Wpis z mikrobloga

Też tak macie w robocie, że musicie zmodyfikować kod od kogoś kogo już nie ma w zespole albo i firmie... i okazuje się, że całe rozwiązanie to straszne spaghetti, o jakichś podstawach 'clean code' nie wspominając... a później sprawdzacie Linkedin autora, a tam 10+ lat doświadczenia i pozycje w CV jak: "Senior Lead Developer", "Solutions Architect", "Senior Software Engineer" itp itd. xDDD gnije ##!$%@? jednocześnie babrając się w tym gównie co po sobie zostawili...

#programista15k #programista30k #programowanie #korposwiat #zalesie
FantaZy - Też tak macie w robocie, że musicie zmodyfikować kod od kogoś kogo już nie ...

źródło: comment_1644518060pXaoqk7Sfj7eB1QqPkzVIq.jpg

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@FantaZy: jak spojrzysz na pierwsze commity to pewnie kod wyglądał elegancko. Później przyszedł biznes i kazał na jutro dodać coś super ważnego. I tak się żyje na tej wsi... ;) A tak serio to jeśli nie inwestuje się wystarczająco dużo w refactoring i usuwanie długu technicznego to każdy projekt jest narażony na stanie się wielką kulą g..błota. To tylko kwestia czasu. Sam clean code może pomóc to zatuszować, ale na
  • Odpowiedz
@FantaZy: nie ma z czego gnić. Po pierwsze nie wiesz jaki był stan wiedzy autora w momencie pisania kodu - to może być kilka lat ogromnego postępu u niego i został teraz leadem. Po drugie: nie wiesz czy biznes wtedy wiedział jak dana rzecz ma działać i jakie było aktualnie otoczenie biznesowe (np PoC, które zostało na stałe; ogromna presja na ficzer, bo jakis ultra ważny klient tego potrzebuje na
  • Odpowiedz
@FantaZy: Z biegiem czasu nauczyłem się wyrozumiałości. I już mnie nie dziwi że danie wygląda jak na początku wszyscy mówili żeby gotować ale nie było wiadomo co, a potem w trakcie potrawa była zmieniona kilka razy.
Kod może być byle jaką papką byle dobrze smakował tzn działał i był w malutkich pojemniczkach.
  • Odpowiedz
  • 11
@FantaZy: widać, żeś jusnior i chcesz zbawić świat. Za 10 czy 15 lat zapłaczesz jak sobie uświadomisz, że jesteś taki sam jak ci z których się śmiałeś
  • Odpowiedz
@size: @masterix: @FantaZy: a prawda najczęściej jest jednak taka, że ludzie nawet z ogromną wiedzą zwyczajnie nie chcą stosować tej wiedzy w praktyce, z nieznanych mi powodów póki co.

Czasem odwalą tylko coś na pokaz

Poza ludźmi z wiedzą to już w ogóle mało kogo interesuje clean code i dobre praktyki, poza szkoleniami, na szkolenie z clean code zawsze pójdą
  • Odpowiedz
@FantaZy: a po co to się starać? Biznes cały czas chce cos nowego i napiera z tempem to trzeba robić a że nie ma czasu na nic to tak to potem wygląda duża rotacja pracowników każdy coś od siebie dokleja na szybko i się robi syf i kupa
  • Odpowiedz
@FantaZy: ja 4 lata temu przyprowadziłem spore czystki w kodzie, autoformatter, usunięcie plików co są nieaktualne ... I ostatecznie zrobiłem osobne repo bo wcześniejsze ważyło 3gb. Do dziś tego żałuję, bo w blame przy #!$%@? kodzie poprzedników ja widnieje. Jako to że juniorzy nie znają historii myślą że ja jestem autorem tego syfu
  • Odpowiedz
A tak serio to jeśli nie inwestuje się wystarczająco dużo w refactoring i usuwanie długu technicznego to każdy projekt jest narażony na stanie się wielką kulą g..błota. To tylko kwestia czasu. Sam clean code może pomóc to zatuszować, ale na pewno nie zatrzymać, bo jeśli zmieniają się wymagania biznesowe to architektura powinna za tym podążać, a często tak nie jest.


@size: Tak samo, jak naturalnym stanem w pokoju jest bałagan,
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@FantaZy: myślę, że to jest szerszy problem wielu branż, gdzie trzeba pracować ta tym, co zrobił poprzednik. W projektowaniu architektonicznym jest tak samo. Jak trzeba coś zmodyfikować w plikach istniejącego projektu, to często jest tylko zgrzytanie zębów
  • Odpowiedz