Wpis z mikrobloga

@Okcydent:

Brytyjczyków za szczere to zwiększenie środków budżetowych w 1939 roku na wojsko


A Kriegsmarine, 50% LW i ok. 20% WH to na Zachdzie trzymał z nudów?

Brytyjczyków za szczere to zwiększenie środków budżetowych w 1939 roku na wojsko


Kasy nam nie brakowało tylko była debilnie wykorzystywana, skądś to znamy? Nie?

Po trzecie przydałyby się nam np. działka przeciwlotnicze - dokładnie takie jak sprzedaliśmy Brytyjczykom w 1939 roku bo potrzebowaliśmy kasy.
@Dodwizo:

Poza wypowiedzeniem wojny?


Nie bardzo rozumiem twoje pytanie. Wypowiedzenie wojny to są tylko słowa. Liczą się dywizje, czołgi i samoloty. Brytyjczycy nie zapewnili nam ani jednej z tych rzeczy. Z drugiej strony Polacy wypowiedzieli wojnę Japonii. I co z tego? Nic. Słowa.

Cofnij się kilka komentarzy wyżej do wyliczeń tego po jakim czasie ta pomoc by nam zaczęła pomagać, a potem sprawdź po ilu dniach Niemcy byli pod Warszawą.


Czytałem,
@willard:

Sojusz z państwem słabszym i skonfliktowanym z mocarstwem to bardzo niebezpieczna gra. Ukrainę można i trzeba wspierać. Ale sojusz to już jest dużo poważniesza rzecz wpychająca nas w konflikt zbrojny z FR.


Przez ten sojusz nie ma co liczyć na poziom wsparcia NATO czy uznania np. przez USA Japonii, Koreii itd. a właśnie wspieranie materiałowe, szkoleniowe itd.
Po tym łatwo poznać janusza historii


@Dodwizo: Dziękuję za rzeczowe argumenty i źródła. Nawet kilka miesięcy później Niemcy będąc w znacznie lepszej sytuacji pokonali Francuzów z dużą dozą szczęścia, a niewiele brakowało by i do tego nie doszło (nawet Bartosiak mówił, że w USA urządzają co jakiś czas gry wojenne i 8 na 10 przypadków Niemcy przegrywają). Mieli po prostu znacznie mniejszą armię niż połączone siły brytyjsko-francuskie, zwłaszcza gdy byli zaangażowani
Zaatakować III Rzeszę na Linii Zygfryda, bo większość armii była w Polsce i wojna by się skończyła w 2 tygodnie, przy dobrych wiatrach.


@djtartini1: Jeśli mieliby serio taką możliwość to przecież skorzystali by z niej. FR i UK nie rządzili idioci którzy chcieli przegrać długą wojnę. Problem był taki że Francuzi średnio mieli czym w początku września LZ przebić, później już było po ptokach. Sama doktryna ich armii zakładała prowadzenie tzw.
FR i UK nie rządzili idioci którzy chcieli przegrać długą wojnę.


@willard: Każdy z przywódców popełnił błędy. Mogli znacznie wcześniej nie dopuścić do miltaryzacji Nadrenii i rozbudowy Wehrmachtu- wtedy nie byłoby żadnej wojny w ogóle, bo wojska lądowe Rzeszy dopiero się budowały w 34r,
@dendrofag:

Nie bardzo rozumiem twoje pytanie. Wypowiedzenie wojny to są tylko słowa. Liczą się dywizje, czołgi i samoloty. Brytyjczycy nie zapewnili nam ani jednej z tych rzeczy. Z drugiej strony Polacy wypowiedzieli wojnę Japonii. I co z tego? Nic. Słowa.


Jak jest się głupim i ślepym to tak.
Brytyjczycy wypowiadając wojnę wypowiedzieli wojnę... Z wzajemnością Niemiec. Przeszli na gospodarkę wojenną, rozpoczeli masowe zbrojenia itd. to jest dużo więcej niż słowa.

I
@Dodwizo:

No to ominąłeś komentarz gdzie wspominam, iż z naszych i aliantów wyliczeń pomoc odczulibyśmy po 3 miesiącach walk.


Sraty taty. Francuzi mogli zaatakować Niemców z zachodu. Tak jak napisałem wcześniej – weszli w głąb terytorium Niemiec na kilka kilometrów, nie napotkali żadnego oporu, wycofali się. Samoloty może i były przestarzałe, ale były. Obiecali pomoc, to mogli pomóc w ten sposób. To samo Francuzi.

Tylko tak jak pisałem – ja się
Ile my wystawimy Brygad tak na serio? 5? 6? Reszta to przecież papier i muzeum, sam to dobrze wiesz.


@willard: nie rozpędzał bym się tak z tym 5 brygadami ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Żeby się nie okazało jak ostatnio że w razie mobilizacji wszystkie nasze wojskowe juleczki z insta i tinderka znów się nagle rozchorują i pójdą na l4 ( ͡°( ͡° ͜ʖ
@djtartini1: No spoko, ale piszemy o stanie faktycznym na IX 1939 - tutaj hipotetyczna ofensywa na LZ jest bardzo problematyczna po prostu.

W 39 oba te kraje miały przewagę liczebną nad Niemcami. Wystarczyło tylko wypełnić obietnice, które tak lekkomyślnie złożyli względem Polski.


@dendrofag: Jw. Jakby mieli serio taką możliwość to tak by zrobili - porażka Polski w de facto 3 tygodnie była szokiem (tak 28 IX i Warszawa - to
@Dodwizo:

Sprawdziłeś już jaki % dywizji był w metropolii? Ile potrzebowali czasu na mobilizację? Czy nadal nie ogarniasz tych rzeczy?


Dobra kolego, ja i kilku innych w komentarzach wypunktowa liśmy ci bardzo ładnie jak to powinno wyglądać. Dalej się upierasz przy swoim, spoko. Nie zamierzam mielić w kółko tego samego tematu.

Wniosek z II wojny światowej dla Polski jest taki: nie ufać Brytyjczykom, Francuzom, Amerykanom. Jeżeli tylko będzie im się opłacać,
@Heroina340: Nie no, optymistycznie założyłem xdddd 1 Brygada to spadaki a pozostałą 4 się pozbiera jakoś, trochę WOTem pozatyka dziury w etatach i jakoś to będzie. Na niebie te dumne 3 dychy samolotów i jazda na Kaliningrad xdddd o MW nie wspominam bo w sumie nie ma o czym xd
@willard: spoko, ja nie twierdzę że pomoc aliantów była łatwa i prosta do przeprowadzania.

Zauważam tylko, że obiecali nam pomoc, a następnie jej nie dostarczyli, przez co Polska się wykrwawiła w wojnie którą można było rozegrać zupełnie inaczej, gdybyśmy nie liczyli na pomoc zachodu.

O ich "dobrych intencjach" świadczyć też może zakończenie wojny – kiedy to bez mrugnięcia okiem sprzedali nas Stalinowi za czapkę śliwek.

Za takich przyjaciół i sojuszników to
@dendrofag: Problem jest taki że Polska armia (gen. Kutrzeba w studium wojny z Niemcami) zakładała że musi wytrzymać 6-8 tygodni od rozpoczęcia ofensywy żeby odczuć jej stutek. Francuzi mieli zacząć poważną ofensywę 2 tyg od mobilizacji (baaaardzo optymistyczne założenie). Czyli nasi aż do listopada powinni wytrzymać, także trochę winy po polskiej stronie też jest. A #!$%@?ąc od polityki - nie było szans na ratunek po prostu.
@dendrofag:

Dobra kolego, ja i kilku innych w komentarzach wypunktowa liśmy ci bardzo ładnie jak to powinno wyglądać. Dalej się upierasz przy swoim, spoko. Nie zamierzam mielić w kółko tego samego tematu.


Kto mnie niby wypunktował xD

Debil który nie ogarnia czym jest mobilizacja i trzepiący do suchych liczb?

Jak ogarniesz, że w metropolii była gdzieś połowa armii(i to w dodatku dywizje rozsiane po całym kraju) to zrozumiesz, że przy pozycji