Wpis z mikrobloga

#polskilad #pytaniedoeksperta

Panie z kadr w firmie już na wstępie napisały wszystkim pracownikom maila że one nie ogarniają polskiego ładu i nie są w stanie pomóc wyjaśnić czy ulga dla klasy średniej będzie się komuś opłacała, czy nie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Więc siedzę od paru godzin w ustawach i w kalkulatorach i próbuję to rozgryźć. Ale może ktoś tutaj będzie miał większą wiedzę albo już liczył?

Zarabiam na etacie 10k brutto, więc podobno przysługuje mi "ulga dla klasy średniej", która mniej-więcej niby ma mi pokryć straty i nie wyjdę za dużo na minus netto miesięcznie, jeżeli tę ulgę sobie zostawię do pensji.

Ale jednocześnie mam umowę zlecenie, gdzie czasami pracuję w innej firmie po godzinach. Ile zarobię miesięcznie - nie wiem, prawdopodobnie około 3-5k brutto, zależnie od zlecenia. Stąd ulga powinna mi się ostro zmniejszyć lub całkiem zniknąć i mogę za to dostać po tyłku przy opłacaniu PITa.

Czy są jakieś inne niebezpieczeństwa posiadania tej ulgi przy dodatkowym dochodzie, czy po prostu będę musiała zwrócić w PIT te 2-3 tysiące które mi "bezprawnie" naliczą do pensji w ciągu roku?
  • 36
@MarianKolasa: mam stałe dochody miesięcznie na UOP, a dodatkowo nie-stałe dochody z UZ, z tego co czytałam to taka sytuacja dodatkowej pracy jest w miarę zaopiekowana zwrotem ulgi w PIT, ale zastanawiam się czy proporcjonalnie, czy w całości
@Marazbut: no właśnie pojawia się w czytanych przeze mnie artykułach słownictwo typu "co się opłaca", "pułapka", i próbuję wyłapać gdzie jest to ryzyko inne niż posiadanie z tyłu głowy że będzie trzeba zapłacić niedopłatę do PIT, która w 100% się wyrównuje z tym czego w alternatywnym wyjściu i tak bym nie dostała ¯\_(ツ)_/¯. Bo szczegółów jakoś nie mogę się doczytać.
@caslin: z tego co nam księgowa tłumaczyła to jak przysługuje Ci ulga i weźmiesz ją w rozliczeniu miesięcznym a coś się zmieni i nie zmieścisz się w tym okienku między 68k a 133k rocznego dochodu to trzeba coś tam oddawać do US. Dodatkowo do tego wlicza się nie tylko wypłata ale też jak pracodawca opłaca Ci pakiety medyczne czy Multisporta.... Dlatego lepiej zrezygnować z miesięcznego rozliczenia , poczekać na pit za
@little_muffin: Ale finansowo wychodzi chyba na 0? Jeżeli się nie zmieszczę to oddam X za pit 2022, ale ten sam X dostanę w tym samym roku w postaci 12 miesięcznych części - przynajmniej tak to wynika z tych wszystkich zawiłości które próbuję ogarnąć
trzeba zapłacić niedopłatę do PIT


@caslin: no właśnie o to chodzi, że normalnie Ci pracodawca odbierze tę ulgę i zapłacisz trochę więcej, tam dajmy na to 100 zeta na miesiąc, ale jak później dostaniesz zwrot ok. 1000 zł z US, ta kasa zostanie zwrócona - jeśli mieścisz się w tym zakresie i masz ulgę/bądź z niej zrezygnowałaś. Jeśli masz ulgę i z niej nie zrezygnujesz, a twoje zarobki przekroczą te 133k