Wpis z mikrobloga

Ostatnio poruszałam tutaj temat uzależnienia od kropli do nosa. Dziś przychodzę z dawką wiedzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Krople i spray’e do nosa z ksylometazoliną/oksymetazoliną to jedne z częściej kupowanych preparatów jesienią i zimą. Mam stałych pacjentów, którzy przychodzą po te preparaty od dłuższego czasu. Po usłyszeniu informacji, że lek ten powinno się stosować do 5-7 dni tylko przytakują.

Coraz częstsza potrzeba użycia kropli, niemożność swobodnego oddychania bez kolejnej dawki leku, podrażniona i przesuszona śluzówka czy wrażenie zatkanego nosa to jedne z objawów uzależnienia. Do tego jeszcze problemy z zaśnięciem bez zakroplenia nosa, krwawienia, a nawet perforacja przegrody. I wcale nie potrzeba wieloletniego stosowania tego leku, aby jego użycie stało się koniecznością.

Ostatnio jednak jeden z pacjentów nieśmiało zapytał, co zrobić jak już się nos uzależni od kropli. Jest kilka sposobów, aby poradzić sobie z tym uzależnieniem:

1. Najtrudniejszy sposób, to całkowite odstawienie preparatu. Nos będzie zatkany przez około 2 tygodnie. Można sobie pomagać w tym czasie hipertoniczną wodą morską i nawilżaniem powietrza. Niektórzy proponują również steryd donosowy.

2. Łatwiejszym sposobem jest stopniowe zmniejszanie dawki i wykonywanie coraz dłuższych przerw aż do całkowitego odstawienia. Leki dla dzieci zawierają mniejsze stężenie substancji czynnej. Niektóre z preparatów są nawet w 3 różnych dawkach.

3. Metoda najmniej polecana, to stosowanie tabletek z pseudoefedryną zamiast kropli. Jednak trzeba wiedzieć, że nie jest to metoda dla każdego. Pseudoefedryna ma sporo przeciwwskazań i działań niepożądanych.

Można spróbować najpierw zafundować odwyk jednej dziurce, a potem drugiej, jeśli dla kogoś obie na raz to zbyt radykalny krok. Element niezbędny niezależnie od metody – silna wola.

Słyszeliście o takim uzależnieniu? Może macie w swoim otoczeniu osoby zmagające się z tym problemem?

Więcej medycznych wpisów: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #zdrowie #leki #farmacja #apteka #ciekawostki #lekarz #uzaleznienie
dwa_fartuchy - Ostatnio poruszałam tutaj temat uzależnienia od kropli do nosa. Dziś p...

źródło: comment_1641328579nfH9d4GKGrmO8N8U96QcvC.jpg

Pobierz
  • 118
@dwa__fartuchy: Witam. Ja miałem długi problem z odstawieniem kropli i pomógł jeden prosty sposób (nomen omen przeczytany w internecie :D) Mianowicie zakraplałem sobie tylko jedną dziurkę w nosie, a druga była zapchana przez tydzień. Kiedy się odetkała to przestałem w ogóle stosować krople i ta pierwsza dziurka była zapchana przez tydzień. I tak w prosty sposób w 2 tygodnie odstawiłem krople ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Do tej
@dwa__fartuchy: ja sie kiedyś uzależniłem, nie potrafiłem wyjść z domu bez kropli w spodniach. Jak tylko zapomniałem od razu leciałem do apteki i kupowałem buteleczkę. W pewnej chwili mialem w kazdej kieszeni i plecaku xylometazolin. Było jak piszesz, nie moglem oddychac ani zasnac bez nich. Aż pewnego dnia to odstawiłem w #!$%@? i się przemęczyłem i od tamtej pory,już z 10 lat bedzie jak nie uzywam. A na katar to inhalacje
@dwa__fartuchy: Dzień dobry, aż specjalnie założyłem konto, żeby skomentować Pani wpis, bo sam miałem swego czasu problem z kroplami.

Niestety, przy silniejszym uzależnieniu od xylometazoliny żadna z podanych przez Panią metod raczej nie odniesie rezultatu. Po > kilku latach stosowania kropli, śluzówka nosa nie zdąży się zregenerować sama z siebie w ciągu 2 tygodni. Nie mówiąc już, że ten czas to byłby prawdziwy koszmar i trudności z oddychaniem.

Przy "rzucaniu" kropli
@dwa__fartuchy: W sumie od ok 10 lat jestem uzależniony od Sudafed HA. Zaczęło się od alergii na pyłki traw (czerwiec-lipec i druga fala sierpień-wrzesień), w ciągu dnia normalnie jestem w stanie egzystować bez leku, ale w nocy to już totalna tragedia. Kilka nieprzespanych nocy przez katar doprowadza do szału i przez to biorę Sudafed ale tylko na noc, mikrodawki. 10ml flakonik wystarcza mi na 1,5-2 miesiące, w sezonie alergicznym na jakiś
Wpadam w ciągi i rzucam regularnie od ponad 20 lat. Bywało, że używałem przez rok bez przerwy. Nadal zdarza mi się zaaplikować sobie krople, ale pilnuje żeby to trwało nie dłużej niż 2, 3 dni. Teraz wiem jak trudno się odzwyczaić ale stosuje metodę nagłego odstawienia i po ok. 3 dniach jest spokój. Niestety mam skrzywiona przegrodę i od wielu lat nie mogę się zmobilizować, żeby wykonać zabieg prostowania. Nic nie zastąpi
Fanipos


@Tom_Thanks: Ja niestety jestem przypadkiem takiego naprawdę sporego uzależnienia spotęgowane krzywa przegrada (6 lat korzystam z kropli), natomiast już od ok miesiaca powoli rzucam:

1 tydzień - stezenie xylo 0.1% + Fanipos + Rinopainteina (nawilżenie)
2 tydzień - stezenie xylo 0.75% + Fanipos + Rinopainteina (nawilżenie)
3 tydzień - stezenie xylo 0.5% + Fanipos + Rinopainteina (nawilżenie)

Aktualnie jestem na 0.5% xylo + Fanipos + Rinopainteina (nawilżenie) i w kolejnych
@dwa__fartuchy: sterydy sa bardzo pomocne przy rzucaniu xylometazoliny. powiedzialbym wrecz nie do zastapienia. nawet przy beznadziejnych przypadkach po kilku dniach nos odtyka sie bez xylo (dzieki sterydom) i mozna latwo z nich zrezygnowac, a pozniej duzo latwiej zejsc ze sterydow - nie powoduja takiego samego polekowego zapalenia sluzowki.

Az dziwie sie ze to nie jest podane jako najlatwiejsza metoda! Bo sama woda hipertocznina na pewno najlatwiejsza metoda nie jest, bo nos
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Atryu: no właśnie o tym mówiłem :) ja rzuciłem krople po blisko 12 latach stosowania z pomocą Faniposu. Łącznie zajęło to miesiąc.

@p4wl: pełna zgoda. Rzucanie xylometazoliny bez sterydów to jakaś katorga i nie wiem po co miałby się człowiek tak męczyć.

To najprostszy i najsensowniejszy sposób.
Pisanie, żeby próbować zmniejszać dawki substancji nie jest zbyt odkrywcze.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Atryu: Tak. Od tego właśnie zacząłem:) Taki sam syf jak xylometazolin, ale o uzależnieniu od substancji Naphazolini nitras mówi się mniej niż o xylometazolinie.

Zasada jest prosta - najlepiej nie stosować tych substancji wcale. Jeśli już naprawdę jest taka konieczność, to stosować max do tygodnia. Teraz zazwyczaj w aptekach informują o tym, jednak kiedyś nie było tak kolorowo i nikt o tym nie mówił. Znam osobe, która uzywa kropli ponad 30