Wpis z mikrobloga

Tak jak obiecałem w TYM wpisie przyszedł czas podsumowania ponieważ sadzonki już popikowane i grzeją się w blasku lamp. Dla tych, którzy gardzą dodatkowym kliknięciem napiszę po krótce, że wykonałem eksperyment polegający na tym, żeby sprawdzić czy nasiona lepiej kiełkują po wcześniejszym moczeniu w roztworze wody utlenionej, w wywarze z rumianku czy zasadzone bezpośrednio do ziemi.

TLDR


Pierwsze roślinki pojawiły się już czwartego dnia. Ku mojemu zaskoczeniu była to jedna z najostrzejszych odmian jakie zasadziłem - Thai Orange Hot i ku jeszcze większemu pojawiły się od razu wszystkie, które zasadziłem bezpośrednio do ziemi. Następnego dnia pojawiły się pozostałe Thai Orange Hot moczone zarówno w wodzie utlenionej jak i rumianku, jeden Jalapeno Brown który nie był moczony oraz jeden Lemon Drop moczony w H2O2. Następne dni to wykiełkowanie pozostałych Lemon Dropów, Jalapeno Brown oraz prawie wszystkich Cherry Chili. Kolejne dni to lawinowe kiełkowanie pozostałych odmian bez wyraźnej różnicy między namaczaniem i sadzeniem bezpośrednio do ziemi.

Jedyną prawidłowością, którą zauważyłem jest to które odmiany wcześniej a które później zaczęły kiełkować. Poniżej przedstawiam ranking od najszybszych do najwolniejszych w kiełkowaniu:

1. Thai Orange Hot
2. Lemon Drop
3. Jalapeno Brown
4. Peperoncino Lombardo
5. Cherry Chili
6. Cyklon
7. Habanero Orange

Czy zatem namaczać czy nie? Osobiście w kolejnych latach będę namaczać. Zauważyłem, że dwa nasionka które zasadziłem bardzo płytko pod powierzchnią ziemi obrosły pleśnią i nic z nich nie urosło. Gdybym wcześniej je namoczył w mocnym roztworze rumianku lub w H2O2 do tej sytuacji by nie doszło. Wiem, że mój eksperyment nie miał żadnych podstaw naukowych, ale moje papryczki sadzę ku uciesze oka i własnej satysfakcji - na własnej skórze chciałem przekonać się czy jest którakolwiek metoda jest lepsza od pozostałych. A może któremuś Mirkowi czy Mirabelce się to przyda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A na zdjęciu już popikowane roślinki grzejące się pod biurkiem w blasku lamp ( ͡ ͜ʖ ͡)
#chili #chilihead #papryczki #ogrodnictwo
thevion - Tak jak obiecałem w TYM wpisie przyszedł czas podsumowania ponieważ sadzonk...

źródło: comment_1643365353h05MyYrzwIP8pvTE6V1T1i.jpg

Pobierz
  • 3
@thevion: oby ci tylko za to zdjęcie jutro służby nie wjechały o 6 rano chwaląc się mediom, że zlikwidowali największą plantację w środkowej europie. Im mniejsze roślinki tym lepiej, nie da się zidentyfikować co wykiełkowało więc z góry mogą założyć że śmiertelnie niebezpieczne narkotyki (dokładnie te same, które na receptę można kupić jako lekarstwo, w przeciwieństwie do legalnej wódki i papierosów). Sorry za ten mały OT ( ͡° ͜ʖ
@europa: Myślę że Panowie bagietmajstrzy z Wypoku potrafią po zdjęciu odróżnić jak wyglądają sadzonki papryczek od sadzonek rośliny z zakazaną substancją ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@thevion: To znaczy nie masz superhotów. Z nimi jest gorzej. One plus minus tak właśnie kiełkują. Co roku nie namaczałam (podobnych odmian) i w przeciągu tygodnia już sobie spokojnie kiełkowały. Tylko nakrywałam folią spożywczą, żeby wilgoć nie uciekała. Nawet specjalnego ciepła im nie zapewniałam.

Namacza się też po to, żeby sprawdzić czy nasiona mają zdolność do kiełkowania. Jak masz sporo, to potem oszczędza to niepotrzebnej zabawy :D