Wpis z mikrobloga

Jeszcze kilka miesięcy temu tzw. analitycy rynku #nieruchomosci zachęcali do pakowania się w hipoteki - bierzcie, to super bezpieczne, stopki nie urosną przez co najmniej parę lat, hipoteka jest rekordowo tania.

Tak dla zobrazowania, jeśli ktoś dzięki tym namowom wziął modelowy kredyt:
w czerwcu 2021, na 300k na 25 lat, raty malejące, średnia marża z tego okresu to 2,27% a WIBOR 3M 0,21%,
W grudniu 2021 zapłacił dokładnie 1609,6 (1000 kapitału + 609,6 odsetek).

Natomiast w styczniu 2022 czeka ich aktualizacja WIBORU do 2,54%, rata wyniesie 2178,45. Zapłacą ratę o 568,78 zł większą. Sama część odsetkowa wyniesie 1178,45 - o 93% w górę. Cała rata (kapitał + odsetki) o 35% w górę. To są według niektórych "delikatne wzrosty rat".

Przy starym WIBOR przez cały rok odsetek byłoby 7,1k. Przy nowym zapłaci 13,8k odsetek.
Prawie 2 razy więcej. A to nie koniec podwyżek. To jest mało?

#inflacja #kredythipoteczny
  • 59
  • Odpowiedz
@Magma1: @mickpl: tutaj na wykopie ludzie mnie minusowali jak to napisałem. Ale szczerze? Niech spłacają i same odsetki i myślą, że spłacają swój kredyt. Pal licho, jak ktoś jeszcze więź że będzie spłacał w dacie 3k 800zl kapitału. Gorzej, że ludzie będą myśleli, że oni spłacają 3k KREDYTU XD
  • Odpowiedz
@Magma1: Wiadomo, jak płacisz Januszowi 2500 miesięcznie za wynajem, to jak już skończysz wynajmować, to Janusz oddaje Ci połowę, tego co mu wpłaciłeś, dzięki temu jesteś dużo mniej stratny, niż w przypadku zakupu mieszkania. Jak powszechnie wiadomo, mieszkania na kredyt są niesprzedawalne, a ich ceny od wielu lat pikują niemiłosiernie.
  • Odpowiedz
@Magma1:
Kredyt na zmiennej stopie wiąże się z ryzykiem, jeśli ktoś pożycza 300k na 25 lat powinien to powinien się z nim zaznajomić zamiast słuchać naganiaczy, zakładając posiada choć kawałek mózgu.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
@Magma1: Właśnie z tego powodu czeka nas załamanie na rynku nieruchomości. Bo nowi nabywcy coś tam skalkulują i porównają do wynajmu. Przy tych cenach często rata zaczyna być wyższa od raty kredytu. Jakby tego mało to wzrasta właśnie część odsetkowa która idzie w kibel i zaraz się okaże, że ta część również jest wyższa niż wynajem od Janusza (samo odstępne bez czynszu i mediów). Najglupsi dalej będą woleli spłacać swoje :)
  • Odpowiedz
  • 2
@mickpl Nie zapominajmy że dodatkowo muszą zapłacić za czynsz (+ 10%), prąd (+24%) i ogrzewanie (+54%) + drożejącą żywność (+10%)
  • Odpowiedz
@mickpl: no tak. Nie rozumiem, że kupując mieszkanie w 2011 roku, sprzedałem je 100 tysięcy drożej w 2021. Przy czym czynsz i kredyt wynosił mnie mniej więcej tyle samo co wynajem. Gdybym płacił Januszowi, to rozumiem, że wyszedłbym na tym lepiej?
  • Odpowiedz
@Vvam: tak. Wynajmując mieszkanie, to rentier bierze na siebie podwyżki ogrzewania, prądu i gazu. Dokłada z własnej kieszeni, żebyś nie był stratny ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
  • Odpowiedz
  • 2
@Kuntakintos Po prostu przytaczam częsty błąd gdzie ludzie porównują wartość samej raty bez czynszy i rachunków z pełnymi kosztami wynajmu mieszkania.
  • Odpowiedz
@Magma1: jest jedno ale kredyt idzie na 25-30 lat. Stopy zmieniają się w czasie więc ameryki nie odkryłeś nie odkryłeś tylko tego że za jakiś czas spadną pewnie znowu. Mówimy o horyzoncie 5 letnim. Powiem więcej ci co na franku oszczędzali latami a później dostali po dupie nie koniecznie zawsze wyszli gorzej jak by brali w złotówce bo latami mieli taniej. To jest tak długa gra a nie według wypkowych ekspertów
  • Odpowiedz
@mickpl: rok, dwa popłacą wyższe raty, może nawet dwukrotnie i wróci do obecnego poziomu, nie ma co się brandzlować. Jak kogoś było stać odłożyć na wkład własny kilkadziesiąt tysięcy, to przy obecnym wyliczaniu zdolności kredytowej, tj do 30% dochodu, podwojenie raty na rok/dwa nie spowoduje, że się ludzie wieszać będą.
  • Odpowiedz
@Vvam: Wg opa, górka była już 1.5 roku temu, a ceny ciągle rosły i tak jest nadal. Masz szklaną kulę? Kto nie ryzykuje, nie pije szampana. Ja się cieszę, że zamiast komuś nabijać kieszeń zdecydowałem się na własne lokum 10 lat temu, dzięki czemu w tym roku mogłem kupić dom bez zadłużania się pod korek.
  • Odpowiedz