Wpis z mikrobloga

#dzialanoscgospodarcza #jdg #podatki #ksiegowosc

Mirasy, zlapalem side joba, firma na cyprze, ja JDG w polsce. jestem podatnikiem VAT, nie posiadam vat-ue.
Nigdy nie wystawialem faktury za granice i mam pare zagadek.

1. czy musze miec vat-ue?
2. czy wystawiam fakture z 23% vat czy bez vat (bo im dluzej czytam tym glupszy jestem)
3. podobno oni nie maja nipu ani odpowiednika, wiec sama nazwa firmy i adres wystarczy?
4. faktura w euro czy w pln?

o czyms jeszcze musze pamietac? ktos wspolpracuje z kims z cypru?
  • 14
@psyhatog:
Na Cyprze jak najbardziej nadaje się odpowiednik polskiego NIP-u (pod nazwą Tax Identification Code - TIC).

podobno oni nie maja nipu ani odpowiednika

I chcą robić interesy wewnątrz Unii Europejskiej? Nie jest to standardowe.
@potrzebie: dobra troche pocisnalem temat ale dalej troche mi smierdzi:
generalnie zlecenie dostaje przez ziomka ktory dla nich pracuje (ziomka znam dosc dobrze, jest legitny, podobno mu placa)
kolega pomechlal i firma (a w zasadzie spolka) jest z niemiec nie z cypru.
i jest to spolka GbR, w zwiazku z tym (podobno) nie musi przechodzic przez pelna rejestracje poki nie osiagnie jakis tam zyskow - dlatego nie maja taxID.

Czy to
@WypadlemZKajaka: nie bo fakture wystawiam bezpośrednio im. ziomek jest posrednikiem jesli chodzi o lapanie zlecen bo jest z nimi bezposrednio w kontakcie i zazwyczaj on wszystko im robil. teraz poprostu maja za malo rak do roboty i zaproponowal mi zebym przejal czesc rzeczy.
Tylko formalnie nie wiem do konca jeszcze jak to rozwiazac, gosciu im normalnie wystawia faktury tylko, ze on z kolei ma swoja dzialalnosc na cyprze wiec tam pewnie
@kuncfot: ja bym się nie zgodził - jeżeli jest to usługa opodatkowana w kraju nabywcy (czyli wiekszość pokroju informatyk15k) to niezależnie czy UE czy nie UE wystawiasz jako NP, czyli w przypadku UE informujesz, że jest to sprzedaż z art 28 (z pamięci) i składasz VAT UE.