Wpis z mikrobloga

Ceny asfaltów drogowych osiągają historycznie wysokie poziomy. W 2015 roku najpopularniejszy asfalt 35/50 (do warstw wiążących i podbudów) kosztował ok. 800 zł/Mg. Dziś Orlen podał cenę 2300 zł/Mg loco Płock.
Bombelki i rabaty na paliwach teraz trzeba wrzucić w inny produkt, który dla ciemnego społeczeństwa jest niewidoczny. Przełożenie na koszt robót drogowych jest w miarę proste - przeciętnie zawartość asfaltu w mieszance mineralno-asfaltowej to 5-6% masy. Z tony gotowej mieszanki można ułożyć ok. 10 m2 nawierzchni o grubości 4 cm.
Czekamy na ruch Mola, bo z tej rosyjskiej spółki (którą media pisowskie cały czas nazywają węgierską) kupujemy już od kilku miesięcy. W ubiegłym tygodniu Mol sprzedawał jeszcze po 1900 zł/Mg.

#drogi #ekonomia #polskiwal #budownictwo #bekazpisu
  • 52
Zgadzam się - powiadomienie, a potem w przejściowych aktualizować wartość.

Z małego doświadczenia powiem, ze lepiej wysłać od razu roszczenie waloryzacyjne na to co udało się ustalić, z zaznaczeniem, ze mogą zaistnieć nowe przeszkody, i otrzymać już coś kasy (i czasu), a nie czekać aż wszystko ustanie


@dasistfubar: @Celinka95: Koledzy, macie na myśli procedurę roszczenia FIDIC (kl. 20) a ja pytam o waloryzację według pzp. Niestety tam już nie jest
@unfolding: Do roszczeń z 13.8 (waloryzacja) stosujemy subkl. 20 bo to jest roszczenie. Przy czym nie ma tutaj faktycznie terminu zawitego (spytałem się właśnie koleżanki która jest u mnie specjalistką od tego). Wzory faktycznie są #!$%@?, np. w umowach z PKP PLK wzory są niemożliwe do zastosowania - w każdym wypadku wychodzi że nie da się zastosować waloryzacji. Złożyliśmy ostatnio pozew i jestem ciekawy jak sąd wyłoży sukbl. 13.8, bo brakuje
@unfolding: @dasistfubar: Tak swoją drogą, to liczycie sami takie roszczenia, czy korzystacie dodatkowo z pomocy ekspertów zewnętrznych? Ja widzę zasadniczo taki problem, że wykonawcy często przychodzą z fajnie wyliczonym roszczeniem, jednak dużo gorzej z przytoczeniem dowodów dlaczego te pieniądze się należą.
Tak swoją drogą, to liczycie sami takie roszczenia, czy korzystacie dodatkowo z pomocy ekspertów zewnętrznych?


@Celinka95: Finansówka będzie po mojej stronie. Część treści roszczenia na pewno też. Mamy wsparcie dwóch kancelarii. W razie czego będziemy się jeszcze posiłkować innymi. Koleżanka z działu realizacji analizuje umowy i będzie to spinać potem w całość.

na 25 przetargów 25 wykonawców wybrało asfalt. Nikt nie zmieni teraz na beton bo inni rzuca się do odwołań
@unfolding: O ekspertach zewnętrznych to miałem bardziej na myśli podmioty takie jak Arcadis, CAS czy Hill, czyli planerów i roszczeniowców. Często jak klient sam nie potrafi wyliczyć lub udowodnić roszczenia to ich odsyłamy właśnie tam, bo taka opinia często fajnie wychodzi. No ale to też koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych - jak się dochodzi paru milionów to warto zainwestować

prawnicy nich się martwią jak to udowodnić


@dasistfubar: Weź nawet nie mów,
@Celinka95: W Polsce jeszcze kuleje dokumentowanie tego co się dzieje na budowie zgodnie z myśleniem „jakoś to będzie”. Sam dobrze wiem, że niektórych rzeczy/zdarzeń z budowy nie da się później jasno i klarownie wyjaśnić lub są z tym straszne problemy. Powoli się to zmienia.
Z powyższych firm nie korzystaliśmy (bo pracuje po strony wykonawca i inżynierów jest dosyć) jak już to z pomocy prawników ;)
@unfolding: @dasistfubar: Panowie, UZP wydało opinię (nie linkuje bezpośrednio opinii bo pobiera plik) w przedmiocie możliwości zmiany umowy na podstawie art. 455 ust. 1 pkt. 1 i 4 oraz ust. 2 PZP ze względu na wojnę na Ukrainie.

Przejrzyjcie, może wam się przyda - jedna z konkluzji jest taka, że aneksowanie umowy jest możliwe również wtedy, gdy umowa przewiduje waloryzację, ale ta jest niewystarczająca do pokrycia straty wykonawcy.

Na ten
@Celinka95: Wielkie dzięki, Mireczku. My czekamy tylko na nowe dane z GUS, bo statystyka się opóźnia sporo w stosunku do rzeczywistości (na razie widać styczeń a największe strzały były w lutym i marcu). Kalkulator już sobie przygotowałem w taki sposób, że sam pobiera mi dane z rozliczeń i razem z danymi z GUS podstawia do wzorków.