduje się Tutaj

Zainteresowanych moimi znaleziskami wołam w komentarzach.

Zapraszam do obserwowania mojego tagu #szaryburekfoto pod którym wrzucam zdjęcia z miejsc opuszczonych.
Mój blog / Fanpage / Instagram

#fotografia #opuszczone #malopolska #historia #opuszczonemiejsca #krakow #film
nightmeen - Pod koniec zeszłego roku odwiedziłem w Krakowie zapomniany kamieniołom Li...

źródło: comment_1644778604ctho9OtGjuPLbY4Lc9yOdG.jpg

Pobierz
  • 31
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@nightmeen: nie do końca nic się nie dzieje. Kiedyś środowiska rodzimowiercze organizowały tam i na kopcu Kraka który jest obok obchody Nocy Kupały. Nie wiem jak teraz ale kiedyś tam byłem i faktycznie ścieżka z macew zrobiła na mnie wrażenie.
  • Odpowiedz
Niestety, od czasu wizyty Stevena Spielberga z ekipą filmową nic więcej tu się nie dzieje


@nightmeen: lepiej ze nie ruszaja niz zeby to mieli s--------ć jak połowę rzeczy za które się zabierają
  • Odpowiedz
@nightmeen Jakies dwa lata temu bylem na kopcu Kraka, obok tego miejsca i stala tam taka instalacja tablice z planami architektonicznymi jak mozna by zagospodarowac teren tego kamieniołomu. Myślałem ze coś się będzie z tym miejscem dziać, ale jak zwykle czlowiek sie mylił ()
  • Odpowiedz