Wpis z mikrobloga

Jeszcze kilka miesięcy temu tzw. analitycy rynku #nieruchomosci zachęcali do pakowania się w hipoteki - bierzcie, to super bezpieczne, stopki nie urosną przez co najmniej parę lat, hipoteka jest rekordowo tania.

Tak dla zobrazowania, jeśli ktoś dzięki tym namowom wziął modelowy kredyt:
w czerwcu 2021, na 300k na 25 lat, raty malejące, średnia marża z tego okresu to 2,27% a WIBOR 3M 0,21%,
W grudniu 2021 zapłacił dokładnie 1609,6 (1000 kapitału + 609,6 odsetek).

Natomiast w styczniu 2022 czeka ich aktualizacja WIBORU do 2,54%, rata wyniesie 2178,45. Zapłacą ratę o 568,78 zł większą. Sama część odsetkowa wyniesie 1178,45 - o 93% w górę. Cała rata (kapitał + odsetki) o 35% w górę. To są według niektórych "delikatne wzrosty rat".

Przy starym WIBOR przez cały rok odsetek byłoby 7,1k. Przy nowym zapłaci 13,8k odsetek.
Prawie 2 razy więcej. A to nie koniec podwyżek. To jest mało?

#inflacja #kredythipoteczny
  • 59
@kutafonixor Myślisz że mam szklaną kulę? Widzę trend, to się dzielę wiedzą. Na szczycie górki wszyscy załadowani są strasznie mądrzy. Gorzej jak po roku czy dwóch nie będzie kasy.
@Vvam: a skąd w ogóle pomysł że to szczyt górki? To samo pisali 3 lata temu a końca nie widać. Nawet jak mieszkania potanieją to o ile, 5, 10% a potem dalej będą drożeć. Jeszcze nigdy nie widziałem żeby cokolwiek potaniało, zawsze w konsekwencji trzeba płacić więcej. Zresztą większość kupujących nie myśli o ich odsprzedaży, kupuje żeby w nich mieszkać.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Magma1: ja mam ogólne pytanie, co te wykopki tak walą konia do tych stóp i wiboru, jarają się debile postami ignorantów co stanowia 5% kredytobiorców, że oni nie wiedzieli odnośnie stoo8. 95% wiedziało i liczyło się z tymi skokami rat, dla mnie WIBOR może skończyć 3x i spokojnie to spłacę a niekirdzy5 będą dalej bić konia w domu u mamy, że nie wziął mieszkania ( ͡ ͜ʖ ͡
To jest mało?


@Magma1: To wszystko zależy od tego ile wzrosły ceny i o ile jeszcze wzrosną. Lokalne gołodupce pokroju @mickpl @pastibox zachowją się jakby stopy rosły w oderwaniu od wszystkiego, ale prawda jest taka, że inflacja #!$%@? jeszcze prędzej, wraz z nią ceny niemal wszystkich składowych cen nieruchomości. I nawet jeśli ceny i płace wzrosną w rok o 30% a ceny nieruchomości o 20% to czy naprawdę ten kredytobiorca z
@Vvam: czy mieszkania potanieją czy nie to się okaże, wiem na pewno że jak ludzie kupowali nowe tak będą kupować bo mieszkać gdzieś trzeba. I tak zakup mieszkania jest lepszą opcją niż płacenie przez 15 lat za wynajem. Mieszkasz na swoim i spłacasz swoje mieszkanie a nie czyjeś
@Kuntakintos: Nie do końca masz rację Mirku, jeśli chcesz liczyc i porównywać to co idzie dla kogoś to powinieneś porównać:
A) gole odstępne przy wynajmie (bez czynszu i mediów)
B) cześć odsetkowa raty (bez części kapitałowej)

Podwyzka stopy referencyjnej zmienia głównie to co opisane w B, a pamiętaj że jeszcze potrzebujesz na cześć kapitałowa w porównaniu z wynajmem.
@mickpl: a Ty dalej nie rozumiesz co to siła nabywcza pieniądza i starasz się swoje kocopoły upchnąć głupim wykopkom mieszkającymi z rodzicami xD W Twoim mniemaniu każdy jeden zaciągnął kredyt po korek i nie będzie wstanie spłacać kredytu xD. Tym czasem pan któremu płacisz za wynajem przelicza sobie ile wzrośnie mu kredyt za zakup następnego lokalu i o ile trzeba sobie podnieść opłaty za wynajem (błagam nie pleć o długoterminowej umowię