Wpis z mikrobloga

Chciałbym kupić swoje własne mieszkanie narazie się rozglądam ale myślę, że pod koniec roku trzeba się już będzie zdecydować. Pogodziłem się już z kredytem na minimum 25 lat. Krótko o mnie w tym roku kończę studia. 24 letni kawaler i to szybko się nie zmieni. Pracuję jako programista 5k b2b zdalnie. Liczę, że po jakimś czasie będę zarabiał więcej ale póki co nie jest źle dopiero zaczynam w branży. Myślę, że pod koniec roku będę miał już odłożone z 45 k własnych oszczędności.
Rozglądam się za mieszkaniem do 45 m2. Aktualnie mieszkam z rodzicami w #lublin i w sumie miasto nie jest złe więc mógłbym tu zostać aczkolwiek cenowo widzę, że #lodz i #poznan są również atrakcyjne.
Polecacie jakieś tanie osiedla w tych miastach lub ewentualnie innych tanich miastach ?
W Lublinie z tego co się orientuje to dość tanie są Zemborzyce no i Felin.
Dozbierać do 60 k i mieć 20% wkładu własnego czy niema to aż takiej dużej różnicy i 10% wkładu wystarczy?

#nieruchomosci
#mieszkanie
  • 41
  • Odpowiedz
@Street_Gainz: 10% wartości mieszkania to za mało, żeby startować z zakupami. Musisz jeszcze dopłacić za garaż i za komórkę oraz opłacić notariusza, PCC na wtórnym, agenta, prowizję za kredyt jeśli jest. Deweloperskie dodatkowo trzeba wykończyć.
  • Odpowiedz
@Street_Gainz: na co Ci mieszkanie, jak nawet nie wiesz gdzie chcesz mieszkać? xD Plus tak jak Ci ludzie piszą, 10% to jest nic, potrzebujesz jeszcze jakiegoś zapasu. Ogarnij temat na spokojnie i popracuj trochę, bo to 45 k przez rok, dla osoby bez doświadczenia, wchodzącej w dorosłe życie - trochę dla mnie nierealne.
  • Odpowiedz
@Street_Gainz: Szukasz mieszkania do 300 tys i w Poznaniu? To nie bait...? ( ͡º ͜ʖ͡º) W Poznaniu do 300 tys mozesz kupic cos na Debcu czy Wildzie, nie chce nikogo obrazac, wiem, ze sa tutaj amatorzy tych czesci miasta, ale sam pochodze z powiatowego i jak zobaczyłem pierwszy raz te miejsca w Poznaniu, to stwierdzilem, ze jednak u mnie nie jest tak zle ( ͡º
  • Odpowiedz
@Street_Gainz: najpierw popatrz i pomyśl, gdzie chciałbyś kupić to mieszkanie, bo co miasto to inna stawki, plus 10% to gówno a nie wkład i średnio ci się to będzie opłacało, bo nie każdy bank udzieli kredytu i warunki będą słabsze. Dolicz do tego, że opłaty - notariusz, pcc, prowizja dla biura (bo większość mieszkań jednak przez biuro leci) to pewnie lekko z +10k, no i jakaś dodatkowa kasa czy to na
  • Odpowiedz
24 letni kawaler i to szybko się nie zmieni.

Pracuję jako programista 5k b2b zdalnie

Myślę, że pod koniec roku będę miał już odłożone z 45 k własnych oszczędności


@Street_Gainz: podsumowując. Zostań jak najdłużej z rodzicami. I nie, nie jest to docinka a chłodne spojrzenie na obecną sytuację jaka panuje.

5k to kwota dla jednego duża, dla drugiego mała. Obecnie, mieszkając z rodzicami masz niewielki koszt życia. Nie posiadasz żony i
  • Odpowiedz
@Street_Gainz: tak z ciekawości to robiłeś studia w tym kierunku?
Zarabiam gdzieś te 4-5k średnio ale na zdalnym bym posiedział i tak jakbym mógł pracować zdalnie obecnie to raczej wszędzie widzę że ciągną do biura. Jednak z drugiej strony dlatego nie szedłem na inżynierkę bo nie chciałem klikać cały czas w kąkuter i skończyło się jak zawsze xd.
  • Odpowiedz
@AshtarPL: Ta jestem na infie. I polecam pracę zdalną choć nie miałbym nic przeciwko pracy w biurze jeśli nie byłoby daleko, dlatego rozglądam się za miastami gdzie jednak jest zapotrzebowanie na programistów.
@SeriousDude: No i tak planuje zostać z rodzicami jak najdłużej. Nie szukam mieszkania na już. Narazie się rozglądam i czekam co przyniesie przyszłość. No ale faktycznie te 80 k to faktycznie minimum.
  • Odpowiedz
@AshtarPL: Może. Ale na ile @Street_Gainz weźmie ten kredyt, na 110% wartości mieszkania? Jakie będzie miał wtedy warunki kredytu?

Popatrzmy tak. 300k mieszkanie, czyli 30k minimalny wkład. Dalej zgaduję, bo nie znam cen w Lublinie. Garaż pewnie od 20k, komórka od 5k - jeśli też chce je kredytować, to już wkład 32,5k. PCC 2% całości 6,5k, to już 39k. Notariusz - nie wiem, 2k? A agent może wziąć nawet 5% (już
  • Odpowiedz
@herbatananoc:

Może. Ale na ile Street_Gainz weźmie ten kredyt, na 110% wartości mieszkania? Jakie będzie miał wtedy warunki kredytu?


Jak pamiętam kiedyś dawali na korzystniejszych ale teraz się to zmienia. Mam gdzieś wyliczenia tego jak sam się interesowałem ale to 5 lat temu było.

PCC? Różnice są tak małe między wtórnym a pierwotnym, że nie warto brać z wtórnego, chyba że u was jest inaczej.

W każdym razie myślę, że to
  • Odpowiedz
@AshtarPL: Przy bańce kilkanaście lat temu dawali nawet na 130% wartości mieszkania przy braku wkładu własnego, ale m.in. to właśnie tę bańkę nadmuchało. Myślałam, że już się banki opamiętały.

Ja akurat jestem team antyspadkowy, ale to nie znaczy, że każdemu w każdych okolicznościach radziłabym brać kredyt.

@Street_Gainz:
  • Odpowiedz