Wpis z mikrobloga

witajcie
Rzadko wrzucam dwa znaleziska w tygodniu, ale tak się złożyło, że chciałbym pokazać kilka ciekawych miejsc w Górach Świętokrzyskich, które odwiedziłem w połowie stycznia. W sumie to tak naprawdę byłem tam pierwszy raz w życiu, chociaż jako nastolatek snułem plany wyjazdów z rodzicami w te okolice ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wrzuciłem znalezisko, mam nadzieję, że się Wam spodoba.

Podczas wyjazdu wszedłem na Święty Krzyż, czyli Łysą Górę lub Łysiec. Są tam gołoborza naniesione przez lodowiec. Ciekawy jest wał kultowy wzniesiony w celach religijnych na przełomie IX/X wieku.

W podziemiach sanktuarium na Świętym Krzyżu znajduje się ciało księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, tzn oficjalnie jest to on, a nieoficjalnie nie ma 100% pewności.

Góry Świętokrzyskie to również ciekawe miasteczka, choćby Bodzentyn, w którym są dwie rzeczy, które lubię, a mianowicie ruiny XIV wiecznego zamku oraz pozostałości murów miejskich, aczkolwiek tych drugich jest tylko około 200 metrów.

https://www.wykop.pl/link/6487971/gory-swietokrzyskie-wybrane-miejsca/

#antekpodrozuje #polska #swietokrzyskie #turystyka #podroze #podrozujzwykopem #ciekawostki #zainteresowania

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
antekwpodrozy - witajcie
Rzadko wrzucam dwa znaleziska w tygodniu, ale tak się złoży...

źródło: comment_1643881520uDadR5iJNnzV0JDP4YybUH.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz