Wpis z mikrobloga

Znajomy mi coś mówił o pit-2 ale zrozumiałem go "piąte przez dziesiąte". Głównie chodziło o to żeby złożyć u pracodawcy pit2 bo jak tego nie zrobię to przepadnie mi jakaś kwota, którą dostanę przy rocznym rozliczeniu ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#pit2 #prawo #prawopracy #podatki
  • 15
@PapaSar Tak, do tej pory było to tylko 43 zł z groszami miesięcznie więc nie miało to znaczenia, obecnie jest to aż ponad 450 zl miesięcznie. Zwykle składało się ten pit przy rozpoczęciu pracy żeby o te niecałe 44 zł nie mieć pomniejszanej wypłaty, ja składałem.
@PapaSar Tak, i to Tobie jak dobrze to rozumiem pomniejszą wypłatę aż o 450 zł miesięcznie żeby aż za półtora roku oddać aż ponad 5000 zł. Wydaje mi się że tak jest chociaż trochę nie chce mi się wierzyć że ta kwota zaliczki dla Ciebie będzie aż tak wysoka.
@vertical: @mariusz5891:
Jeśli nie złożę PIT-2, będą mi potrącać 425zł/netto msc, ale za to na koniec roku dostanę jednorazowo całą sumę 5100zł, tak? Ok, ale od kogo dostanę? Większa pensja od pracodawcy? Zwrot z US / ZUS?
@lotos10: Jak nie złożysz pit-2 to będziesz co miesiąc płacił wyższy podatek (nie uwzględniający kwoty wolnej od podatku) od swojego wynagrodzenia ale "odbijesz" sobie to na początku 2023 roku przy zwrocie na pit-37. Jeżeli tę deklarację złożysz będziesz co miesiąc miał odliczaną kwotę wolną od podatku i przy rozliczeniu rocznym będzie +/- 0 zł
@mariusz5891: Dziękuje, brakuje mi tylko jednej informacji (jestem noga z podatków), rozumiem że te 5100zł dostanę jak zwrot nadpłaconego podatku. Tak więc czy przelew przyjedzie z US?
Rozumiem że z punktu widzenia pracodawcy (całkowity koszt pracownika), również nie ma różnicy czy pracownik złoży PIT-2?