Wpis z mikrobloga

Zastanawia mnie, jakie jest ekonomiczne uzasadnienie podnoszenia stóp procentowych w celu przeciwdziałania inflacji przy jednoczesnym stosowaniu tarcz inflacyjnych i obniżania/likwidowania VAT-u? Wygląda mi to na wzajemnie znoszące się działania.

#ekonomia #gospodarka #polska #pytaniedoeksperta
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Asarhaddon: Obniżenie vatu itp to działanie które tymczasowo obniża ceny teoretycznie przeciwdziałając presji na wynagrodzenia.

A wyższe stopy mają znaczenia dla kredytów i inwestycji.
Zmniejszają tworzenie nowego pieniądza z kredytu i mają powodować przenoszenie inwestycji w np. papiery dłużne, dzięki czemu mniej jest inwestycji realnych (typu budowa fabryki na kredyt)
  • Odpowiedz
@Asarhaddon: Historia gospodarki pokazuje, że może to być skuteczne działanie, pod pewnymi warunkami. Oczywiście obniżanie podatków przy wysokiej inflacji jeszcze bardziej zwiększa podaż pieniądza w gospodarce. Mamy realnie więcej środków do rozdysponowania. Zmniejszanie obciążeń fiskalnych dla producentów i detalistów może sprawić, że Ci obniżą ceny. Kluczowym elementem dla skuteczności tego działania wydaje się utrzymywanie wysokich stóp procentowych - znacznie wyższych niż obecnie. Trzeba zdusić popyt poprzez uatrakcyjnienie oszczędzania. W Polsce
  • Odpowiedz
@Asarhaddon,: Nie widzę żadnej sprzeczności. Konkluzja jest prosta: taka polityka ma sens, pod warunkiem, że pieniądze pozostałe do rozdysponowania w wyniku zmniejszenia obciążeń fiskalnych zostaną zaoszczędzone a nie wydane.
  • Odpowiedz