Wpis z mikrobloga

#szachy Cześć, zacząłem grać ostatnio dość dużo w szachy i w sumie bardzo mi się to spodobało ale chyba nie rozróżniam PATa od MATa, w kilku ostatnich partiach pomimo, że miałem kilka figur i pionków a przeciwnik zostawał tylko z królem po prostu remisowałem przez PAT xD. Możecie mi wyjaśnić jak najłatwiej wpędzić przeciwnego króla w MATA zamiast doprowadzić do PATa?
  • 8
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@HaSSaN:
Jak możesz nie odróżniać. Wystarczy wiedzieć co to PAT. Jeśli zrobisz tak że jedyne bezpieczne miejsce dla jego króla jest to na którym się znajduje a nie ma innych ruchów to jest remis i tyle
@MagicznyMichal: Dzięki teraz czaję, poczytałem i widzę różnicę której wcześniej nie mogłem dostrzec xD. Chodzi o to, że król nie może uciec od bicia a nie że nie będąc atakowanym nie może się ruszyć bo by zginął, ok. Dzięki.
@Cipihero: No dobra a np robiąc tak, że król będzie stał w miejscu z którego nie bedzie mógł się ruszyć a inna figura będzie mogła wykonać ruch to wtedy rozumiem, że
@HaSSaN:
Mat od pata, różni się tym, że jest dodatkowo atakowane pole, na którym stoi król.

Pat – brak możliwości legalnego ruchu ale pole króla nie jest atakowane. Nie tylko ruchu króla ale jakiegokolwiek ruchu, na szachownicy mogą być pionki zablokowane przez inne pionki albo w linii z królem przeciwnika może stać jego koń a nasze wieża – nie może odejść, bo wtedy byłby szachowany. Pat oznacza remis.

Szach to po