Wpis z mikrobloga

Cześć, już od długiego czasu nie jestem zadowolony z płynności działania mojego PC.

Takie zjawiska jak zacinanie się kart, wieszanie programów - "program x przestał działać", przez co trzeba czekać po kilkanaście, kilkadziesiąt sekund, albo czas reakcji komputera na jakieś moje kliknięcie trwające kilka sekund, to dla mnie chleb powszedni.
Komputer działa z zadowalającą płynnością tylko po samym jego włączeniu lub zresetowaniu, a po kilku sleepach i wybudzeniach wydajność znacząco zjeżdża w dół.

Dziś po tym, jak na program intellij idea musiałem czekać 1,5 minuty, w końcu się wkurzyłem i postanowiłem coś z tym zrobić. Po pierwsze - otworzyłem monitor zasobów w windowsie. Mając otworzone 2 - 3 okna chrome (łącznie z 30 kart - tak, wiem, że sporo, ale wydaje mi się, że komputer powinien to ogarnąć - mój lapek z ryzenem 4500u + 8gb ram nie ma z tym najmniejszego problemu) + program do kodowania w javie Intellij Idea, pojawiły mi się następujące % zużycia:
Procesor CPU - 40-50%
Pamięć Ram - 87%.

Zaś gdy wyłączę wszystko, i działają jedynie jakieś poboczne procesy w tle, to zużycie RAM spada do 35-37%.

W związku z tym, moja pierwsza diagnoza, to że winowajcą jest zbyt mała ilość RAMu. I tutaj moje pytanko: czy taki odczyt z programu monitor zasobów jest realną podstawą do obarczenia winą zbyt małą ilość pamięci RAM? Jak inaczej jeszcze mogę sprawdzić co wpływa na to spowolnienie PC?

Specyfikacja:
- Windows 10 Enterprise 64bit
- 2x4GB dual-channel 800Mhz Crucial DDR3
- i5 4460 hashwell
- ssd crucial mx100 256gb + jakiś tam hdd seagate 1tb

#majk3lskladapcty
#hardware
#komputery
#pc
  • 18
@Ademu: @Norskee: Dobra, nie zrozumiałem o co chodziło ze swapem - myślałem, że Pan @Norskee sugeruje swap jako wymianę kości ramu na inne ;d

Wyłączyłem z D, włączyłem na C i system automatycznie przydzielił 12800MB. Jak nadal będzie problem, to będzie jasne, że należy dokupić RAMu, zgadza się?

I dopytam jeszcze o ten RAM - tak jak napisałem, aktualnie mam 2x4GB w dual channelu 800Mhz. W jaki sposób teraz najlepiej
@Ademu: Pan @Norskee lubi się droczyć, podobnie jak mój nauczyciel od matematyki w gimnazjum, więc muszę zgadywać. Wie ale nie powie ;p
A zgaduję, że minimalna szybkość ramu rozkłada się na ilość kości? Dlatego pokazuje 800.
Btw, po tej zmianie pliku stronnicowego komputer hula jak za dawnych czasów.
@Brzuchol00 nie, potrzebujesz po prostu ddr3 1600 MHz takich szukasz. Niepotrzebnie szukasz tutaj czegoś więcej Nic ci się tam nie dzieli na ilość kości. Po prostu większość programów wskazuje połowę częstotliwości, ale nie ma sensu tłumaczyć bo to nie ma znaczenia

Nawet na cl nie musisz patrzeć bo i tak będą wolne, byle żeby wystarczalo i nie zrzucało ci na plik wymiany