Wpis z mikrobloga

Mireczki, ustawiłem sobie nasłuch przemiennika (SR9BSR) oddalonego o trochę ponad 60km ode mnie. Na stronie przemienniki.net jest oznaczony jako DMR+FM. I teraz co jakiś czas radyjko się podświetla i pokazuje, że odbiera jakiś sygnał, ale jest kompletnie ciche i nie ma nawet żadnego szumu. Po wyłączeniu SQL słychać tylko sam szum i absolutnie nic poza tym.

Czy to możliwe, że odbieram sygnał cyfrowy DMR a nie FM i to radio nie wie jak go odtworzyć na głośniku? A może to są tylko jakieś szczątkowe pozostałości nośnej, ale żadnego sygnału już takim sprzętem nie będę w stanie odebrać? A może odbieram jakieś zabłąkane fale, niekoniecznie nawet od tego przemiennika o który mi chodzi?

Czy sygnał DMR w ogóle jest odbierany przez zwykłe analogowe radio? Czy powinno być słychać jakieś terkotanie?

Baofeng UV-82 HTQ + AL-800

#krotkofalarstwo

I dla malkonentów tagi do blokowania #baofeng #swl ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Gumaa A może ktoś otwiera przemiennik, żeby sprawdzić czy ma zasięg/czy przemiennik sprawny.
Przemienniki czasem mają własny komunikat, który pojawia się po otwarciu (ale nie po każdym).
  • Odpowiedz
na baofengu to prędzej usłyszysz jak sąsiad żarówkę ledowa włączy w kiblu niż przemiennik z 60km


@SP8SKZ: jak tam? swoje radio bez homologacji i badań, które sieje harmonicznymi już skleciłeś? czy wolisz płacić daniny dla wielkich korpo?
  • Odpowiedz
@SP8SKZ: Uważaj co piszesz, bo Cię zabiją. :) Baofeng tu jest bożym stworzeniem, a inna narracja to wynika z tego że hamsy pozjadali wszystkie rozumy, są hermetyczni i pewnie wiele gorszych epitetów. Przede wszystkim zniechęcają, bo negują bao, a od tego i słuchania milicji przecież każdy zaczynał nawet 40 lat temu. :D
  • Odpowiedz
Czy sygnał DMR w ogóle jest odbierany przez zwykłe analogowe radio? Czy powinno być słychać jakieś terkotanie?


@Gumaa: no tak. właśnie jako terkotanie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
i jeszcze taka uwaga- na uv82, i sirtelu SMA 4 odbieram bez problemów jakichkolwiek, stacje oddalone o więcej, niż 60km.
nawet stacje mobilne. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
więc nie zesrajcie sie tu już niektórzy.
  • Odpowiedz
al-800 to nie jest najlepsze rozwiązanie na przemiennik oddalony o 60km. Spróbuj antenę kierunkową ok. 7-8 elementów


@bazant_rolnictwa: akurat tylko taką antenę mam na ten moment

to sie raczej nie uda :D Nie masz innych przemienników w okolicy do testowania?


@Drail: oczywiście że mam - taki oddalony o 3km bez problemu odbieram. Po prostu chciałem spróbować tamtego, bo jest na górze (1000m n.p.m a ja 300m n.p.m.). I
  • Odpowiedz
Przemiennik ten aktywowany jest przez CTCSS (74,4Hz). Sprawdź sobie, czy przez przypadek nie ustawiłeś sobie tego CTCSS na odbiorze (w opcjach dla przemiennika jest kod nadawania i odbioru TX i RX o ile dobrze pamiętam). Jak sobie go na odbiorze ustawisz, a przemiennik go nie nadaje, to wtedy radio wycina takie transmisje.
  • Odpowiedz
Przemiennik ten aktywowany jest przez CTCSS (74,4Hz). Sprawdź sobie, czy przez przypadek nie ustawiłeś sobie tego CTCSS na odbiorze (w opcjach dla przemiennika jest kod nadawania i odbioru TX i RX o ile dobrze pamiętam).


@Phate77: w sumie myślałem że jak jest aktywowany tym kodem to będzie też go transmitować, ale spróbuję tak zrobić.

Jak sobie go na odbiorze ustawisz, a przemiennik go nie nadaje, to wtedy radio wycina takie
  • Odpowiedz
@Gumaa: U mnie też się tak zachowuje, radio pokazuje, że dochodzi do niego transmisja, ale z powodu braku kodu ją wycina. Jak sobie taki kod ustawisz między dwoma radiami, to dla danej częstotliwości będą słyszeć tylko siebie, a pozostałe transmisje radia będą wycinały. Oczywiście dla postronnych słyszane są obie transmisje.
  • Odpowiedz
U mnie też się tak zachowuje, radio pokazuje, że dochodzi do niego transmisja, ale z powodu braku kodu ją wycina.


@Phate77: faktycznie, wyłączyłem CTCSS na odbiorze i teraz cokolwiek słychać. Co prawda sam szum :D Ale przynajmniej zagadka rozwiązana. Dzięki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Gumaa: Skoro to przemiennik DMR, a masz radio bez DMR'a to co poradzić. Spróbuj złapać inny. Przemienniki często mają wysoko anteny więc i zasięg jest zaskakująco duży czasem. Pozdrawiam
  • Odpowiedz
@Gumaa: Ale to tylko przemiennik - przekazuje to co użytkownicy nadają, jak nikt nie będzie nadawał w FM to kiszka. Posłuchaj dłużej, może się coś trafi, chociaż ja nie miałem nigdy cierpliwości do nasłuchu takich przemienników, trzaski szybko mnie do tego zniechęcały ;-)
  • Odpowiedz