Wpis z mikrobloga

#warszawa #lekarz #medycyna #nfz #ortopedia
Mirki pytanie - byłem u ortopedy prywaciarza i ten dał mi skierowanie na rezonans. No to dzwonię, szukam gdzie tu można zrobić i babka jak usłyszała co chcę to powiedziała że ten lekarz może nie mieć umowy z NFZ i nie zrealizują mi tego skierowania. Teraz pytanie od kogoś kto chodził do lekarza okazjonalnie i jest ignorantem medycznym.
Na cholere komu skierowanie kiedy nie dotyczy ono umowy na NFZ? Przecież jak mam pieniądze to nie mogę iść do jakiegoś zakładu specjalistycznego i poprosić o wykonanie rezonansu prywatnie tj. odpłatnie gotówką?
Drugie pytanie - jak rozpoznać że to skierowanie nie jest na NFZ? Nie ma kodu kreskowego jak każde inne więc pewnie to o czym ta babka mówiła.
Trzecie - co mam z tym zrobić? Oczywiście nie mam ochoty wywalać 500zł na rezonans - nie wiem ile to kosztuje, ale chyba nie taniej. Czy jedyną opcją jest prywatna placówka? Innymi słowy na #!$%@? mi była ta wizyta skoro i tak za rezonans będę musiał płacić.
4 Czy ktoś poleci jakiegoś rehabilitanta w Warszawce?
  • 16
  • Odpowiedz
@Evert: Sprawdź na portalu pacjenta czy masz to skierowanie, jak masz to w ogóle się nie przejmuj. Jak nie masz i faktycznie jest od prywatnego to zapisz się na NFZ do rodzinnego, dużo jest takich prywatnych gabinetów, które przyjmują na NFZ (w zachodniej części Warszawy mogę Ci polecić jednego), zgęść mu temat i poproś żeby wystawił Ci skiero na NFZ.
  • Odpowiedz
@Evert: jeżeli lekarz u którego byłeś byl związany umową z nfz to znaczy, że skierowanie tez jest takie. Inaczej ze skierowaniem do placówki prywatnej. Rezonans prywatne kosztuje coś koło 800 zł. A lekarz był ci potrzebny bo bez skierowania nie zrobią ci badania i nie ma znaczenia czy płacisz czy nie.
  • Odpowiedz
to zapisz się na NFZ do rodzinnego, dużo jest takich prywatnych gabinetów, które przyjmują na NFZ (w zachodniej części Warszawy mogę Ci polecić jednego), zgęść mu temat i poproś żeby wystawił Ci skiero na NFZ.


@Publius: od kiedy lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na rezonans w ramach NFZ?
  • Odpowiedz
Na cholere komu skierowanie kiedy nie dotyczy ono umowy na NFZ?


@Evert: Na skierowaniu generalnie są (powinny być) mądre informacje od specjalisty dla radiologa który to badanie opisuje. Jak mi klinicysta pisze tam jakieś pierdoły albo ogólniki to pierwsze zdanie mojego opisu to "ograniczona wartość diagnostyczna badania z powodu brakujących danych klinicznych". W warunkach szpitalnych i przy badaniach z uzyciem promieniowania jonizujacego kasuje takie skierowanie i wykonuje krotki telefon w
  • Odpowiedz
@Strahl: jakie mądre, nieogolnikowe informacje może na skierowaniu umieścić ortopeda?

Zazwyczaj ma podejrzenie jakiegoś konkretnego urazu np. zerwania więzadła, uszkodzenia chrząstki, lakotki etc i po prostu na skierowaniu daje "podejrzenie zerwania więzadła".

Takie pytanie jeszcze przy okazji. Jak bardzo dokładność opisu jest zależna od umiejętności i wiedzy radiologa (chodzi mi tu również o technikę wykonania badania - wybór projekcji, ustawień aparatu itd)? Chodzi mi o to, czy gdziekolwiek nie pójdę,
  • Odpowiedz
"podejrzenie zerwania więzadła".


@Tropical9: Którego? Kiedy uraz? Mechanizm urazu? Stan po zabiegu, kontrola, czy pierwotna diagnostyka? Badanie fizykalne? Można napisać dużo mądrych rzeczy, i kontekst opisu w dużej części od tego zależy. Radiolodzy to wbrew pozorom też lekarze. ;-)

Są np warianty anatomiczne które są w większości przypadków totalnie bezobjawowe, ale jak masz podaną klinikę to może się okazać, że jednak ten wariant jest symptomatyczny - i wtedy mogę w diagnostyce różnicowej napisać mądre informacje i sensowniej się odnieść do obrazu klinicznego pacjenta, a nie
  • Odpowiedz
@Strahl: Dzięki za odpowiedź. Potwierdziłeś w takim razie moje obawy i wątpliwości, które mam umawiając się na rezonanse, że jakość usług w danym miejscu to tak naprawdę loteria i w sumie nawet nie wiadomo czym się kierować przy wyborze placówki xd
  • Odpowiedz
@Evert: Na skierowaniu jest informacja czy to skierowanie jest refundowane czy pełnopłatne. Jeżeli jest refundowane to na skierowaniu powinien być numer umowy z NFZ lekarza wystawiającego.
Jeżeli idziesz do lekarza bez skierowania to taki lekarz nie może wystawić tobie skierowania/ recepty refundowanej przez NFZ jeżeli to robi to zgłoś takiego do NFZ po numerze prawa. Odda za te wszystkie wystawione skierowania i recepty.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Rabe: Tak, wizyta musi się odbyć na NFZ żebyś dostał skierowanie na MR na NFZ. Na prywatnej wizycie możesz dostać tylko skierowanie na badanie prywatne.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Evert: Nie możesz sobie tak po prostu zrobić rezonansu. Musisz mieć skierowanie od lekarza. Czasem placówki zatrudniają kogoś do kwalifikacji żeby "napisał" skierowanie.
  • Odpowiedz
  • 0
@dr_Batman: Dzięki za wyjaśnienie, tez nie wiedziałem o tym, myślałem że jak ktoś ma gruby portfel to i bez skierowania można - chociaż w sumie to by nie było wiadomo co konkretnie ma zawierać takie badanie
  • Odpowiedz