Wpis z mikrobloga

#polskilad #pytaniedoeksperta

Panie z kadr w firmie już na wstępie napisały wszystkim pracownikom maila że one nie ogarniają polskiego ładu i nie są w stanie pomóc wyjaśnić czy ulga dla klasy średniej będzie się komuś opłacała, czy nie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Więc siedzę od paru godzin w ustawach i w kalkulatorach i próbuję to rozgryźć. Ale może ktoś tutaj będzie miał większą wiedzę albo już liczył?

Zarabiam na etacie 10k brutto, więc podobno przysługuje mi "ulga dla klasy średniej", która mniej-więcej niby ma mi pokryć straty i nie wyjdę za dużo na minus netto miesięcznie, jeżeli tę ulgę sobie zostawię do pensji.

Ale jednocześnie mam umowę zlecenie, gdzie czasami pracuję w innej firmie po godzinach. Ile zarobię miesięcznie - nie wiem, prawdopodobnie około 3-5k brutto, zależnie od zlecenia. Stąd ulga powinna mi się ostro zmniejszyć lub całkiem zniknąć i mogę za to dostać po tyłku przy opłacaniu PITa.

Czy są jakieś inne niebezpieczeństwa posiadania tej ulgi przy dodatkowym dochodzie, czy po prostu będę musiała zwrócić w PIT te 2-3 tysiące które mi "bezprawnie" naliczą do pensji w ciągu roku?
  • 36
  • Odpowiedz
@little_muffin: ja w sumie chyba wolę dopłacić, bo ciąży do prawda nie planuję, ale za to planuję kredyt, więc jak wezmą moje zarobki z 3, 6 albo 12 miesięcy, to każda stówka więcej to dodatkowa zdolność
  • Odpowiedz
@caslin: e tam, ta stówka nie zrobi Ci różnicy, a przy twoich zarobkach masz jakieś 500-700k zdolności. Ale rób jak uważasz. Plus nie wiem czy Ci się ta umowa-zlecenie do czegokolwiek w tym przypadku liczy.
  • Odpowiedz
@caslin: zarobki ze zlecenia nie są brane do liczenia ulgi, tylko UoP
Bierz domyślną opcje żeby odliczali Ci miesięcznie, jak dostanie potężną podwyżkę to będzie trzeba z 500zł maksymalnie dopłacić na koniec roku. Taka pożyczka 0%. Przy 8500 w ciągu roku dostaniesz 2250zł więcej, chyba lepiej dostać szybciej w ratach niż później w zwrocie podatku całą kwotę
  • Odpowiedz
@caslin: przede wszystkim umowy cywilnoprawne nie są brane pod uwagę przy naliczaniu ulgi. Jeżeli w tej drugiej pracy nie będziesz miała UoP, to pod uwagę bierzesz tylko tę pracę, gdzie masz etat. I tam pracodawca sam tę ulgę naliczy.

Wliczają się UoP i własna działalność rozliczana według skali.

no, a dla mnie jest. Łatwiej mi oddać 100 zł naddatku, niż zapłacić 1000 zł podatku na raz.


@little_muffin: o konieczności dopłaty
  • Odpowiedz
@little_muffin: na koniec roku się dowiadujesz, ile faktycznie zarobiłaś. No, do 10 stycznia, bo może jakaś ekstra premia wpadnie. A termin zapłaty podatku to w 2022 r. 2 maja, więc masz prawie 4 miesiące, na ogarnięcie, że coś tam Ci wyszło do dopłaty.

W wersji totalnie bezwysiłkowej najpóźniej do 15 lutego znajdziesz swoje rozliczenie dokonane przez MF w ramach usługi "Twój e-PIT”. Czyli musisz uzbierać na dopłatę z trzech miesięcznych pensji.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Jeśli masz ulgę i z niej nie zrezygnujesz, a twoje zarobki przekroczą te 133k brutto w 2022, to później przy rozliczaniu kolejnego PITu będziesz do US musiała zwrócić ten 1000 PLN - to duża kwota na raz, więc mi się nie chce ryzykować.


@little_muffin: Rzeczywiście, przy zarobkach ponad 10k brutto/m-c zwrot tysiąca złotych to nie lada wyzwanie XD
  • Odpowiedz
zarobki ze zlecenia nie są brane do liczenia ulgi, tylko UoP


@zibizz1: A jak są rozliczane, świadczenia socjalne, multisporty, diety, delegacje, PKUP?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@maad: tak jak do tej pory, jak są częścią wynagrodzenia UoP to się wliczają do ulgi jak nie to się nie wliczają
  • Odpowiedz
@caslin w najgorszym wypadku masz nieoprocentowany kredyt z budżetu państwa. Nie widzę żadnego sensu z tego rezygnować, no chyba, że ktoś nie panuje nad pieniędzmi i konieczność zwrotu tej kasy go przerasta
  • Odpowiedz