Wpis z mikrobloga

#firma #podatki
#dzialalnoscgospodarcza

Mirki, mam pytanko. Chcę założyć działalność gospodarczą w branży transportowej jako podwykonawca firmy kurierskiej. Aczkolwiek rejon się zwalnia dopiero od marca-kwietnia i wolałbym założyć działalność jak najpóźniej, po to aby jak najdłużej się łapać na ulgę w ZUS. Aczkolwiek na dzień dzisiejszy mam upatrzone auto dostawcze do tej działalności. Można powiedzieć okazja. Czy jak kupię go prywatnie na siebie i włączę w nową działalnośc z momentem jej założenia to będzie przysługiwało mi odliczenie VAT-u?
  • 5
@patryk-hukalowicz: @jakno:
jak faktura ze stycznia to możesz ją rozliczyć w styczniu, lutym lub marcu. Więc jak od marca będziesz VATowcem to możesz odliczyć VAT, byle faktura była wystawiona na firmę z poprawnym NIPem. I nie możesz przed rejestracją w VAT wygenerować przychodu
@patryk-hukalowicz: Jakbyś zakładał JDG to polecam do księgowości Infakt
Tutaj masz linka ze zniżką na pierwszą płatność
https://www.infakt.pl/polecam/biurorachunkowe

Tego typu sprawę tez możesz przedyskutować i jak Ci księgowy będzie odpowiadał to możesz go wziąć.

Moim zdaniem musisz już założyć firmę z datą starty np 2 marca, żeby mieć pełne dane, nazwe, adres, NIP i wtedy możesz odliczyć VAT rozliczając marzec pod warunkiem że auto będzie kupione na firmę